Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.

Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33

(2020/C 298/12)

(Dz.U.UE C z dnia 8 września 2020 r.)

Niniejsza informacja zostaje opublikowana zgodnie z art. 17 ust. 5 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33 1 .

INFORMACJA DOTYCZĄCA ZATWIERDZENIA STANDARDOWEJ ZMIANY JEDNOLITEGO DOKUMENTU

"STEIRERLAND"

PGI-AT-A0213-AM01

Data przekazania informacji:

24.6.2020

OPIS I UZASADNIENIE ZATWIERDZONEJ ZMIANY

W związku z tym, że w ramach rejestru winnic dokonano przejścia na zintegrowany system zarządzania i kontroli, należy dostosować wartość maksymalnej wydajności z hektara.

JEDNOLITY DOKUMENT

1.
Nazwa produktu

Steirerland

2.
Rodzaj oznaczenia geograficznego

ChOG - Chronione oznaczenie geograficzne

3.
Kategorie produktów sektora wina

1. Wino

11. Częściowo sfermentowany moszcz winogronowy

4.
Opis wina lub win

Wina z oznaczeniem geograficznym "Steirerland" muszą zgodnie z austriacką ustawą o winach zawierać na etykiecie tradycyjne określenie "Landwein". Sok z winogron musi wykazywać minimalną masę moszczu wynoszącą 14° KMW (Klosterneuburger Mostwaage), co odpowiada 8,7 % objętości. Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu wynosi 8,5 % objętości, a minimalna całkowita kwasowość wynosi 4 g/l. Dalsze analityczne cechy charakterystyczne oraz cechy analityczne dotyczące częściowo sfermentowanego moszczu winogronowego opisano w specyfikacji produktu. Oznaczenie geograficzne "Steirerland" jest stosowane głównie w odniesieniu do lekkich, wytrawnych, kwaskowatych win o bukiecie, w którym dominują nuty owocowe.

Ogólne analityczne cechy charakterystyczne
Maksymalna całkowita zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna rzeczywista zawartość alkoholu (w % objętości)
Minimalna kwasowość ogólna W miliekwiwalentach na litr
Maksymalna kwasowość lotna (w miliekwiwalentach na litr)
Maksymalna całkowita zawartość dwutlenku siarki (w miligramach na litr)
5.
Praktyki winiarskie
a)
Szczególne praktyki enologiczne

Stosowne ograniczenia obowiązujące w przypadku produkcji wina lub win

W przypadku win objętych oznaczeniem geograficznym "Steirerland" dopuszczone są wszystkie praktyki enologiczne określone w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935, które są przewidziane w odniesieniu do win objętych chronionym oznaczeniem geograficznym i do częściowo sfermentowanego moszczu winogronowego, z wyjątkiem procesów z wykorzystaniem sorbinianu potasu (załącznik I część A tabela 2 pkt 2.4) i diwęglanu dimetylu (załącznik I część A tabela 2 pkt 2.7). Odkwaszanie wina noszącego określenie "Landwein" jest możliwe zgodnie z wymogami określonymi w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935. Decyzję w sprawie ewentualnego zakwaszania podejmuje federalny minister ds. rolnictwa, regionów i turystyki w zależności od warunków pogodowych w okresie wegetacji. Warunki dotyczące ewentualnego zakwaszania odpowiadają przy tym wymogom określonym w rozporządzeniach (UE) 2019/934 i (UE) 2019/935.

Stosowane szczególne praktyki enologiczne (w tym wzbogacanie) wynikają z wybranej każdorazowo tradycyjnej metody produkcji i opisano je w specyfikacji produktu.

b)
Maksymalna wydajność

10 000 kilogramów winogron z hektara

6.
Wyznaczony obszar geograficzny

Oznaczenie geograficzne "Steirerland" obejmuje winnice w austriackim kraju związkowym Styria (Steiermark).

7.
Główne odmiany winorośli

Grüner Veltliner - Weißgipfler

Zweigelt - Blauer Zweigelt

Zweigelt - Rotburger

8.
Opis związku lub związków

Różne rodzaje gleb i położenia winnic prowadzą do znacznego zróżnicowania win ze Styrii: od rześkich, lekko musujących win białych, przez mocne i wyraziste wina z winogron pochodzących z określonego położenia, aż po jedwabiste wina czerwone, które produkuje się głównie w południowowschodniej Styrii, w której panuje nieco łagodniejszy klimat. Znaczne różnice temperatury między dniem i nocą sprzyjają aromatyczności tych win oraz mają pozytywny wpływ na strukturę kwasowości. Struktura poszczególnych austriackich kategorii wina, która wynika z przepisów dotyczących ich oznaczania, prowadzi do tego, że oznaczenie geograficzne "Steirerland" obejmuje produkowane na tym obszarze wina noszące określenie "Landwein" i mające typowo lekki, owocowy i kwaskowaty charakter. Dotyczy to również produkowanego na tym obszarze częściowo sfermentowanego moszczu winogronowego (tzw. "Sturm"): ten lekki, kwaskowaty napój o owocowym smaku jest typowy dla iliryjskiego klimatu panującego w Styrii.

9.
Dodatkowe wymogi zasadnicze (pakowanie, etykietowanie i inne wymogi)

Ramy prawne:

przepisy krajowe

Rodzaj wymogów dodatkowych:

odstępstwo dotyczące produkcji na wyznaczonym obszarze geograficznym

Opis wymogu

Każdego roku, zgodnie z przepisami Unii Europejskiej, właściwe (zgodnie z austriacką ustawą o winach) organy kontrolne przeprowadzają kontrolę win, które noszą określenie "Landwein". Kontrola ta obejmuje bądź to wyłącznie badanie analityczne, bądź też zarówno badanie analityczne, jak i badanie organoleptyczne, a także kontrolę spełnienia warunków określonych w specyfikacji produktu.

Link do specyfikacji produktu

https://www.bmlrt.gv.at/land/produktion-maerkte/pflanzliche-produktion/wein/Weinherkunft.html

1 Dz.U. L 9 z 11.1.2019, s. 2.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.298.26

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja informacji dotyczącej zatwierdzenia standardowej zmiany w specyfikacji produktu objętego nazwą pochodzenia w sektorze winorośli i wina, o której to zmianie mowa w art. 17 ust. 2 i 3 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2019/33.
Data aktu: 08/09/2020
Data ogłoszenia: 08/09/2020