Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/19 - Wsparcie działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód wywołanych przez podrabianie produktów oraz piractwo.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW 1

GR/001/19

Wsparcie działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód wywołanych przez podrabianie produktów oraz piractwo

(2019/C 181/02)

(Dz.U.UE C z dnia 27 maja 2019 r.)

1.
Główny cel i opis

Ogólnym celem zaproszenia do składania wniosków jest podniesienie świadomości o wartości i korzyściach własności intelektualnej oraz szkód wywoływanych naruszeniem praw z nią związanych.

Zwiększenie wiedzy i zaangażowanie kluczowych odbiorców w celu zwiększenia poszanowania własności intelektualnej w rezultacie powinno zmienić zachowanie ludzi tak, by kupowali mniej podrabianych towarów oraz pobierali mniej treści cyfrowych z nielegalnych źródeł.

Szczegółowe cele niniejszego zaproszenia to:

-
zwiększenie wiedzy o wartości własności intelektualnej jako narzędzia do ochrony kreatywności i innowacyjności poprzez zapewnienie konkretnych i obiektywnych informacji o własności intelektualnej w tym kontekście i zwiększenie świadomości szkód spowodowanych przez naruszenia praw do niej,
-
zaangażowanie kluczowych odbiorców w zakresie tych kwestii, biorąc pod uwagę odpowiednie możliwości zwiększenia wpływu oraz, w szczególności, sposób w jaki należy się odnosić do odbiorców w tego typu sprawach (nieprotekcjonalny, obiektywny i neutralny) w celu zmiany zachowań i zmniejszenia atrakcyjności fałszerstwa i piractwa.

Spodziewane wyniki obejmują:

-
zapewnienie maksymalnego zasięgu do określonych osób,
-
zaangażowanie odpowiednich wpływowych osób, takich jak blogerzy, artyści i inne podmioty, takie jak nauczyciele i specjaliści akademiccy lub podmioty, które mogłyby przyczynić się do pomnażania efektów projektu, takich jak media, organy publiczne i stowarzyszenia młodzieżowe, które są w stanie dotrzeć do docelowych odbiorów poprzez jasno określony i mierzalny proces,
-
zapewnienie zrównoważenia i skalowalności wyników projektu.

Wyniki działań zostaną zmierzone za pomocą wcześniej określonych kluczowych wskaźników efektywności pod względem ilości i objętości (zależnie od charakteru działań i wykorzystywanych kanałów).

Docelowe projekty dzielą się na następujące części:

-
część 1: dotarcie do dzieci i nauczycieli lub przyszłych nauczycieli przez działania edukacyjne w środowiskach akademickich i edukacyjnych środowiskach nieakademickich,
-
część 2: dotarcie do konsumentów/obywateli, w szczególności do młodych osób.

Działania transgraniczne będą stanowić kryterium preferencyjne w ocenie części 1 i kryterium obowiązkowe dla części

2.
Poprzez działania transgraniczne rozumie się projekty, które są wdrażane w przynajmniej dwóch państwach członkowskich.

Poniżej znajdują się istotne informacje w wytycznych dla wnioskodawców, rozdział I - ogólny zarys zaproszenia do składania wniosków.

2.
Kwalifikujący się wnioskodawcy

Za kwalifikujące się do składania wniosków w odpowiedzi na niniejsze zaproszenie uznaje się następujące podmioty:

-
podmioty prawne, publiczne lub prywatne. Takie jak:
-
organizacje non-profit, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe,
-
organy publiczne na szczeblu regionalnym, lokalnym lub krajowym,
-
uniwersytety, fundacje, spółki prywatne lub stacje telewizyjne. Osoby fizyczne nie mogą ubiegać się o dotację.
-
które są zarejestrowane w jednym z 28 państw członkowskich i dostarczą dowody ze swojego kraju rejestracji, poświadczające, że są tam właściwie zarejestrowane od ponad 2 lat.

