Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 435/06)

(Dz.U.UE C z dnia 16 grudnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"BAYRAMİÇ BEYAZI"

Nr UE: PDO-TR-02391 - 1 lutego 2018

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy [CHNP lub ChOG]

"Bayramiç Beyazı"

2.
Państwo Członkowskie lub Państwo Trzecie

Turcja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.6 Owoce, warzywa i zboża, świeże lub przetworzone

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Bayramiç Beyazı" jest owocem lokalnej odmiany nektaryny należącej do gatunku Prunus persica. Owoce mają równomierny, gładki kształt i cienką skórkę. Pestki przywierają do miąższu. Owoce mają słodki, aromatyczny i lekko kwaśny smak.

Owoc ma następujące cechy charakterystyczne:

Kolor: skórka od jasnozielonego do żółtego, barwa miąższu od białej do bladożółtej. Barwa skórki mieści się w przedziale między wartościami Pantone 583-587 C lub odpowiednio wartościami L* a* b* 56-58, 15-14 i 24-24,5.
Masa i wielkość owocu: masa 30-60 g, średnica 38-52 mm, długość 36-42 mm.
Skala Brixa: minimum 9,5°
Kwasowość (% kwasu jabłkowego): minimalnie 0,3 i maksymalnie 0,5
Jędrność miąższu owocowego: minimalnie 5,0 i maksymalnie 7,0 kg/cm2
Aromat: świeży i słodki będący mieszaniną aromatów moreli, brzoskwiń i śliwek
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji "Bayramiç Beyazı" muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym, w tym pączkowanie, sadzenie, przycinanie i zbiór.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Logo identyfikacyjne "Bayramiç Beyazı" musi być umieszczone na wszystkich opakowaniach, w tym na skrzyniach.

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszarem geograficznym jest dystrykt Bayramiç. Znajduje się on w prowincji Çanakkale w północnozachodniej Turcji.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Czynniki naturalne

Dystrykt Bayramiç składa się z nizin i płaskowyżów na wysokości 500-1000 m niedaleko góry Kaz Daği, największego masywu na Półwyspie Gallipoli. Wysoki poziom nasłonecznienia dzięki położeniu na wzniesieniu zwiększa fotosyntezę, nadając nektarynom "Bayramiç Beyazı" słodszy smak. W dystrykcie, leżącym na wzniesieniu, w okresie dojrzewania przeważają wysokie temperatury w ciągu dnia (średnia miesięczna 32-34 °C w lipcu) i niskie w nocy (średnia miesięczna 12-15 °C w lipcu). Niska temperatura w nocy spowalnia tempo oddychania i metabolizm rośliny. W związku z tym w przestrzeni międzykomórkowej występuje więcej wody, co nadaje owocom większą jędrność.

Dystrykt Bayramiç ma glebę gliniastą, bogatą w składniki odżywcze, jest bogaty w strumienie i źródła a ilość opadów wynosi do 600-700 mm, co stwarza idealne warunki do uprawy owoców i warzyw. W dystrykcie Bayramiç wartość pH gleby wynosi 6-7. Ta wartość pH sprzyja pobieraniu z gleby przez drzewa za pośrednictwem korzeni składników mineralnych w postaci jonów. W ten sposób rośliny pobierają składniki mineralne rozpuszczone w wodach gruntowych, które nadają jędrność owocom. Region ten jest również bardzo bogaty w owady, szczególnie pszczoły, co skutkuje wydajniejszym zapylaniem i pozwala uzyskać zdrowsze owoce. Wody podziemne znajdują się na głębokości 2 m; jest to zbyt głęboko, aby korzenie roślin mogły ich dosięgnąć i pozwala uniknąć zalewania wodą korzeni, co obniżałoby jakość owoców.

Czynnik ludzki

Jednym z podstawowych elementów produkcji "Bayramiç Beyazı" są umiejętności lokalnych producentów, zwłaszcza w zakresie przycinania i zbiorów. Podczas przycinania koronom drzew nadaje się odpowiedni kształt, dzięki czemu więcej światła i powietrza dociera do owoców. Zwiększa to fotosyntezę, produkcję karotenoidów i inne czynności metaboliczne, co sprawia, że owoce mają słodszy smak, zdecydowany kolor skórki i intensywniejszy aromat. Zbiory zależą od oceny rolnika, który określa odpowiedni moment na zbiór nektaryn. Nektaryny zbiera się ręcznie 2-3 razy z każdego drzewa. Zbiór ręczny zapewnia lepszą ochronę upraw i zapobiega wszelkim szkodom.

Specyfika produktu

"Bayramiç Beyazı" jest lokalnym genotypem nektaryny, który od lat rozwija się w naturalnych warunkach dystryktu Bayramiç. Charakteryzuje się on świeżym i słodkim aromatem będącym mieszaniną aromatów moreli, brzoskwiń i śliwek. Liczne badania potwierdziły, że nektaryny "Bayramiç Beyazı" uprawiane na tym obszarze geograficznym mają bardziej lotne składniki i intensywniejszy aromat w porównaniu z nektarynami uprawianymi w innych dystryktach. Specyficzny aromat i zapach nadają owocom w szczególności 2-heksenal, heksenal i (E)-2-heksenal, których zawartość jest wyższa w nektarynach "Bayramiç Beyazı" uprawianych w dystrykcie Bayramiç niż w nektarynach uprawianych na innych obszarach Turcji.

Związek przyczynowy

Warunki środowiskowe (wysoki poziom nasłonecznienia, wysoka temperatura w ciągu dnia, niska temperatura w nocy i wysoki poziom opadów), specjalny sposób przycinania drzew, umożliwiający silne nasłonecznienie owoców podczas dojrzewania, wpływają na barwę zewnętrzną, słodycz i jędrność nektaryn "Bayramiç Beyazı" uprawianych na tym obszarze.

Bogate źródła wody występujące na tym obszarze zapewniają wystarczające nawadnianie, gleby bogate w składniki mineralne wraz z różnorodną fauną owadów i tradycje pszczelarstwa tworzą idealne warunki dla wzrostu owoców, dzięki czemu owoce zyskują pożądaną wielkość i kształt. Odczyn pH gleby sprzyja pozyskiwaniu minerałów przez korzenie drzew, dzięki czemu owoce są jędrne.

Czynniki inne niż warunki naturalne, które nadają owocom specyficzny charakter obejmują umiejętności lokalnych producentów. Umiejętność określenia odpowiedniego czasu zbioru i ręczny zbiór owoców z każdego drzewa po 2-3 razy są częścią know-how kultywowanego na danym obszarze. Ponieważ owoce na drzewie nie dojrzewają wszystkie w tym samym czasie, stosuje się tę metodę zbioru, aby zapewnić jednolite owoce o podobnym kolorze skórki, wielkości, masie suchej i zapachu. Zbiór ręczny zapobiega również uszkodzeniu owoców.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

-

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.435.14

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 10/12/2020
Data ogłoszenia: 16/12/2020