Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/833 z dnia 20 maja 2019 r. ustanawiające środki ochrony i egzekwowania mające zastosowanie na obszarze podlegającym regulacji Organizacji Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku[COM(2020) 215 final - 2020/95(COD)].

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/833 z dnia 20 maja 2019 r. ustanawiające środki ochrony i egzekwowania mające zastosowanie na obszarze podlegającym regulacji Organizacji Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku"

[COM(2020) 215 final - 2020/95(COD)]

(2020/C 429/36)

(Dz.U.UE C z dnia 11 grudnia 2020 r.)

Sprawozdawca: Gabriel SARRÓ IPARRAGUIRRE

Wniosek o konsultację Parlament Europejski, 17.6.2020

Rada, 8.6.2020

Podstawa prawna Art. 43 ust. 2 i art. 304 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Sekcja odpowiedzialna Sekcja Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Środowiska Naturalnego
Data przyjęcia przez sekcję 8.7.2020
Data przyjęcia na sesji plenarnej 18.9.2020
Sesja plenarna nr 554
Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się) 215/0/4
1.
Wnioski i zalecenia
1.1.
EKES przypomina swoje stanowisko wyrażone w opinii 2018/05155 1 , które odnosi się do obecnego wniosku dotyczącego rozporządzenia. Wnioski i zalecenia ze wspomnianej opinii zostają przytoczone poniżej.
1.2.
EKES uważa, że transpozycja do prawa UE środków ochrony i egzekwowania przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO) jest konieczna w celu doprowadzenia do jednolitego i skutecznego wdrożenia tych środków w UE.
1.3.
Jednakże Komitet sądzi, że wniosek nie ustanawia mechanizmu sprawnej transpozycji przepisów przyjętych przez NAFO i nie rozwiązuje kwestii ich dorocznej aktualizacji.
1.4.
Komitet opowiada się za sprawniejszym i prostszym mechanizmem, zatem proponuje rozporządzenie składające się z jednego artykułu stwierdzającego, że Unia Europejska musi obowiązkowo stosować do swojej floty przepisy przyjęte przez NAFO.
1.5.
EKES podkreśla ryzyko związane z wprowadzeniem systemu aktów delegowanych, który przyznaje Komisji uprawnienia do stanowienia prawa bez konieczności stosowania się do zwykłej procedury.
2.
Streszczenie wniosku Komisji
2.1.
Głównym celem wniosku jest wprowadzenie do prawa Unii środków ochrony i egzekwowania przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO) na 41. dorocznym posiedzeniu we wrześniu 2019 r.
2.2.
Proponuje się zmiany techniczne związane z takimi aspektami jak: sformułowania dotyczące ograniczeń połowowych i ograniczeń nakładu połowowego, zamykanie łowisk, połowy zatrzymane na burcie, rozmiary oczek sieci, dzienniki połowowe i produkcyjne. Wprowadzono również dodatkowe obowiązki w zakresie inspekcji oraz uproszczenia miesięcznych sprawozdań z połowów.
2.3.
Proponuje się również zmiany redakcyjne dotyczące halibuta niebieskiego, dziennika produkcyjnego oraz postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Zawarto odniesienia do strony internetowej NAFO dotyczącej kontroli i nadzoru statków rybackich.
2.4.
Inne proponowane środki dotyczą wyjaśnienia używania przyrządów pomiarowych oraz ochrony stad rekinów i zarządzania nimi. Wprowadza się zakaz prowadzenia połowów ukierunkowanych rekina polarnego oraz proponuje zmniejszenie przyłowów tego gatunku. Wyjaśniono również przepisy dotyczące umów czarterowych.
2.5.
We wniosku przekazuje się Komisji uprawnienia do zmiany przepisów dotyczących ochrony i egzekwowania w odniesieniu do kwestii technicznych takich jak rozmiary oczek sieci, kratownice sortujące lub kratownice i łańcuchy przegubowe stosowane do połowów krewetki północnej oraz obszarowe ograniczenia połowów dennych. Wszystko to w celu wprowadzenia do prawa UE w sprawny i prosty sposób ewentualnych przyszłych zmian w ramach NAFO powiązanych z tymi środkami ochrony i egzekwowania.
2.6.
Wniosek zmienia rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/833 2  z dnia 20 maja 2019 r.
3.
Uwagi ogólne
3.1.
EKES uważa za konieczną transpozycję do prawa UE środków ochrony i egzekwowania przyjętych na ostatnim dorocznym posiedzeniu NAFO, tak aby zapewnić ich jednolite stosowanie w UE.
3.2.
Komitet jest jednak zdania, że procedurze transpozycji nadal nie towarzyszy sprawny mechanizm, ponieważ wspomniane środki podlegają zmianom co roku, a unijne procedury biurokratyczne są bardzo powolne, co prowadzi do ciągłej luki między normami przyjętymi przez NAFO a prawodawstwem wspólnotowym.
3.3.
EKES zwraca uwagę na fakt, że obecny wniosek dotyczący rozporządzenia jest przedmiotem analizy właśnie dlatego, że nie przyjęto bardziej uproszczonej procedury, jak ta zaproponowana przez Komitet w 2019 r., która znalazła poparcie administracji państw członkowskich i zainteresowanych sektorów. Chodziło o proste rozporządzenie z jednym artykułem obejmującym zobowiązanie UE do bezwzględnego stosowania do floty unijnej norm przyjmowanych co roku przez NAFO.
3.4.
Komitet zwraca uwagę, że obecna procedura stwarza niepewność prawną nie tylko dla przedsiębiorstw, ale również dla samych administracji, z uwagi na wystąpienie kolizji przepisów. Ponadto prowadzi do zakłóceń we wdrażaniu środków wobec flot spoza UE.
3.5.
EKES uważa, że jedynym ułatwieniem płynącym z wprowadzenia aktów delegowanych będzie umożliwienie Komisji ustanawiania przepisów bez potrzeby stosowania się do zwykłej procedury.
Bruksela, dnia 18 września 2020 r.
Luca JAVIER

Przewodniczący

Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
1 Opinia EKES-u w sprawie środków ochrony zasobów i egzekwowania na obszarze podlegającym regulacji Organizacji Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (Dz.U. C 159 z 10.5.2019, s. 60).
2 Dz.U. L 141 z 28.5.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.429.279

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/833 z dnia 20 maja 2019 r. ustanawiające środki ochrony i egzekwowania mające zastosowanie na obszarze podlegającym regulacji Organizacji Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku[COM(2020) 215 final - 2020/95(COD)].
Data aktu: 11/12/2020
Data ogłoszenia: 11/12/2020