Publikacja wniosku zgodnie z art. 17 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 17 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89

(2020/C 417/10)

(Dz.U.UE C z dnia 2 grudnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 27 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/787 1 .

PODSTAWOWE SPECYFIKACJE DOKUMENTACJI TECHNICZNEJ

"VASI VADKORTE PALINKA"

Numer akt: PGI-HU-02408 - 22.12.2017

1.
Oznaczenie geograficzne, którego dotyczy wniosek o rejestrację

"Vasi vadkorte palinka"

2.
Kategoria napoju spirytusowego

Okowita z owoców (kategoria 9 w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 110/2008)

3.
Opis napoju spirytusowego
3.1.
Właściwości fizyczne, chemiczne lub organoleptyczne

Właściwości chemiczne i fizyczne

Zawartość cyjanowodoru: maksymalnie 5 g/hl alkoholu 100 % obj.

Zawartość miedzi: maksymalnie 9 mg/l wyrobu gotowego.

Właściwości organoleptyczne

Produkt klarowny, bezbarwny.

Jego aromat charakteryzuje się dyskretnym zapachem i cierpkością z wyczuwalnymi nutami gruszki, cytrusów i przypraw.

Ma wytrawny, delikatnie świeży i pikantny smak z delikatnymi nutami miodowymi i dymnymi oraz wyraźny posmak; może mieć również aromaty cytrusowe, delikatny cierpki smak i rustykalny charakter.

Podczas odpoczywania produkt zachowuje charakterystyczny smak i aromat owoców wykorzystanych do jego produkcji.

3.2.
Cechy szczególne (w porównaniu z napojami spirytusowymi należącymi do tej samej kategorii)

Właściwości organoleptyczne produktu "Vasi vadkorte palinka" stanowią o jego wyjątkowości: ma świeży, wyrazisty, lekko cierpki, cytrusowy aromat i smak, nuty przypraw i miodu oraz charakteryzuje się bardziej rustykalną niż gładką konsystencją dzięki użyciu dzikiej gruszki w procesie zacierania palinki "Vasi vadkorte palinka".

Produkt "Vasi vadkörte palinka" produkuje się z owoców rodzimych, oficjalnie uznawanych odmian grusz uprawianych na obszarze administracyjnym komitatów wymienionych w pkt 4. Podstawowym składnikiem produktu "Vasi vadkörte palinka" są w co najmniej 75 % dzikie gruszki, natomiast jako pozostałe składniki wykorzystuje się (w maksymalnie 25 %) rodzime, oficjalnie uznawane odmiany gruszek (bosc kobak, conference, clapp kedveltje, hardenpont téli vajkörte, tüskés körte, sózó körte). Kwaskowatą cierpkość i świeżość produktu "Vasi vadkörte palinka" osiąga się dzięki niskiej zawartości cukru oraz cierpkości dzikich gruszek, które stanowią co najmniej 75 % zacieru i których zbiory nie są łatwe.

4.
Obszar geograficzny, którego dotyczy wniosek

Produkt "Vasi vadkörte palinka" produkuje się w granicach administracyjnych komitatów Vas i Zala. Może on przechodzić procesy zacierania, fermentacji, destylacji i odpoczywania w komercjalnych destylarniach palinki zlokalizowanych wyłącznie na tym obszarze geograficznym.

5.
Metoda otrzymywania napoju spirytusowego

Główne etapy produkcji przedmiotowej palinki są następujące:

a)
selekcja i akceptacja owoców;
b)
zacieranie i fermentacja;
c)
destylacja;
d)
leżakowanie i przechowywanie palinki;
e)
produkcja, obróbka i mieszanie palinki.
a)
Selekcja i akceptacja owoców

Jeśli chodzi o odmianę, co najmniej 75 % zaakceptowanych owoców muszą stanowić gruszki dzikie (pospolita gruszka dzika Pyruspyraster subsp. pyraster); pozostałą część, maksymalnie 25 %, muszą stanowić rodzime, oficjalnie uznawane odmiany gruszek.

