Protokół posiedzenia porannego z wtorku dnia 19 marca 2019 r.

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA PORANNEGO Z WTORKU DNIA 19 MARCA 2019 R.

(2020/C 334/02)

(Dz.U.UE C z dnia 8 października 2020 r.)

SPIS TREŚCI

10. Czy nasz model gospodarczy jest odpowiedni wobec zmian klimatu?

11. Zagadnienie pilne nr 1: Zagadnienia i wyzwania związane z praworządnością w Unii Europejskiej i krajach AKP

12. Potencjał energii ze źródeł odnawialnych w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju gospodarczego w państwach AKP, w szczególności na obszarach oddalonych

13. Zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży z krajów AKP, które nie uczęszczają do szkoły

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA PORANNEGO Z WTORKU DNIA 19 MARCA 2019 R.

Posiedzenie zostało otwarte o godz. 9.00

OBRADOM PRZEWODNICZYŁ: Joseph OWONA KONO

Współprzewodniczący

10. Czy nasz model gospodarczy jest odpowiedni wobec zmian klimatu?

Debata bez rezolucji z udziałem Yvo de Boera, byłego dyrektora wykonawczego UNFCCC

Były dyrektor wykonawczy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) Yvo de Boer dokonał wprowadzenia do debaty bez rezolucji na temat odpowiedniości naszego modelu gospodarczego wobec zmian klimatu oraz zwrócił uwagę, że mimo znacznego obniżenia kosztów energii ze źródeł odnawialnych emisje dwutlenku węgla jeszcze nigdy nie były tak duże jak obecnie.

W swojej prezentacji de Boer skupił się na tym, co politycy mogą uczynić, aby skutecznie wdrożyć porozumienie paryskie. Porozumienie to zostało dotychczas podpisane przez 180 krajów, ale jedynie 16 krajów opracowało strategie realizacji zawartych w nim celów. Jednym z powodów jest to, że rządy chcą zwalczać ubóstwo, stymulując wzrost gospodarczy, a technologie są często drogie w początkowej fazie. Do Boer sugeruje, aby decydenci polityczni domagali się systematycznej oceny zrównoważonego charakteru inwestycji oraz aby wstępne inwestycje w technologie potrzebne do wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych były finansowo wspierane zarówno ze środków publicznych, jak i przez darczyńców. Dobra wiadomość jest taka, że jeszcze do niedawna niechętne kraje, takie jak Chiny i Indie, dokładają znaczących starań z myślą o tym, aby ich gospodarki miały charakter zrównoważony.

Głos zabrali: Alpha Ousmane (Burkina Faso), Theodor Dumitru Stolojan, Jo Leinen, Lucie Milebou-Aubusson (Gabon), Catherine Bearder, Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Maria Heubuch, Michel Kamano (Gwinea), Lidia Senra Rodríguez, Moses Cheboi (Kenia), Raphael Joseph Mhone (Malawi), Louis Joseph Manscour, Amadou Dioffo (Niger), Faumuina Liuga (Samoa), Carlos Zorrinho, Clifford Andre (Seszele), Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Andre Misiekaba (Surinam), Michael Gahler, Ahamada Soukouna (Mali), Ana Rita Geremias Sithole (Mozambik), Price Cyprien (Haiti), Louis Michel i Domenico Rosa (Komisja Europejska).

Zgodzono się, że obecny model gospodarczy oparty na nieograniczonej konsumpcji dóbr utrudnia zrównoważony rozwój i zagraża ludzkości. Ważne jest zatem, aby dopasować model gospodarczy w sposób uwzględniający zmianę klimatu i cele zrównoważonego rozwoju.

11. Zagadnienie pilne nr 1: Zagadnienia i wyzwania związane z praworządnością w Unii Europejskiej i krajach AKP

Członkowie AKP i UE w zupełności zgadzają się co do tego, że przestrzeganie praworządności stanowi podstawę każdej sprawnie funkcjonującej demokracji i ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o promowanie i obronę praw i wolności człowieka.

Kilku uczestników posiedzenia wypowiedziało się na temat wyzwań związanych z praworządnością - zarówno w Europie, jak i w krajach AKP - takich jak ograniczona przestrzeń dla działalności społeczeństwa obywatelskiego, ograniczanie wolności mediów i wolności wypowiedzi, fałszywe wiadomości i populizm, bezprawne wpływanie innych państw na wybory oraz korupcja i nadużywanie władzy przez rządy i inne organy publiczne.

Przedstawiciel Komorów nakreślił obraz sytuacji przedwyborczej w swoim kraju, zwrócił uwagę na brak przejrzystości demokratycznej oraz poprosił o odnotowanie w protokole jego oświadczenia w tej sprawie.

Głos zabrali: Alpha Ousmane (Burkina Faso), Frank Engel, Oumouri Mmadi Hassani Oumouri (Komory), Juan Fernando Lopez Aguilar, Agnima Alain-Michel Lobognon (Wybrzeże Kości Słoniowej), Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Lídia Senra Rodríguez, Nicolas Bay, Michael Gahler, Clifford Andre (Seszele), Julie Ward, Adjedoue Weidou (Czad), Jacob L. Oulanyah (Uganda), Loius Michel, Marius Yaya Doumba (Kamerun) i Domenico Rosa (Komisja Europejska).

Uczestnicy debaty podkreślili znaczenie ściślejszej współpracy, aby sprostać tym wyzwaniom, a także uwzględnienia kwestii przestrzegania praworządności w przyszłej umowie między UE a AKP.

