Skarga wniesiona w dniu 21 grudnia 2017 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii (Sprawa E-17/17).

Skarga wniesiona w dniu 21 grudnia 2017 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Islandii
(Sprawa E-17/17)

(2018/C 67/16)

(Dz.U.UE C z dnia 22 lutego 2018 r.)

Skarga przeciwko Islandii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 21 grudnia 2017 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Carstena Zatschlera, Catherine Howdle i Ingibjörg Ólöf Vilhjálmsdóttir, działających w charakterze pełnomocników Urzędu Nadzoru EFTA, 35, Rue Belliard, 1040 Bruksela, Belgia.

Urząd Nadzoru EFTA występuje do Trybunału EFTA o:

1)
orzeczenie, że poprzez nieprzyjęcie środków niezbędnych do wdrożenia aktu, o którym mowa w pkt 8 załącznika V do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/54/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników), dostosowanego do Porozumienia w drodze protokołu 1, a w każdym razie poprzez niezawiadomienie Urzędu Nadzoru EFTA o środkach przyjętych do wdrożenia tego aktu, Islandia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy tego aktu prawnego oraz art. 7 Porozumienia EOG;
2)
obciążenie Islandii kosztami postępowania.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty prawne przytoczone na poparcie skargi:

-
W dniu 18 stycznia 2017 r. Urząd Nadzoru EFTA wydał uzasadnioną opinię, w której podtrzymał stwierdzenie, że poprzez nieprzyjęcie środków w celu zapewnienia wprowadzenia aktu prawnego przywołanego w pkt 8 załącznika V do Porozumienia o Europejskim Obszarze Gospodarczym (dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/54/UE z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie środków ułatwiających korzystanie z praw przyznanych pracownikom w kontekście swobodnego przepływu pracowników) lub poprzez niepowiadomienie Urzędu Nadzoru EFTA, Islandia uchybiła zobowiązaniom ciążącym na niej na mocy aktu prawnego oraz art. 7 Porozumienia EOG. Na podstawie art. 31 akapit drugi porozumienia o nadzorze i Trybunale, Urząd Nadzoru EFTA zwrócił się do Islandii o podjęcie niezbędnych środków w celu zastosowania się do wspomnianej uzasadnionej opinii w terminie dwóch miesięcy od daty notyfikacji; tj. najpóźniej do dnia 18 marca 2017 r.
-
Rząd Islandii udzielił odpowiedzi na "uzasadnioną opinię" w dniu 13 lutego 2017 r. Rząd Islandii powołał się w swojej odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia i stwierdził, że jego celem było wniesienie projektu aktu wprowadzającego przedmiotowy akt prawny do prawa islandzkiego przed dniem 1 kwietnia 2017 r.
-
Urząd nie otrzymał dalszych informacji dotyczących wdrożenia aktu aż do momentu otrzymania formularza nr 1 z dnia 30 listopada 2017 r. W formularzu nr 1 rząd Islandii wskazał, że w pełni wdrożył przedmiotowy akt prawny do prawa islandzkiego. Chociaż termin wdrożenia nie został wskazany, rząd Islandii załączył do formularza nr 1 kopię, jak twierdził, środka wykonawczego z dnia 30 października 2014 r.: islandzką ustawę nr 105/2014 w sprawie swobodnego zatrudnienia i pobytu w obrębie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (ustawa nr 105/2014).
-
Urząd Nadzoru EFTA zwrócił się w wiadomości email z dnia 4 grudnia 2017 r. do islandzkiego Ministerstwa Opieki Społecznej z prośbą o wyjaśnienie, czy na podstawie odpowiedzi na wezwanie do usunięcia uchybienia i uzasadnioną opinię powiadomienie o ustawie nr 105/2014 jako środku wykonawczym było błędem. Ministerstwo udzieliło odpowiedzi w wiadomości email z dnia 7 grudnia 2017 r., w której stwierdziło, że jego zdaniem ustawa nr 105/2014 w pełni wdraża dyrektywę i dla wyjaśnienia poprzednich odpowiedzi podało, że "bardziej przejrzystym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie specjalnej klauzuli w [ustawie nr 105/2014], która informowałaby, że akt prawny wdraża przepisy dyrektywy" oraz że zostanie to wprowadzone w projekcie ustawy z kwietnia 2017 r.
-
W dniu 19 grudnia 2017 r. po przeprowadzeniu oceny mającej na celu stwierdzenie, czy można powiedzieć, że zgłoszone środki wdrażają przedmiotowy akt prawny, Urząd Nadzoru EFTA postanowił wnieść sprawę do Trybunału zgodnie z art. 31 akapit drugi porozumienia o nadzorze i Trybunale.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024