Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Nagrody im. Jana Amosa Komeniusza za wysokiej jakości nauczanie o Unii Europejskiej.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Nagrody im. Jana Amosa Komeniusza za wysokiej jakości nauczanie o Unii Europejskiej

(2019/C 427 I/01)

(Dz.U.UE C z dnia 19 grudnia 2019 r.)

Dyrekcja Generalna ds. Edukacji, Młodzieży, Sportu i Kultury Komisji Europejskiej opublikowała zaproszenie do zgłaszania kandydatur do Nagrody im. Jana Amosa Komeniusza za wysokiej jakości nauczanie o Unii Europejskiej.

Nagroda zostanie przyznana szkołom, które w inspirujący sposób przekazują uczniom wiedzę o Unii Europejskiej. Nagroda zapewni ogólnoeuropejskie uznanie i widoczność działań dydaktycznych w każdym państwie członkowskim oraz podkreśli znaczenie nauczania i uczenia się na temat UE w młodym wieku. Będzie okazją do zaprezentowania innowacyjnych metod nauczania, które aktywnie angażują uczniów w naukę o UE, i pomoże rozpowszechniać te metody.

Zaproszenie do zgłaszania kandydatur jest otwarte dla szkół (poziom ISCED 2 i ISCED 3) zarejestrowanych i mających siedzibę w Unii Europejskiej (nie dla poszczególnych nauczycieli).

W ramach konkursu przyznane zostanie do dwudziestu ośmiu (28) nagród o wysokości 8 000 EUR każda, po jednej na państwo członkowskie.

Jeżeli Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE zanim zapadnie decyzja o przyznaniu nagród przez Komisję Europejską (po dokonaniu oceny wniosków), nie zawierając umowy zapewniającej w szczególności, że kandydaci ze Zjednoczonego Królestwa będą nadal kwalifikować się do udziału w konkursie, zgłoszenia brytyjskich szkół zostaną uznane za niekwalifikujące się. W takim przypadku maksymalna liczba nagród będzie wynosić 27 (zamiast 28), lecz kwota pojedynczej nagrody pozostanie niezmienna (8 000 EUR).

Termin zgłaszania kandydatur upływa w czwartek 6 lutego 2020 r. o godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Wszystkie istotne informacje i formularze zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej:

https://ec.europa.eu/education/resources-and-tools/funding-opportunities/jan-amos-comenius-prize_pl

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024