Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w celu zaspokojenia pilnej potrzeby odroczenia niektórych terminów przekazywania i wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania ze względu na pandemię COVID-19(COM(2020) 197 final - 2020/0081 (CNS)),Wniosek dotyczący decyzji Rady zmieniającej dyrektywy (UE) 2017/2455 i (UE) 2019/1995 w odniesieniu do terminu transpozycji i daty rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19(COM(2020) 198 final - 2020/0082 (CNS)),Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/2454 w odniesieniu do dat rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19(COM(2020) 201 final - 2020/0084 (CNS)).

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego "Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w celu zaspokojenia pilnej potrzeby odroczenia niektórych terminów przekazywania i wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania ze względu na pandemię COVID-19"

(COM(2020) 197 final - 2020/0081 (CNS)),

"Wniosek dotyczący decyzji Rady zmieniającej dyrektywy (UE) 2017/2455 i (UE) 2019/1995 w odniesieniu do terminu transpozycji i daty rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19"

(COM(2020) 198 final - 2020/0082 (CNS)),

"Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/2454 w odniesieniu do dat rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19"

(COM(2020) 201 final - 2020/0084 (CNS))

(2020/C 311/11)

(Dz.U.UE C z dnia 18 września 2020 r.)

Sprawozdawca generalny: Petru Sorin DANDEA

Wniosek o konsultację Rada, 13.5.2020 i 15.5.2020
Podstawa prawna Artykuły 113 i 115 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
Sekcja odpowiedzialna Sekcja ds. Unii Gospodarczej i Walutowej oraz Spójności Gospodarczej i Społecznej
Decyzja przewodniczącego EKES-u 14.5.2020
Data przyjęcia na sesji plenarnej 10.6.2020
Sesja plenarna nr 552
Wynik głosowania (za/przeciw/wstrzymało się) 218/2/6
1.
Wnioski i zalecenia
1.1.
Mając na uwadze kryzys związany z pandemią COVID-19 i poważne zakłócenia dotykające otoczenie biznesu w następstwie podjęcia nadzwyczajnych środków przez państwa członkowskie, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny popiera zaproponowany przez Komisję Europejską pakiet środków, który ma na celu przedłużenie niektórych terminów odnośnie do stosowania dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (dyrektywa DAC) oraz do przesunięcia pakietu dotyczącego systemu VAT w transgranicznym handlu elektronicznym.
1.2.
Według szacunków Komisji odroczenie przewidzianych terminów zastosowania systemu VAT w transgranicznym handlu elektronicznym oznaczałoby dla państw członkowskich straty finansowe sięgające 3 mld EUR. Komisja pokazuje jednak, że system będzie mógł funkcjonować prawidłowo dopiero wtedy, gdy wszystkie państwa członkowskie będą gotowe. EKES zaleca, by państwa członkowskie przedsięwzięły wszelkie niezbędne środki, aby system mógł zacząć funkcjonować natychmiast po przezwyciężeniu trwającego kryzysu.
1.3.
Dyrektywa w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (dyrektywa DAC) i pakiet dotyczący systemu VAT mającego zastosowanie do transgranicznego handlu elektronicznego są częścią przepisów UE w zakresie zwalczania unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania. EKES dostrzega wysiłki Komisji na rzecz zwalczania tych negatywnych zjawisk, zwraca jednak uwagę, że tylko lepsza współpraca między państwami członkowskimi umożliwi osiągnięcie rzeczywiście znaczących rezultatów. Zachęca państwa członkowskie, by starały się osiągnąć możliwie szeroki konsensus w jak najkrótszym czasie, tak aby środki te mogły zostać szybko zastosowane.
1.4.
EKES uważa, że Komisja Europejska powinna również zapewnić wsparcie w zakresie szkolenia pracowników, którzy będą obsługiwać nowo wprowadzany system informatyczny konieczny do wdrożenia nowych zasad VAT odnośnie do transgranicznego handlu elektronicznego.
2.
Kontekst wniosku
2.1.
Po tym jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zakwalifikowała epidemię COVID-19 jako pandemię, szereg państw członkowskich poinformowało Komisję, że w związku z wyjątkowymi środkami wprowadzonymi na szczeblu krajowym nie będzie w stanie zastosować niektórych przepisów dyrektywy DAC ani transponować przepisów przewidzianych dla pakietu dotyczącego VAT w handlu elektronicznym.
2.2.
Komisja przedstawiła kilka wniosków mających wesprzeć państwa członkowskie w tych trudnych warunkach. Mają one 1  na celu odroczenie niektórych terminów wdrożenia lub transpozycji przepisów dyrektywy w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania (dyrektywa DAC) oraz dyrektyw (UE) 2017/2455 i (UE) 2019/1995, a także rozporządzenia (UE) 2017/2454 w sprawie systemu VAT dotyczącego transgranicznego handlu elektronicznego.
2.3.
Jeśli chodzi o dyrektywę DAC, Komisja proponuje odroczenie o trzy miesiące terminów określonych w dyrektywach DAC2 i DAC6. W szczególności wymiana informacji na podstawie obu tych dyrektyw - odnoszących się odpowiednio do rachunków finansowych, których beneficjenci mają rezydencję podatkową w innym państwie członkowskim, oraz do uzgodnień transgranicznych - będzie miała miejsce po dniu, do którego Komisja proponuje odroczenie. Komisja postuluje, aby w razie gdyby państwa członkowskie były zmuszone przedłużyć okres stosowania nadzwyczajnych środków, można było poprzez przyjęcie aktu delegowanego przedłużyć terminy określone w obecnym pakiecie.
2.4.
Co się tyczy transpozycji pakietu dotyczącego VAT w odniesieniu do handlu elektronicznego, Komisja proponuje przełożenie terminu rozpoczęcia stosowania o sześć miesięcy. System VAT w odniesieniu do handlu elektronicznego wymaga zupełnie nowego systemu informatycznego w zakresie, w jakim dotyczy to mechanizmu kompleksowej obsługi w kontekście importu.
2.5.
Inicjatywa Komisji jest spójna z innymi wprowadzonymi dotychczas środkami działania i stanowi odpowiedź na uzasadnione żądania niektórych państw członkowskich, a także podmiotów świadczących usługi pocztowe i usługi kurierskie, które w związku z kryzysem COVID-19 napotkały trudności z dostosowaniem swoich usług do nowego systemu VAT dotyczącego transgranicznego handlu elektronicznego.
3.
Uwagi ogólne
3.1.
Kryzys zdrowotny związany z COVID-19 wywołał poważne zakłócenia społeczne i gospodarcze. W wielu dziedzinach państwa członkowskie stanęły w obliczu bezprecedensowych wyzwań. Organy podatkowe poinformowały, że w tym złożonym kontekście nie będą w stanie stosować niektórych przepisów. W zaproponowanym przez Komisję pakiecie regulacyjnym przedłuża się niektóre terminy określone na podstawie dyrektywy DAC, a także termin transpozycji systemu VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego. Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny uważa przedłużenie tych terminów za konieczne i popiera środki zaproponowane przez Komisję.
3.2.
Zważywszy na szacowane przez Komisję straty dochodów, jakie poniosą państwa członkowskie wskutek odroczeń przewidzianych w systemie VAT w transgranicznym handlu elektronicznym, EKES zaleca, by państwa członkowskie przedsięwzięły wszelkie środki niezbędne do przezwyciężenia obecnego kryzysu i do jak najszybszego powrotu do normalności.
3.3.
Biorąc pod uwagę niepewność co do tego, w jakim czasie ludzie i przedsiębiorstwa będą mogli wrócić do normalnego życia, EKES zgadza się, że Komisja powinna mieć możliwość przedłużenia określonych w pakiecie terminów w drodze aktów delegowanych.
3.4.
Komisja zapewnia państwom członkowskim pomoc techniczną w celu wdrożenia systemu informatycznego nieodzownego do stosowania zasad VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego. EKES jest zdania, że Komisja powinna również zapewnić pomoc w zakresie szkolenia personelu, który będzie obsługiwać nowy system.
3.5.
Głównym celem dyrektywy DAC i przepisów regulujących system VAT w odniesieniu do transgranicznego handlu elektronicznego jest zwalczanie unikania opodatkowania i uchylania się od opodatkowania. EKES dostrzega wysiłki Komisji na rzecz zwalczania tych negatywnych zjawisk, zwraca jednak uwagę, że tylko lepsza współpraca między państwami członkowskimi umożliwi osiągnięcie rzeczywiście znaczących rezultatów. Zachęca państwa członkowskie, by starały się osiągnąć możliwie szeroki konsensus w jak najkrótszym czasie, tak aby środki te mogły zostać szybko zastosowane.

