Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2020/C 270/06)

(Dz.U.UE C z dnia 17 sierpnia 2020 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1  w terminie trzech miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MiLAS ZEYTiNYAGI"

Nr UE: PDO-TR-02379 - 13.11.2017

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy [ChNP lub ChOG]

"Milas Zeytinyagi"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Turcja

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.5. Oleje i tłuszcze (masło, margaryna, oleje itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Milas Zeytinyagi" to oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia produkowana wyłącznie z oliwek odmiany "memecik" uprawianych w podprowincji Milas. Oliwa z oliwek jest pozyskiwana wyłącznie w sposób mechaniczny.

Oliwa ma kolor ciemnozielony/żółty i ostry owocowy zapach.
Aromat oliwy przypomina zapach trawy, a jej smak charakteryzuje się smakiem papryki capsicum i czarnego pieprzu.
a-tokoferol: co najmniej 100 mg/kg oliwy.
Całkowita zawartość fenoli: co najmniej 100 mg/kg.
Zawartość wolnego kwasu tłuszczowego w postaci kwasu oleinowego w oliwie Milas Zeytinyagi wynosi poniżej 0,7 % w przeliczeniu na kwas oleinowy.
Średnia liczba nadtlenkowa dla oliwy Milas Zeytinyagi wynosi 4.5 meq aktywnego tlenu/kg oliwy, a maksymalna liczba to 20 meq aktywnego tlenu/kg.
3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Oliwa "Milas Zeytinyagi" wytwarzana jest wyłącznie z oliwek, w szczególności odmian memecik, uprawianych na określonym obszarze geograficznym. Odmiany inne niż memecik dodane w czasie zbiorów nie mogą przekraczać 5 %.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Czynności związane z produkcją surowca i z przetwarzaniem muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa
3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Oprócz obowiązkowych elementów określonych w przepisach dotyczących etykietowania i prezentacji środków spożywczych, etykieta zawiera następujące informacje:

nazwa pochodzenia "Milas Zeytinyagi",
nazwa handlowa i adres lub skrócona nazwa i adres lub zarejestrowany znak towarowy producenta,
symbol ChNP Unii Europejskiej,
następujące logo:

grafika

urzędowy hologram autentyczności.
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar chroniony obejmuje wszystkie wsie i miasta położone w gminie Milas. Wszystkie one znajdują się w prowincji Mugla, położonej w południowym regionie Morza Egejskiego.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Specyfika obszaru geograficznego

Milas znajduje się w regionie Menteęe w północnozachodniej części prowincji Mugla i jest górzystym regionem, w którym występują wąskie i głębokie doliny i wapienne, rozciągające się w kierunku na północ i południowy wschód od depresji obejmującej jezioro Bafa i Milas po góry Ilbira na zachodzie i depresję Akęay na wschodzie. Ograniczona powierzchnia użytków rolnych oraz masywy górskie i stoki tej podprowincji stworzyły sprzyjające warunki dla uprawy oliwek. W podprowincji Milas uprawa oliwek stała się działalnością rolniczą, która jest całkowicie wymuszona warunkami naturalnymi.

W podprowincji Milas widoczne są typowe cechy klimatu śródziemnomorskiego. Drzewa oliwne wymagają warunków o przeciętnej temperaturze 15-20 °C w okresie kwitnienia, 15-20 °C podczas okresu dojrzewania owoców oraz nie mniej niż 5 °C od okresu dojrzewania do okresu zbiorów. Ponadto do tworzenia pąków kwiatowych potrzebują okresu chłodu. Oliwki są bardzo wrażliwe na niskie temperatury i jeśli minimalna dzienna temperatura spadnie poniżej -7 °C zostaną uszkodzone. Średnia dzienna temperatura w gajach oliwnych w Milas wynosi co najmniej 9,9 °C w grudniu, 8,9 °C w styczniu i 9,5 °C w lutym, co jest bardzo odpowiednie dla okresu chłodu. Najniższa średnia temperatura w maju, czyli w okresie kwitnienia, wynosi 19,4 °C, a najniższa średnia temperatura w okresie dojrzewania owoców wynosi 17,4 °C. Temperatury te są niemal optymalne warunki dla uprawy drzew oliwnych i zapewniają wysoki poziom zbiorów. W Milas występują gleby aluwialne oraz gliniasto-piaszczyste. Ten rodzaj gleby zatrzymuje wodę i umożliwia drzewom oliwnym wytworzenie silniejszych korzeni, co pozwala uzyskać wyższe plony. Ponadto, w podprowincji Milas od dawna odnotowuje się średni wskaźnik opadów wynoszący 900-1 000 mm, co pozwala uprawiać oliwki bez konieczności nawadniania. Chociaż nawadnianie sprawia, że oliwki są większe i mają wyższą zawartość wody, wpływa to negatywnie na stężenie fenoli i ich transfer do oliwy z oliwek.