Do rodzimych, oficjalnie uznawanych odmian gruszek należą bosc kobak, conference, clapp kedveltje, hardenpont téli vajkörte, tüskés körte i sózó körte.

Do produkcji przedmiotowej palinki wykorzystuje się odpowiednio dojrzałe owoce, tj. owoce o zawartości suchej masy wynoszącej co najmniej 14 % obj., dobrej lub znakomitej jakości. Ilościowej akceptacji owoców dokonuje się na podstawie masy. Podczas akceptacji ocenia się jakość owoców na podstawie próbek. Ocena organoleptyczna (dojrzałość - owoce od dojrzałych po przejrzałe - zdrowe, czyste, wolne od ciał obcych - ziemi, liści, gałązek, kamieni, metali lub innych materiałów - oraz od pleśni lub zgnilizny itp.) oraz badanie zawartości suchej masy stanowią podstawę kontroli jakości i akceptacji (pomiar zawartości cukru i pH). Ponadto do owoców muszą być dołączone dokumenty poświadczające ich pochodzenie. Dostawca jest zobowiązany do wskazania pochodzenia owoców i przestrzegania okresu karencji.

b)
Zacieranie i fermentacja

Zacieranie:

Wyjątkową cechą charakterystyczną zacierania produktu "Vasi vadkörte palinka" jest zawartość cukru, która wynosi 3-5 %, wynikająca z niskiej zawartości cukru w dzikich gruszkach wykorzystywanych w produkcji.

Fermentacja:

W procesie fermentacji temperatura musi być utrzymywana na poziomie 16-23 oC oraz należy osiągnąć optymalną wartość pH w przedziale 2,8-3,2. Optymalny czas fermentacji - zależny od wewnętrznych cech wykorzystywanych gruszek - wynosi 10 dni.

Sfermentowany zacier musi zostać jak najszybciej poddany destylacji lub należy zapewnić podstawowe warunki właściwego przechowywania do czasu, gdy możliwe będzie rozpoczęcie procesu destylacji (temperatura musi być jak najniższa (0-10 oC), należy stosować uszczelnienia wodne, a pojemniki powinny być napełniane po brzegi).

c)
Destylacja

Do przygotowania produktu "Vasi vadkörte palinka" można zastosować system jednoetapowej destylacji kolumnowej lub tradycyjny system destylacji alembikowej. Zawartość alkoholu w destylowanym produkcie wynosi 55-85 % V/V.

d)
Leżakowanie i przechowywanie palinki

Po procesie rafinacji palinka musi leżakować w pojemnikach ze stali nierdzewnej i być przechowywana w stanie nie- rozcieńczonym.

e)
Produkcja, obróbka i mieszanie palinki

Palinkę chłodzi się do temperatury od -5 do -3 oC, a następnie usuwa się pozostałe zanieczyszczenia poprzez przefiltrowanie ich, wykorzystując do tego celu prasę filtracyjną. Po filtracji palinkę przechowuje się do momentu, w którym zostanie ogrzana do temperatury 18-20 oC. Palinkę można mieszać wyłącznie w celu zapewnienia, aby co najmniej 75 % cukru w zacierze dostarczonego jako surowiec pochodziło z dzikich gruszek i co najwyżej 25 % z innych odmian gruszek, wskazanych powyżej.

Przed butelkowaniem zawartość alkoholu w palince musi zostać dostosowana do poziomu odpowiedniego do spożycia poprzez dodanie wody pitnej, z uwzględnieniem określonej tolerancji dla produktu butelkowanego (± 0,3 % V/V).

6.
Związek ze środowiskiem geograficznym lub pochodzeniem geograficznym
6.1.
Szczegółowe informacje dotyczące obszaru geograficznego lub pochodzenia istotne z punktu widzenia omawianego związku

Dzika grusza - zwana potocznie gruszą polną - to gatunek gruszy rodzimy dla komitatów Vas i Zala. Występuje głównie w naturalnych obszarach leśnych.

