Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w Unii Europejskiej do celów umowy o wolnym handlu z Wietnamem.

Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w Unii Europejskiej do celów umowy o wolnym handlu z Wietnamem

(2020/C 196/06)

(Dz.U.UE C z dnia 11 czerwca 2020 r.)

Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do eksporterów w Unii Europejskiej dokonujących wywozu produktów pochodzących do Wietnamu i składających deklaracje dotyczące pochodzenia tych produktów do celów korzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego w ramach umowy o wolnym handlu z Wietnamem (EVFTA).

Protokół 1 do EVFTA dotyczy definicji pojęcia "produktów pochodzących" oraz metod współpracy administracyjnej. W art. 15 tego protokołu określono ogólne wymogi w odniesieniu do dowodów pochodzenia wymaganych do celów korzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego. W szczególności ust. 1 tego artykułu stanowi, że po ich wwiezieniu do Wietnamu produkty pochodzące z Unii zostają objęte preferencją taryfową EVFTA w momencie przedstawienia dowolnego z następujących dowodów pochodzenia:

a)
świadectwa pochodzenia (świadectwa przewozowego EUR1) wystawionego przez właściwe organy strony dokonującej wywozu, sporządzonego zgodnie z art. 16-18 protokołu 1 (art. 15 ust. 1 lit. a));
b)
deklaracji pochodzenia sporządzonej przez upoważnionego eksportera w rozumieniu art. 20 protokołu 1 w przypadku dowolnej przesyłki, niezależnie od jej wartości, lub przez dowolnego eksportera w przypadku przesyłek, których łączna wartość nie przekracza 6 000 EUR (art. 15 ust. 1 lit. b));
c)
oświadczenia o pochodzeniu sporządzonego przez eksporterów zarejestrowanych w elektronicznej bazie danych zgodnie z odpowiednim prawodawstwem Unii po powiadomieniu Wietnamu przez Unię, że takie prawodawstwo ma zastosowanie do jej eksporterów. W takim powiadomieniu można stwierdzić, że postanowienia lit. a) i b) przestają mieć zastosowanie do Unii (art. 15 ust. 1 lit. c)).

Elektroniczna baza danych, o której mowa powyżej, to "system REX", zgodnie z odpowiednim prawodawstwem UE (art. 68 ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2015/2447).

Unia Europejska powiadomiła Wietnam w dniu 8 kwietnia 2020 r., że art. 15 ust. 1 lit. c) protokołu 1 do EVFTA będzie miał zastosowanie od dnia wejścia w życie EVFTA, a lit. a) i b) tego samego ustępu nie będą miały zastosowania. Dlatego produkty pochodzące z Unii Europejskiej po ich wwiezieniu do Wietnamu zostają objęte preferencją taryfową EVFTA w momencie przedłożenia oświadczenia o pochodzeniu sporządzonego przez eksporterów zarejestrowanych lub przez dowolnego eksportera w przypadku przesyłek, których łączna wartość nie przekracza 6 000 EUR. Świadectwa pochodzenia EUR1 i deklaracje pochodzenia nie będą wystawianie ani sporządzane w Unii Europejskiej do celów korzystania z preferencyjnego traktowania taryfowego w Wietnamie.

Jak określono w art. 19 ust. 6 protokołu 1 do EVFTA, warunki sporządzenia deklaracji pochodzenia, o których mowa w ust. 1-5 wspomnianego artykułu, stosuje się odpowiednio do oświadczeń o pochodzeniu. W szczególności tekst oświadczenia o pochodzeniu to tekst deklaracji pochodzenia określony w załączniku VI do protokołu 1 do EVFTA.

Przedsiębiorcy Unii Europejskiej, którzy są już zarejestrowani w celu korzystania z innych preferencyjnych uzgodnień, powinni korzystać z nadanego im już numeru REX.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024