12. Potencjał energii ze źródeł odnawialnych w zapewnianiu zrównoważonego rozwoju gospodarczego w państwach AKP, w szczególności na obszarach oddalonych

Komisja Rozwoju Gospodarczego, Finansów i Handlu

Współsprawozdawcy: Clifford Andre (Seszele) i Zeljana Zovko

Członkowie komisji wyrazili zadowolenie w związku z przedłożonym dla niej sprawozdaniem na temat zagwarantowania wszystkim dostępu do energii, która będzie przystępna, której dostawy będą niezawodne i która będzie wytwarzana w sposób zrównoważony i nowoczesny, zgodnie z działaniami klimatycznymi i celami porozumienia paryskiego. Sprawozdanie zawiera szereg zaleceń i innowacyjnych możliwości współpracy między krajami UE i AKP z myślą o rozwoju potencjału partnerów AKP w zakresie energii ze zrównoważonych źródeł, zwłaszcza na obszarach oddalonych. W sprawozdaniu wzywa się również do szerokiego uwzględniania kwestii przekrojowych będących przedmiotem zainteresowania, a także apeluje o dostęp do wydajnych odnawialnych źródeł energii po przystępnych cenach.

Głos zabrali: Marius Yaya Doumba (Kamerun), Stefan Gehrold, Davy Victorien Yama (Republika Środkowoafrykańska), Thierry Cornillet, Jo Leinen, Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Michel Kamano (Gwinea), Federico Abaga Ondo (Gwinea Równikowa), Price Cyprien (Haiti), Lídia Senra Rodríguez, Moses Cheboi (Kenia), Raphael Joseph Mhone (Malawi), Joachim Zeller, Amadou Dioffo (Niger), Mauricia Thomas-Francis (Saint Lucia), Faumuina Liuga (Samoa), Norbert Neuser, Adjedoue Weidou (Czad), Babiker Mohamed Tom Bakhit Dafaalla (Sudan), Maria Heubuch, Siaosi Ofa Ki Vahafolau Sovaleni (Tonga) i Domenico Rosa (Komisja Europejska).

Współsprawozdawcy Clifford Andre i Frank Engel, który zastąpił Zeljanę Zovko, podsumowali debatę.

13. Zmniejszenie liczby dzieci i młodzieży z krajów AKP, które nie uczęszczają do szkoły

Komisja Spraw Społecznych i Środowiska

Współsprawozdawcy: Joseph Yopy Yopy (Papua-Nowa Gwinea) i Laura Agea

Współsprawozdawca Joseph Yopy Yopy (Papua-Nowa Gwinea) zarysował treść sprawozdania.

W kwestii ograniczania liczby uczniów przedwcześnie kończących naukę szkolną bardzo ważna jest decentralizacja pomocy udzielanej przez lokalne organy finansujące. Dzięki temu pomoc ta mogłaby szybciej docierać do najbardziej potrzebujących szkół. Aby zachęcać młodych ludzi do pozostania w szkole, zaproponowano również szereg innych rozwiązań. Oprócz zapewnienia odpowiedniej infrastruktury szkołę należy uczynić atrakcyjniejszą poprzez oferowanie bezpłatnych posiłków i zajęć dodatkowych, np. sportowych, a także poprzez udostępnienie odpowiednich materiałów sanitarnych i zagwarantowanie podziału na toalety męskie i damskie, tak aby dorastające dziewczęta nie przestawały chodzić do szkoły z powodu zażenowania. Ponadto podkreślono konieczność obowiązkowej edukacji szkolnej na poziomie podstawowym i średnim, a także kształcenia pozaformalnego, takiego jak szkolenia zawodowe dla wszystkich zarówno w ramach formalnego systemu edukacji, jak i poza nim.

Głos zabrali: Alpha Ousmane (Burkina Faso), Stefan Gehrold, Davy Victorien Yama (Republika Środkowoafrykańska), Norbert Neuser, Agnima Alain-Michel Lobognon (Wybrzeże Kości Słoniowej), Jomo M. Dlamini (Królestwo Eswatini), Catherine Bearder, Halifa Baboucar Sallah (Gambia), Louis Michel, Ben Abdallah Banda (Ghana), Maria Heubuch, Price Cyprien (Haiti), Margaret Kamar (Kenia), Heather Mwiza Sibungo (Namibia), Amadou Dioffo (Niger), Lídia Senra Rodríguez, Faumuina Liuga (Samoa), Papa Babou Ndiaye (Senegal), Clifford Andre (Seszele), Julie Ward, Mathew Sahr Nyuma (Sierra Leone), Adjedoue Weidou (Czad), Michael R. Nyambuya (Zimbabwe), Sebastian Kopulande (Zambia) i Domenico Rosa (Komisja Europejska).

Współsprawozdawca Joseph Yopy Yopy (Papua-Nowa Gwinea) podsumował debatę.

Kończąc poranne posiedzenie, współprzewodniczący Joseph Owona Kono podziękował współprzewodniczącemu Louisowi Michelowi za jego długoletnie zaangażowanie na rzecz Zgromadzenia. Współprzewodniczący Louis Michel podziękował obecnym członkom oraz podkreślił odpowiedzialność UE wobec krajów AKP, jak i swoją determinację, żeby nie ustawać w dotychczasowym zaangażowaniu nawet po odejściu z aktywnego życia politycznego, a także życzył powodzenia w kształtowaniu przyszłych stosunków między UE a AKP.

(Posiedzenie zostało zamknięte o godz. 13.03)
Joseph OWONA KONO Patrick I. GOMES
Louis MICHEL José Javier FERNÁNDEZ FERNÁNDEZ (p.o.)
Współprzewodniczący Współsekretarze generalni

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.334.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Protokół posiedzenia porannego z wtorku dnia 19 marca 2019 r.
Data aktu: 08/10/2020
Data ogłoszenia: 08/10/2020