Krajowe zwolnienia podmiotów świadczących usługi w zakresie gier hazardowych z krajowych przepisów transponujących dyrektywę (UE) 2015/849 (Dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy) Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.

KRAJOWE ZWOLNIENIA PODMIOTÓW ŚWIADCZĄCYCH USŁUGI W ZAKRESIE GIER HAZARDOWYCH Z KRAJOWYCH PRZEPISÓW TRANSPONUJĄCYCH DYREKTYWĘ (UE) 2015/849 (DYREKTYWA W SPRAWIE PRZECIWDZIAŁANIA PRANIU PIENIĘDZY)
Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu

(2020/C 170/05)

(Dz.U.UE C z dnia 18 maja 2020 r.)

Jeżeli państwo członkowskie podejmuje decyzję o zwolnieniu, całkowicie lub częściowo, podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących wspomnianą dyrektywę, powiadamia Komisję o tej decyzji, wraz z uzasadnieniem opartym na konkretnej ocenie ryzyka. Państwo członkowskie może złożyć lub cofnąć takie powiadomienie w każdym czasie. Komisja powiadamia o takich decyzjach pozostałe państwa członkowskie

Państwa członkowskie, które do marca 2020 r. powiadomiły Komisję o takich decyzjach, to:

Państwo członkowskie Zwolnione podmioty świadczące usługi w zakresie gier hazardowych
Belgia Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 18 września 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu:

Loteria narodowa

Czechy Zgodnie z ustawą nr 253/2008 z dnia 5 czerwca 2008 r. w sprawie wybranych środków przeciwko praniu dochodów z przestępstwa oraz finansowaniu terroryzmu:

- Gry w bingo lub tombola

- Loterie pieniężne

- Loterie fantowe

- Loterie błyskawiczne lub loterie numeryczne

Dania Na podstawie art. 1 ust. 5 ustawy nr 651 z dnia 8 czerwca 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu oraz zawiadomienia o częściowym zwolnieniu niektórych gier z ustaw dotyczących prania pieniędzy z dnia 26 czerwca 2017 r.:

- Lokalne zakłady wzajemne

- Gry w bingo

- Tombola

- Automaty do gier umożliwiające wygrane pieniężne

- Loterie, loterie klasowe ("Klasselotterieti"), loterie typu non-profit

- Poker stacjonarny

- Gra w bingo online

- Symulacyjne gry kierownicze

- Konkursy, w których udział odbywa się za pośrednictwem wiadomości SMS lub w podobny sposób

Estonia Zgodnie z definicją zawartą w art. 6 estońskiej ustawy z dnia 15 października 2008 r. o grach hazardowych, zgodnie z ustawą o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu z dnia 26 października 2017 r.:

- Loterie handlowe

Finlandia Zgodnie z rozdziałem 1 sekcja 3 pkt 4 ustawy z dnia 28 czerwca 2017 r. o zapobieganiu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (444/2017):

- Automaty do gier znajdujące się poza kasynami

Niemcy Zgodnie z sekcją 2 pkt 1 ust. 15 pkt ustawy z 2017 r. o wykrywaniu zysków z poważnych przestępstw kryminalnych ("ustawa o zapobieganiu praniu pieniędzy"):

- Totalizatory, gdy są one prowadzone przez stowarzyszenia, zgodnie z sekcją 1 ustawy o zakładach dotyczących wyścigów i loteriach

- Gry w bingo

- Automaty do gier znajdujące się poza kasynami na podstawie sekcji 33c Kodeksu przemysłowego

- Loterie dopuszczone przez prawo państwowe i loterie społeczne

Irlandia Zgodnie z definicją zawartą w sekcji 25 pkt 8 ustawy z 2010 r. o wymiarze sprawiedliwości w sprawach karnych (zapobieganie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu), z późniejszymi zmianami, oraz regulacją 3 instrumentu ustawowego 487/2018 Gry w bingo

- Salony rozrywki i gier

- Loterie

- Poker stacjonarny

Szwecja Zgodnie z art. 20 ustawy o środkach zapobiegających praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu

(SFS 2017:

630) oraz zgodnie z wytycznymi w sprawie przepisów i ogólnych porad szwedzkich

organów ds. gier hazardowych: 2017:2

- Gry w bingo prowadzone za zgodą organu ds. gier losowych zgodnie z art. 42 akapit pierwszy zdanie drugie ustawy o grach losowych (1994:

1000).

- Automaty do gier umożliwiające wygrane rzeczowe

- Automaty do gier i automaty na żetony, które są eksploatowane zgodnie z pozwoleniem na mocy art. 26 ustawy o grach losowych

- Loterie przeprowadzane na podstawie pozwolenia lub rejestracji zgodnie z art. 16 i 17 ustawy o grach losowych oraz organizowane przez stowarzyszenia działające głównie w obrębie jednej gminy lub, w przypadku loterii przeprowadzanych w wielu gminach, w obrębie jednego regionu

- Loterie przeprowadzane na podstawie pozwolenia zgodnie z art. 16 ustawy o grach losowych w więcej niż jednym regionie

- Rzeczywiste loterie zgodnie z art. 4 ustawy o grach losowych, które są przeprowadzane na podstawie pozwolenia na podstawie art. 45 ustawy o grach losowych i które są przeprowadzane za pośrednictwem agenta

- Gry w ruletkę, kości i karty prowadzone zgodnie z art. 32 ustawy o grach losowych

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2020.170.23

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Krajowe zwolnienia podmiotów świadczących usługi w zakresie gier hazardowych z krajowych przepisów transponujących dyrektywę (UE) 2015/849 (Dyrektywa w sprawie przeciwdziałania praniu pieniędzy) Wykaz państw członkowskich, które podjęły decyzję o zwolnieniu podmiotów świadczących niektóre usługi w zakresie gier hazardowych z przepisów krajowych transponujących dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/849 w sprawie zapobiegania wykorzystywaniu systemu finansowego do prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu.
Data aktu: 18/05/2020
Data ogłoszenia: 18/05/2020