Bruksela, dnia 10 czerwca 2020 r.

Luca JAHIER
Przewodniczący
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
1 COM(2020) 197 final, wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w celu zaspokojenia pilnej potrzeby odroczenia niektórych terminów przekazywania i wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania ze względu na pandemię COVID-19. COM(2020) 198 final, wniosek dotyczący decyzji Rady zmieniającej dyrektywy (UE) 2017/2455 i (UE) 2019/1995 w odniesieniu do terminu transpozycji i daty rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19. COM(2020) 201 final, wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/2454 w odniesieniu do dat rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.311.76

Rodzaj: Opinia
Tytuł: Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego Wniosek dotyczący dyrektywy Rady zmieniającej dyrektywę 2011/16/UE w celu zaspokojenia pilnej potrzeby odroczenia niektórych terminów przekazywania i wymiany informacji w dziedzinie opodatkowania ze względu na pandemię COVID-19(COM(2020) 197 final - 2020/0081 (CNS)),Wniosek dotyczący decyzji Rady zmieniającej dyrektywy (UE) 2017/2455 i (UE) 2019/1995 w odniesieniu do terminu transpozycji i daty rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19(COM(2020) 198 final - 2020/0082 (CNS)),Wniosek dotyczący rozporządzenia Rady zmieniającego rozporządzenie (UE) 2017/2454 w odniesieniu do dat rozpoczęcia stosowania ze względu na kryzys związany z COVID-19(COM(2020) 201 final - 2020/0084 (CNS)).
Data aktu: 18/09/2020
Data ogłoszenia: 18/09/2020