Organy publiczne, które otrzymują fundusze lub wsparcie od EUIPO poprzez inne środki finansowe, takie jak programy współpracy, i których zadaniem jest osiągnięcie celów takich samych jak te przedstawione w niniejszym zaproszeniu nie kwalifikują się (np. krajowe lub regionalne urzędy własności intelektualnej, organizacje międzynarodowe itp.).

W przypadku spółek osobowych, każdy z podmiotów biorący udział we wniosku, niezależnie od jego roli w projekcie, musi indywidualnie spełniać odpowiednie kryteria kwalifikowalności dla wnioskodawców i podpisać list intencyjny.

Wniosek może być koordynowany i złożony w imieniu wszystkich uczestników wyłącznie przez jednego wnioskodawcę - prawnego przedstawiciela organizacji wnioskującej.

Informacja dla wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa: Prosimy mieć na uwadze, że kryteria kwalifikowalności muszą pozostać spełnione przez cały czas trwania dotacji. W przypadku gdy Zjednoczone Królestwo wystąpi z UE w okresie dotowania bez zawarcia z UE umowy, która w szczególności zapewni dalszą kwalifikowalność wnioskodawców ze Zjednoczonego Królestwa, wnioskodawcy ze Zjednoczonego Królestwa przestaną otrzymywać dotacje UE (w miarę możliwości przy zachowaniu prawa do udziału w projekcie) lub będą mogli zostać zmuszeni do wycofania się z projektu w zależności od odpowiednich postanowień umowy o udzielenie dotacji odnoszących się do jej rozwiązania.

Odpowiednie informacje w wytycznych dla wnioskodawców znajdują się w rozdziale II pkt 8.1. Kwalifikujący się wnioskodawcy.

3.
Działania kwalifikowalne

Maksymalny czas trwania (okres kwalifikowalności) wynosi 12 miesięcy od daty podpisania umowy o udzielenie dotacji.

Działania muszą odbywać się w jednym lub więcej z następujących krajów: 28 państw członkowskich UE.

Podmiot może złożyć wniosek dla różnych części i, odpowiednio, uzyskać dotację w różnych częściach postępowania.

Działania do sfinansowania podane w odpowiednich częściach nie są wyczerpujące i mogą obejmować na przykład:

-
działalność w mediach tradycyjnych i społecznościowych,
-
produkcję i rozpowszechnianie materiałów audiowizualnych lub publikacji,
-
organizację wydarzeń, targów, wystaw i działań szkoleniowych, które stanowią część określonego projektu,
-
działania informacyjnorozrywkowe (debaty, programy młodzieżowe, kwizy, gry wideo lub programy muzyczne itp.),
-
narzędzia, działania i rozwiązania internetowe itp.

W przypadku części 2 działania muszą odbywać się w przynajmniej dwóch państwach członkowskich UE. Następujące typy działań nie są kwalifikowalne:

-
projekty obejmujące głównie (lub tylko) indywidualne stypendia na udział/przemówienia w warsztatach, seminariach, konferencjach, kongresach lub wszelkich innych możliwościach wygłaszania przemówień,
-
projekty obejmujące głównie (lub tylko) indywidualne stypendia na studia lub szkolenia.

Więcej szczegółów znajduje się w rozdziale II wytycznych dla wnioskodawców, pkt 8.3. Kwalifikujące się rodzaje działań.

4.
Kryteria wyboru i wyłączenia

Wnioskodawcy nie mogą znajdować się w sytuacji, która wyklucza ich z udziału w postępowaniu lub udzielenia dotacji określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE, Euratom) 2018/1046 2 .

Wnioskodawcy muszą posiadać odpowiednią zdolność finansową i operacyjną konieczną do realizacji proponowanych działań.

Szczegółowe informacje zawiera rozdział II wytycznych dla wnioskodawców, pkt 9 - kryteria wyłączenia i pkt 10 - kryteria wyboru.

