Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w odniesieniu do wywozu z UE do państw Afryki Wschodniej i Południowej w ramach umowy przejściowej o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami Afryki Wschodniej i Południowej.

Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w odniesieniu do wywozu z UE do państw Afryki Wschodniej i Południowej w ramach umowy przejściowej o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami Afryki Wschodniej i Południowej

(2020/C 176/03)

(Dz.U.UE C z dnia 26 maja 2020 r.)

Niniejsze zawiadomienie wydane jest w celu poinformowania eksporterów i innych podmiotów gospodarczych, które zaangażowane są w preferencyjny wywóz z Unii Europejskiej do państw Afryki Wschodniej i Południowej na mocy Umowy przejściowej ustanawiającej ramy Umowy o partnerstwie gospodarczym między państwami Afryki Wschodniej i Południowej 1 , z jednej strony, a Wspólnotą Europejską i jej państwami członkowskimi, z drugiej strony (przejściowa umowa o partnerstwie gospodarczym, PUPG UE-AWp) 2 .

Komitet PUPG UE-AWP przyjął na swoim 8. posiedzeniu, które odbyło się w dniu 14 stycznia 2020 r., decyzję 1/2020 zmieniającą protokół 1 do przejściowej umowy o partnerstwie gospodarczym UE-AWP dotyczący definicji pojęcia "produkty pochodzące" oraz metod współpracy administracyjnej 3 . Zmieniony protokół 1 wszedł w życie w dniu 31 marca 2020 r.

Zgodnie z art. 18 ust. 3 zmienionego protokołu 1 Unia Europejska powiadomiła w dniu 2 kwietnia 2020 r. Komitet Współpracy Celnej UE-AWP, że od dnia 1 września 2020 r. produkty pochodzące z UE, w przypadku przywozu do państw AWP, korzystają w ramach PUPG z preferencyjnego traktowania taryfowego po przedłożeniu deklaracji na fakturze sporządzonej przez eksportera zarejestrowanego zgodnie z prawodawstwem UE.

W praktyce środek ten oznacza, że:

do dnia 31 sierpnia 2020 r. (włącznie), państwa AWP przyznają preferencyjne traktowanie taryfowe produktom pochodzącym z UE po przedłożeniu świadectwa przewozowego EUR1 lub deklaracji na fakturze, sporządzonej przez zarejestrowanych eksporterów w rozumieniu art. 24 lub przez każdego eksportera w odniesieniu do każdej przesyłki składającej się z jednego bądź kilku pakietów zawierających produkty pochodzące, których ogólna wartość nie przekracza 6 000 EUR,
od dnia 1 września 2020 r. państwa AWP przyznają preferencyjne traktowanie taryfowe produktom pochodzącym z UE wyłącznie po przedłożeniu deklaracji na fakturze, sporządzonej przez eksporterów zarejestrowanych w systemie REX lub przez każdego eksportera przesyłki składającej się z jednego bądź kilku pakietów zawierających produkty pochodzące, których ogólna wartość nie przekracza 6 000 EUR.

Deklaracja na fakturze jest nadal sporządzana zgodnie z art. 23 protokołu 1 i z zastosowaniem tekstu, który znajduje się w jego załączniku IV.

Eksporterzy i inne zainteresowane podmioty gospodarcze w UE są proszeni o podjęcie niezbędnych kroków w celu zastosowania nowych przepisów od dnia 1 września 2020 r. Chodzi głównie o zarejestrowanie się eksporterów w systemie REX, jeżeli jeszcze tego nie dokonali, oraz o stosowanie wyłącznie deklaracji na fakturze w odniesieniu do przesyłek, co do których oczekuje się, że będą od dnia 1 września 2020 r. objęte w danym państwie AWP preferencyjnym traktowaniem taryfowym.

Podmioty gospodarcze Unii Europejskiej, które są już zarejestrowane w systemie REX w celu korzystania z innych preferencyjnych uzgodnień, powinny korzystać z nadanego im już numeru REX.

1 Obecnie stosowanej przez Komory, Madagaskar, Mauritius, Seszele i Zimbabwe.
2 Dz.U. L 111 z 24.4.2012, s. 1.
3 Dz.U. L 93 z 27.3.2020, s. 1.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.176.3

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Zawiadomienie dla eksporterów dotyczące stosowania systemu zarejestrowanych eksporterów (REX) w odniesieniu do wywozu z UE do państw Afryki Wschodniej i Południowej w ramach umowy przejściowej o partnerstwie gospodarczym między Unią Europejską a państwami Afryki Wschodniej i Południowej.
Data aktu: 26/05/2020
Data ogłoszenia: 26/05/2020