Zaproszenie do składania wniosków 2020 - EAC/A03/2020 Akredytacja Erasmus w dziedzinie młodzieży.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 2020 - EAC/A03/2020
Akredytacja Erasmus w dziedzinie młodzieży

(2020/C 227/08)

(Dz.U.UE C z dnia 10 lipca 2020 r.)

KLAUZULA ZASTRZEŻENIA

Unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 zaproponowany przez Komisję Europejską w dniu 30 maja 2018 r. (zwany dalej "programem") nie został jeszcze przyjęty przez europejskich prawodawców. Jednakże niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację jest publikowane celem ułatwienia potencjalnym beneficjentom dotacji unijnych składania wniosków zaraz po przyjęciu podstawy prawnej przez europejskich prawodawców.

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków o akredytację nie jest prawnie wiążące dla Komisji Europejskiej. W przypadku istotnej zmiany podstawy prawnej przez europejskich prawodawców niniejsze zaproszenie może zostać zmienione lub anulowane, a także mogą zostać ogłoszone inne zaproszenia do składania wniosków o akredytację o innej treści, z odpowiednimi terminami udzielenia odpowiedzi.

Ogólnie rzecz biorąc, wszelkie działania wynikające z niniejszego zaproszenia do składania wniosków o akredytację podlegają następującym warunkom, których wdrożenie wykracza poza zakres kontroli Komisji:

przyjęciu przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej ostatecznego tekstu podstawy prawnej ustanawiającej program,
przyjęciu rocznych programów prac na 2021 r. i na kolejne lata, jak również ogólnych wytycznych dotyczących wdrażania, kryteriów i procedur wyboru, po konsultacjach z komitetem programu, oraz
przyjęciu budżetu Unii Europejskiej na 2021 r. i na kolejne lata przez władzę budżetową.

Proponowany unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 opiera się na art. 165 i 166 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz na zasadzie pomocniczości.

1.
Wprowadzenie

Akredytacje Erasmus są narzędziem dla organizacji, które chcą otworzyć się na transgraniczną wymianę i współpracę.

Organizacje posiadające akredytację Erasmus uzyskają uproszczony dostęp do możliwości finansowania w ramach działania kluczowego 1 przyszłego programu (na lata 2021-2027). Warunki dostępu akredytowanych organizacji do finansowania zostaną określone w corocznych zaproszeniach do składania wniosków publikowanych przez Komisję Europejską.

Przyznanie akredytacji Erasmus w dziedzinie młodzieży stanowi potwierdzenie, że wnioskodawca dysponuje odpowiednimi i skutecznymi procedurami i środkami mającymi na celu wdrożenie planowanych wysokiej jakości działań w zakresie mobilności edukacyjnej z korzyścią dla młodzieży.

2.
Cele

Działanie ma następujące cele:

wzmocnienie osobistego i zawodowego rozwoju młodych ludzi w drodze pozaformalnych i nieformalnych działań w zakresie mobilności edukacyjnej,
wspieranie wzmocnienia pozycji młodych ludzi, ich aktywnej postawy obywatelskiej i uczestnictwa w życiu demokratycznym,
wspieranie wysokiej jakości pracy z młodzieżą na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym, europejskim i międzynarodowym poprzez budowanie zdolności organizacji działających w dziedzinie młodzieży oraz wspieranie rozwoju zawodowego osób pracujących z młodzieżą,
promowanie włączenia społecznego i różnorodności, dialogu międzykulturowego oraz wartości solidarności, równych szans i praw człowieka wśród młodych ludzi w Europie.
3.
Kwalifikowalność

Ubiegać się o akredytację mogą wyłącznie wnioskodawcy spełniający wymogi określone w art. 23 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1288/2013 z dnia 11 grudnia 2013 r. ustanawiającego "Erasmus+": unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu oraz uchylającego decyzje nr 1719/2006/WE, 1720/2006/WE i 1298/2008/WE 1 .

O akredytację Erasmus w dziedzinie młodzieży ubiegać się mogą dowolne podmioty publiczne lub prywatne z siedzibą:

w państwach członkowskich Unii Europejskiej,
w państwach trzecich stowarzyszonych z programem, na warunkach określonych w podstawie prawnej 2 .
4.
Ostateczny termin składania wniosków

Proces oceny wniosków i przyznawania akredytacji jest procesem stałym.

Uproszczony dostęp do możliwości finansowania w danym roku wymaga uprzedniego uzyskania statusu podmiotu akredytowanego. W celu uzyskania akredytacji w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wnioski muszą zostać złożone najpóźniej do dnia 31 grudnia 2021 r.

5.
Procedura selekcji

Wnioski będą oceniane pod kątem zestawu kryteriów przyznawania akredytacji, a także kryteriów wykluczenia i wyboru określonych w zasadach stosowania.

Agencja narodowa odpowiadająca za procedurę wyboru wyznaczy komisję oceniającą, aby nadzorowała zarządzanie całym procesem wyboru. Na podstawie oceny przeprowadzonej przez ekspertów komisja oceniająca ustali listę wniosków proponowanych do wyboru.

6.
Szczegółowe informacje

Wniosek Komisji dotyczący rozporządzenia ustanawiającego unijny program na rzecz kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu na lata 2021-2027 jest dostępny na następującej stronie internetowej:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/?qid=1585129325950&uri=CELEX:52018PC0367

Szczegółowe warunki, zasady i procedury związane z niniejszym zaproszeniem do składania wniosków o akredytację można znaleźć w zasadach stosowania pod następującym adresem internetowym:

https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/calls/2020-erasmus-accreditation-youth

Zasady stosowania stanowią integralną część niniejszego zaproszenia do składania wniosków, a zawarte w nich warunki udziału mają w pełni zastosowanie do niniejszego zaproszenia.

1 Dz.U. L 347 z 20.12.2013, s. 50.
2 Nie przyjęto jeszcze podstawy prawnej. W programie Erasmus+ na lata 2014-2020 wykaz ten obejmuje: Islandię, Norwegię, Liechtenstein, Turcję, Macedonię Północną oraz Serbię.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024