5.
Kryteria przyznania dotacji

Punktację do celów oceny kwalifikujących się wniosków i udzielenia im wsparcia przyznaje się w oparciu o poniższe kryteria (łączna liczba punktów - 100):

Minimalny próg punktowy Maksymalny wynik
1. Przydatność i interes ogólny projektu 25 35
2. Zakres i wpływ 25 35
3. Zrównoważenie i metodologia 14 20
4. Opłacalność 6 10
Ogółem 70 100

Aby wnioski mogły zostać wzięte pod uwagę w ramach procesu przyznawania finansowania, muszą uzyskać łącznie:

-
co najmniej 70 punktów ogółem,
-
minimalne liczby punktów podane dla każdego z podkryteriów.

Więcej szczegółów zawiera rozdział II wytycznych dla wnioskodawców, pkt 11 - kryteria udzielenia wsparcia. 6. Budżet

Łączny budżet dostępny na współfinansowanie projektów w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi 1 000 000 EUR.

Wkład finansowy EUIPO nie może przekroczyć 80 % całkowitych kwalifikowalnych kosztów udokumentowanych przez wnioskodawcę i musi mieścić się w zakresie poniższych maksymalnych i minimalnych kwot odpowiednich dla dwóch różnych części:

Dla części 1 - dotarcie do dzieci i nauczycieli lub przyszłych nauczycieli przez działania edukacyjne w środowiskach akademickich i nieakademickich (orientacyjny dostępny budżet = 400 000 EUR):

-
minimalna kwota: 20 000 EUR,
-
maksymalna kwota: 60 000 EUR.

Dla części 2 - dotarcie do europejskich obywateli, w szczególności do młodych osób (orientacyjny dostępny budżet = 600 000 EUR):

-
minimalna kwota: 40 000 EUR,
-
maksymalna kwota: 90 000 EUR.

Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) zastrzega sobie prawo do nieprzydzielenia wszystkich dostępnych funduszy.

Istotne informacje zawarto w wytycznych dla wnioskodawców, rozdział I, pkt 6. Dostępny budżet.

7.
Termin składania wniosków

Dostęp do pakietu wniosków można uzyskać pod adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski należy składać do EUIPO za pomocą internetowego formularza zgłoszenia (e-formularza) najpóźniej do dnia 2 lipca 2019 r. do godziny 13.00 (czasu lokalnego).

Wniosek złożony w jakikolwiek inny sposób nie zostanie przyjęty.

Wnioskodawcy muszą upewnić się, że przekazali wszystkie wymagane dokumenty wskazane w e-formularzu.

Wnioski, które nie będą zawierały wszystkich określonych informacji i które nie zostaną złożone przed upływem wyznaczonego terminu, nie będą brane pod uwagę.

Więcej szczegółów zawierają wytyczne dla wnioskodawców, rozdział IV - procedura składania wniosków.

8.
Szczegółowe informacje

Szczegółowe warunki obowiązujące w odniesieniu do niniejszego zaproszenia do składania wniosków można znaleźć w wytycznych dla wnioskodawców pod następującym adresem: https://euipo.europa.eu/ohimportal/en/grants

Wnioski muszą spełniać wszystkie warunki wskazane w wytycznych i muszą zostać złożone na udostępnionych formularzach.

9.
Kontakt

W celu uzyskania dalszych informacji, prosimy o kontakt pod następującym adresem e-mail: grants@euipo.europa.eu

1 Ogłoszenie zmienione przez sprostowanie z dnia 29 maja 2019 r. (Dz.U.UE.C.2019.185.24).
2 Dz.U. L 193 z 30.7.2018, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2019.181.2

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Zaproszenie do składania wniosków - GR/002/19 - Wsparcie działań zwiększających świadomość wartości własności intelektualnej oraz szkód wywołanych przez podrabianie produktów oraz piractwo.
Data aktu: 27/05/2019
Data ogłoszenia: 27/05/2019