Zachodnia część komitatów Vas i Zala znajduje się u podnóża Alp, a krajobraz staje się bardziej pofałdowany z zachodu na wschód. Większość tego obszaru pokrywają lasy. Występujące tam gleby to głównie gleby brunatne, czarnoziemy - średnio zwarte, lekko kwaśne. Ze względu na lokalizację komitaty te tworzą jeden z najwilgotniejszych regionów geograficznych Węgier: Alpokalja (Alpy Niższe), chociaż poziom rocznych opadów zmniejsza się z zachodu na wschód. Klimat tych komitatów wykazuje pewne zróżnicowanie: staje się suchszy i bardziej kontynentalny w miarę przemieszczania się z obszarów zachodnich na bardziej płaski wschód regionu, chociaż temperatura na rozległych obszarach leśnych regionu jest niższa niż na obszarach niezalesionych. Łagodnie pochyłe podnóża gór i przyległe obszary stanowią obszar, na którym rosną dzikie grusze; średnie roczne opady w tym regionie wynoszą 600-800 mm, choć w okresie dojrzewania owoców we wrześniu i październiku są one niewielkie. Obszar ten charakteryzuje się dużym nasłonecznieniem (1 700-1 800 godzin rocznie). Dzięki bliskości Alp region ten jest nieco chłodniejszy niż sąsiednie komitaty.

Dzika grusza preferuje tereny z ekspozycją na stronę południową, suche i nasłonecznione, nienarażone na podtapianie oraz ciepłe w okresie dojrzewania owoców, bardziej zwarte gleby brunatne, czarnoziemowe występujące na tym obszarze oraz lasy o niższej pokrywie korony. Przy odpowiedniej glebie i mikroklimacie, takich jak te, które występują na omawianym obszarze geograficznym, drzewa dzikiej gruszy mogą przetrwać przez dziesięciolecia, a nawet stulecia. Zróżnicowane warunki pogodowe z roku na rok mogą wpływać na wielkość zbiorów.

6.2.
Szczególne właściwości napoju spirytusowego związane z obszarem geograficznym

Związek palinki "Vasi vadkorte palinka" z obszarem geograficznym opiera się na jakości i renomie tego produktu.

Fakt, że co najmniej 75 % dzikich gruszek wykorzystywanych w procesie zacierania pochodzi z komitatów Vas i Zala, stanowi o wyjątkowych właściwościach organoleptycznych palinki "Vasi vadkorte palinka".

Te dzikie gruszki dobrze dojrzewają dzięki wysokiej liczbie godzin nasłonecznienia i rozkładowi opadów. Zbieranie dzikich gruszek wymaga umiejętności: dojrzałość można określić na podstawie koloru oraz dotykiem. Celem jest zebranie jak największej liczby w pełni dojrzałych owoców.

Brunatne, czarnoziemowe gleby o lekko kwaśnym pH oraz stosunkowo chłodny klimat tego obszaru wyjaśniają wyższą zawartość kwasów w owocach dzikiej gruszy, co znajduje odzwierciedlenie w składnikach smakowych destylatu: nadaje to destylatowi jego świeżość i cytrusowy aromat oraz w pewnym stopniu jego cierpkość.

Ponieważ dzikie gruszki charakteryzują się znacznie niższą zawartością cukru niż inne owoce, do wyprodukowania jednostki przedmiotowej palinki potrzebna jest większa ilość dzikich gruszek niż w przypadku zwykłych gruszkowych palinek. Wysoka zawartość dzikich owoców wykorzystywanych w produkcji palinki "Vasi vadkorte palinka" przejawia się w jej składnikach smakowych. Dzikie gruszki nadają palince "Vasi vadkorte palinka" nie tylko charakterystyczną cierpkość, ale również ostrość, bardziej rustykalną niż gładką konsystencję oraz nuty przypraw i miodu.

