Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/20122019/C 419/11.

Publikacja jednolitego dokumentu zmienionego w następstwie zatwierdzenia zmiany nieznacznej zgodnie z art. 53 ust. 2 akapit drugi rozporządzenia (UE) nr 1151/2012

(2019/C 419/11)

(Dz.U.UE C z dnia 12 grudnia 2019 r.)

Komisja Europejska zatwierdziła niniejszą zmianę nieznaczną w rozumieniu art. 6 ust. 2 akapit trzeci rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014 z dnia 18 grudnia 2013 r. 1 .

Wniosek o zatwierdzenie niniejszej zmiany nieznacznej jest dostępny w bazie danych DOOR Komisji.

JEDNOLITY DOKUMENT

"MEL DE BARROSO"

Nr UE: PDO-PT-0229-AM02 - 31.7.2019

ChNP (X) ChOG ()

1.
Nazwa lub nazwy

"Mel de Barroso"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Typ produktu

Klasa 1.4 Inne produkty pochodzenia zwierzęcego (jaja, miód, różne produkty mleczne z wyjątkiem masła itp.)

3.2.
Opis produktu, do którego odnosi się nazwa podana w pkt 1

"Mel de Barroso" to miód produkowany przez pszczoły Apis mellifera iberiensis z nektaru flory miododajnej charakterystycznej dla regionu, posiadający następujące właściwości:

-
wilgotność: poniżej 18 %,
-
cukry redukujące (fruktoza, glukoza): powyżej 65 %,
-
popiół: poniżej 0,6 %,
-
substancje nierozpuszczalne: poniżej 0,1 %,
-
barwa: ponad 80 mm w skali Pfunda,
-
pyłki z roślin wrzosowatych: dominujące, zawsze powyżej 15 %,
-
pyłki z eukaliptusa: poniżej 5 %.

"Mel de Barroso" o zawartości pyłku z roślin wrzosowatych powyżej 35 % może być oznaczony jako "Mel de Urze" lub "Mel de Queiró".

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

Zabronione jest sztuczne dokarmianie kolonii pszczół produkujących "Mel de Barroso", chyba że stosuje się obowiązkowe środki sanitarne i fitosanitarne, wystąpią klęski żywiołowe lub niekorzystne warunki atmosferyczne - wówczas pszczelarze mogą dokarmiać kolonie syropem składającym się z wody i cukru lub miodu.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym Produkcja i miodobranie.
3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

W celu wprowadzenia do obrotu miód "Mel de Barroso" musi być zapakowany. Miód może być sprzedawany w postaci płynnej, skrystalizowanej lub jako miód sekcyjny (pod warunkiem że sekcje są zasklepione i nie zawierają czerwiu).

Miód z poważnymi wadami, w szczególności w przypadku oddzielenia faz (strącanie glukozy) lub fermentacji, nie może być wprowadzany do obrotu jako "Mel de Barroso".

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa Na opakowaniach "Mel de Barroso" należy umieścić:
-
jeden z następujących zapisów: "MEL DE BARROSO - DENOMINAÇÃO DE ORIGEM PROTEGIDA" lub "»MEL DE BARROSO« DOP",
-
w stosownych przypadkach zapis "Mel de Urze" lub "Mel de Queiró",
-
dane podmiotu kontrolującego.
4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Gminy: Boticas, Chaves, Montalegre oraz Vila Pouca de Aguiar, a także miejscowości Jou oraz Valongo de Milhais w gminie Murça.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Miód "Mel de Barroso" produkowany jest w najwyżej położonych regionach Barroso. Jest on produkowany przez pszczoły Apis mellifera iberiensis, które są nadzwyczaj dobrze przystosowane do warunków klimatycznych panujących w regionie i wykorzystują pokrywę roślinną regionu składającą się głównie z wrzosu (Erica spp.). Poza gatunkiem Erica umbellata, znanym również w regionie jako "queiró", są to również Erica cinerea, Erica arborea, Erica vagans, Erica ciliaris i Calluna vulgaris. Tworząc doskonałe warunki do rozwoju kolonii pszczół, ten rodzaj roślinności jest źródłem bardzo cenionego ciemnego miodu, w którym przeważają pyłki wrzosu - gatunku charakterystycznego dla roślinności tego regionu.

Odesłanie do publikacji specyfikacji produktu

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia) https://www.dgadr.gov.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/doc/CE_Mel_Barroso.pdf

1 Dz.U. L 179 z 19.6.2014, s. 17.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024