Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19.

Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2020/C 424/05)

(Dz.U.UE C z dnia 8 grudnia 2020 r.)

Przebieg procedury

1.
Wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 1  ("wytyczne") obowiązują do dnia 31 grudnia 2020 r.
2.
W dniu 8 września 2018 r. Komisja rozpoczęła przegląd tych wytycznych w celu zastąpienia ich nowymi wytycznymi na lata 2021-2027. Kształt tych nowych wytycznych będzie w dużej mierze zależał od zasad mających zastosowanie do wsparcia rozwoju obszarów wiejskich na mocy wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie wsparcia na podstawie planów strategicznych, które mają zostać opracowane przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (WPR) 2 . Procedura ustawodawcza dotycząca przyjęcia tego wniosku jest jednak nadal w toku, a samo rozporządzenie oraz wynikające z niego przepisy delegowane i wykonawcze nie zostaną zbyt szybko przyjęte. Aby umożliwić Komisji kontynuowanie oceny pomocy państwa na podstawie bieżących wytycznych i zakończenie ich przeglądu po przyjęciu reformy WPR, należy przedłużyć okres stosowania wytycznych do dnia 31 grudnia 2022 r.
3.
Mając na uwadze gospodarcze i finansowe skutki pandemii COVID-19 dla przedsiębiorstw, konieczne jest tymczasowe dostosowanie wytycznych w odniesieniu do kwalifikowalności przedsiębiorstw do środków pomocy zgodnie z wytycznymi. W związku z tym przedsiębiorstwa, które w dniu 31 grudnia 2019 r. nie były przedsiębiorstwami znajdującymi się w trudnej sytuacji, ale stały się takimi w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., będą w dalszym ciągu kwalifikować się do pomocy zgodnie z wytycznymi.
4.
Do wytycznych wprowadza się zatem następujące zmiany:
5.
pkt 26 otrzymuje brzmienie:

"(26) Przedsiębiorstwa znajdujące się w trudnej sytuacji są wyłączone z zakresu niniejszych wytycznych, z zastrzeżeniem wyjątków określonych w niniejszym punkcie. Komisja uważa, że ze względu na fakt, że samo ich dalsze istnienie jest zagrożone, przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej nie można uznawać za podmioty odpowiednie do realizacji innych celów polityki publicznej aż do czasu zagwarantowania ich rentowności. Dlatego też jeżeli beneficjent pomocy znajduje się w trudnej sytuacji finansowej w rozumieniu pkt (35)15, pomoc będzie poddawana ocenie zgodnie z wytycznymi wspólnotowymi dotyczącymi pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw, ze zmianami lub zastąpionymi. Powyższa zasada nie ma zastosowania do pomocy wyrównawczej dotyczącej szkód spowodowanych klęskami żywiołowymi i innymi nadzwyczajnymi wydarzeniami, o której mowa w części II sekcja 1.2.1.1 i 2.1.3 niniejszych wytycznych, która jest zgodna z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 2 lit. b) Traktatu. Jeżeli trudności finansowe przedsiębiorstwa prowadzącego działalność w sektorze rolnym lub leśnym wynikają z niekorzystnych zdarzeń określonych w części II sekcja 1.2.1.2, 1.2.1.3, 1.2.1.5, 2.1.3, 2.8.1 lub 2.8.5 niniejszych wytycznych, pomoc na wyrównanie lub naprawienie skutków strat lub szkód spowodowanych takimi zdarzeniami i na pokrycie kosztów zwalczania szkodników roślin może zostać przyznana zgodnie z niniejszymi wytycznymi i może w dalszym ciągu zostać uznana za zgodną z rynkiem wewnętrznym na mocy art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu. Ponadto, w celu zapewnienia ochrony zdrowia publicznego oraz pamiętając o sytuacji nadzwyczajnej, pod pewnymi warunkami nie należy wprowadzać kryteriów dotyczących sytuacji gospodarczej przedsiębiorstwa w odniesieniu do pomocy na usuwanie i wywóz padłych zwierząt gospodarskich zgodnie z sekcją 1.2.1.4 oraz do pomocy w przypadku środków kontroli i zwalczania chorób zwierząt, o której mowa w części II sekcja 1.2.1.3 pkt (375) niniejszych wytycznych. Ponadto przedsiębiorstwa, które w dniu 31 grudnia 2019 r. nie były przedsiębiorstwami znajdującymi się w trudnej sytuacji, ale stały się takimi w okresie od dnia 1 stycznia 2020 r. do dnia 30 czerwca 2021 r., będą w dalszym ciągu kwalifikować się do pomocy zgodnie z niniejszymi wytycznymi.";

6.
pkt 737 otrzymuje brzmienie:

"(737) Niniejsze wytyczne będą obowiązywać do dnia 31 grudnia 2022 r. Komisja może w każdej chwili podjąć decyzję o przeglądzie lub zmianie niniejszych wytycznych, jeśli okaże się to konieczne z przyczyn związanych z polityką konkurencji lub w celu uwzględnienia innych dziedzin unijnej polityki, takich jak rozwój rolnictwa i rozwój obszarów wiejskich lub kwestii związanych z polityką zdrowia ludzi i zwierząt, ochrony roślin i środowiska, zobowiązań międzynarodowych bądź też z innych uzasadnionych powodów.".

1 Dz.U. C 204 z 1.7.2014, s. 1.
2 Wniosek dotyczący rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego przepisy dotyczące wsparcia na podstawie planów strategicznych sporządzanych przez państwa członkowskie w ramach wspólnej polityki rolnej (planów strategicznych WPR) i finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz uchylającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1305/2013 i rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1307/2013 - COM(2018) 392 final.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.424.30

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie Komisji zmieniające wytyczne Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 w odniesieniu do okresu ich stosowania i wprowadzające tymczasowe dostosowania w celu uwzględnienia skutków pandemii COVID-19.
Data aktu: 07/12/2020
Data ogłoszenia: 08/12/2020
Data wejścia w życie: 07/12/2020