Ponieważ "Vasi vadkorte palinka" ma delikatnie cierpki smak dzięki znacznym ilościom dzikich gruszek wykorzystanych w produkcji, określenie momentu, w którym należy oddzielić destylat od cieczy wyczerpanej, tak aby do destylatu nie dostały się żadne aromaty, które mogłyby zrujnować smak produktu, wymaga dużych umiejętności.

O renomie "Vasi vadkorte palinka" świadczą liczne nagrody:

złoty medal na Drugim Otwartym Konkursie Palinki i Napojów Spirytusowych Komitatu Vas w 2011 r.,
srebrny medal na Czwartym Otwartym Konkursie Palinki i Napojów Spirytusowych Komitatu Vas w 2013 r.,
srebrny medal na Szóstym Otwartym Konkursie Palinki i Napojów Spirytusowych Komitatu Vas w 2015 r.,
złoty medal na Konkursie Palinki i Napojów Spirytusowych z Owoców Jabłkowatych Komitatu Vas w 2015 r.,
srebrny medal na Siódmym Otwartym Konkursie Palinki i Napojów Spirytusowych Komitatu Vas w 2016 r.,
brązowy medal na Konkursie Palinki i Napojów Spirytusowych z Owoców Jabłkowatych Komitatu Vas w 2017 r. Od 2006 r. "Vasi vadkorte palinka" gościła na kilku dużych krajowych wydarzeniach prezentacyjnych i degustacyjnych. Wśród tych wydarzeń można wymienić coroczny Festiwal Palinki w Gyuli, Festiwal Palinki w Budapeszcie, Festiwal Piwa i Golonki w Békéscsabie, karnawał Savaria w Szombathely, Festiwal Gastronomii w Sopronie (Izutazas) oraz międzynarodowe targi Sirha, FeHoVa i OMÉK w Budapeszcie, Krajowa Wystawa Rolnictwa i Żywności.
7.
Przepisy unijne lub krajowe/regionalne
Ustawa nr XI z 1997 r. o ochronie znaków towarowych i oznaczeń geograficznych,
Ustawa nr LXXIII z 2008 r. w sprawie palinki, palinki z wytłoczyn winogronowych i Krajowej Rady ds. Palinki,
Dekret rządowy nr 158/2009 z dnia 30 lipca 2009 r. ustanawiający szczegółowe przepisy dotyczące ochrony oznaczeń geograficznych produktów rolnych i środków spożywczych oraz w sprawie weryfikacji produktów,
Dekret rządowy nr 22/2012 z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie Krajowego Urzędu Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego;,
Dekret Ministra Rozwoju Obszarów Wiejskich nr 49/2013 z dnia 29 kwietnia 2013 r. w sprawie wartości dopuszczalnych dla niektórych zanieczyszczeń i szkodliwych materiałów pochodzenia naturalnego w żywności oraz w sprawie wymagań dotyczących niektórych materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością.
8.
Dane dotyczące wnioskodawcy
8.1.
Państwo członkowskie, państwo trzecie, osoba prawna lub fizyczna

Nazwa: Birkas Palinka Kft.

8.2.
Pełny adres (ulica i numer domu, miejscowość i kod pocztowy, kraj)

Adres: Gyorvar, 9821 Gyorvar, Hrsz.435, 9821 Węgry

E-mail: birkas@birkaspalinka.hu

Tel.: +36 302563066

9.
Dodatkowe informacje na temat oznaczenia geograficznego -
10.
Przepisy szczególne dotyczące etykietowania

Oprócz elementów określonych w przepisach nazwa zawiera również następujące elementy:

"foldrajzi arujelzo" [oznaczenie geograficzne] (oddzielnie od nazwy),
nazwa "Vasi vadkorte palinka" musi być umieszczona na przedniej i tylnej etykiecie.
1 Dz.U. L 130 z 17.5.2019, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.417.59

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 17 ust. 6 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 110/2008 w sprawie definicji, opisu, prezentacji, etykietowania i ochrony oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych oraz uchylającego rozporządzenie Rady (EWG) nr 1576/89.
Data aktu: 27/11/2020
Data ogłoszenia: 02/12/2020