Czynniki ludzkie

Miasto Milas jest starożytnym obszarem osadnictwa ludzi, liczącym ponad 5 000 lat. Warunki naturalne sprawiły, że uprawa oliwek oraz produkcja oliwy stanowią główną działalność rolniczą w tym regionie od czasów cywilizacji Karii. Na drodze Milas-Bodrum, jedna ze skalnych pras uformowana przez naturalną skałę w miejscowości Pilvtepe w korycie rzeki Saricay jest datowana na rok 2 000 p.n.e. Dokumenty z XVI i XVII wieku wspominają o zakładach

produkcji oliwek oraz magazynach oliwy w Imperium Osmańskim w Milas. Wiedza fachowa lokalnych producentów oliwek jest niezbędna do rozpoczęcia zbiorów. Dojrzewanie oliwy z oliwek wpływa zarówno na zawartość chlorofilu, jak i na zawartość przeciwutleniaczy. Wybór właściwego czasu zbiorów (przed osiągnięciem pełnej dojrzałości, w którym stężenie chlorofilu i fenolu jest niższe) nadaje oliwie Milas Zeytinyagi jej specyficzny kolor i zawartość fenolową. Długa tradycja produkcji oliwy z oliwek na tym obszarze doprowadziła również do powstania wielu zakładów produkcji oliwy z oliwek w tym regionie. Dzięki temu oliwa przetwarzana jest na oliwę z oliwek w bardzo krótkim czasie, zapobiegając hydrolizie trójglicerydów na wolne kwasy tłuszczowe oraz pozwalając na utrzymanie zawartości wolnych kwasów tłuszczowych na niskim poziomie.

Specyfika produktu

Specyficzność oliwy "Milas Zeytinyagi" wiąże się z jego ciemnozielonym/żółtym kolorem i ostrym zapachem owocowym z aromatem trawy oraz smakiem papryki capsicum i czarnego pieprzu. Właściwości te są cechą odmiany "meme- cik". Odmiana memecik uprawiana jest w regionie Milas od pokoleń, a największa proporcja drzew oliwnych w tym regionie należy właśnie do odmiany "memecik". Z badań naukowych wynika, że oliwki odmiany memecik charakteryzują się silnym działaniem przeciwutleniającym i zawartością fenoli w porównaniu z innymi odmianami uprawianymi w Turcji (Sevim i Tuncay; 2012). Zawartość a-tokoferolu w oliwkach z oliwek produkowanych z odmiany memecik jest wyższa niż w przypadku innych odmian oliwek uprawianych na tym obszarze, jak również oliwy z oliwek z innych regionów (Sevim, Koseogli, ęetin; 2016). Badania nad związkami lotnymi zawartymi w oliwie Milas Zeyti- nyagi wykazują, że wysoka zawartość fenoli odpowiada za aromat i smak oliwy Milas Zeytinyagi, zaś najczęściej występujące związki fenolowe to heksanal, odpowiedzialny za aromat "zielonych jabłek i ściętej trawy", E-2-heksenal dający aromat "gorzkich migdałów i zielonych jabłek", heksanol nadający aromat "owoców i ściętej trawy" oraz Z-3-heksenol odpowiedzialny za aromat "zielonych owoców i goryczy". Wysoka zawartość związków fenoli i a-toko- ferolu chroni również oliwę przed utlenianiem, odpowiadając za jej niższą liczbę nadtlenkową.

Związek przyczynowy

Oliwa Milas Zeytinyagi pochodzi z odmiany memecik, która jest dobrze ugruntowana na tym obszarze i do której należą niemal wszystkie drzewa oliwne. Dominująca obecność tej odmiany odpowiada za skład chemiczny oliwy, w szczególności za zawartość fenoli i działanie przeciwutleniające.

Specyficzne warunki glebowo-klimatyczne panujące na tym obszarze geograficznym i czynniki ludzkie również odgrywają rolę w tworzeniu swoistego charakteru oliwy Milas Zeytinyagi. Góry i stoki w tej podprowincji sprawiły, że uprawa oliwek stała się główną działalnością rolniczą miejscowej ludności. Temperatury tworzą niemal optymalne warunki uprawy drzew oliwnych i zapewniają wysoki poziom zbiorów oliwek. Brak nawadniania prowadzi do produkcji oliwek o dużej zawartości fenoli. Plantatorzy oliwek rozpoczynają zbiory zanim oliwki w pełni dojrzeją, co nadaje oliwie z oliwek specyficzny kolor i aromat. Szybkie tempo przetwarzania odgrywa również rolę w utrzymaniu niskiego poziomu nadtlenków i wolnych kwasów tłuszczowych.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.270.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku o rejestrację nazwy zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 10/08/2020
Data ogłoszenia: 17/08/2020