Ustanowienie grupy ekspertów pełniących funkcję Rady Sterującej ds. działań Unii w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 9 sierpnia 2018 r.
ustanawiająca grupę ekspertów pełniącą funkcję Rady Sterującej ds. działań Unii w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw

(2018/C 281/03)

(Dz.U.UE C z dnia 10 sierpnia 2018 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) W celu zwiększenia wysiłków na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw prowadzącej do brutalnego ekstremizmu i terroryzmu oraz poprawy koordynacji i współpracy między wszystkimi zainteresowanymi stronami Komisja powołała decyzją C(2017) 5149 final z dnia 27 lipca 2017 r. 1  Grupę Ekspercką Komisji na Wysokim Szczeblu ds. Radykalizacji Postaw.

(2) W swoim sprawozdaniu końcowym 2  przyjętym w dniu 18 maja 2018 r. Grupa Ekspercka Komisji na Wysokim Szczeblu ds. Radykalizacji Postaw przedstawiła szereg konkretnych zaleceń, które mają przyczynić się do opracowania i wdrożenia bardziej ukierunkowanych i skutecznych środków zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw na szczeblu Unii i państw członkowskich. Zalecenia te obejmują ustanowienie unijnego mechanizmu współpracy, aby zapewnić lepszą koordynację między decydentami, specjalistami i naukowcami, bliższą współpracę między różnymi inicjatywami Unii, jak również większe zaangażowanie państw członkowskich w doradztwo w zakresie strategicznych priorytetów działań na poziomie Unii, których celem jest wspieranie państw członkowskich w ich wysiłkach na rzecz zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw prowadzącej do brutalnego ekstremizmu i terroryzmu.

(3) W celu zapewnienia większego zaangażowania państw członkowskich konieczne jest zatem utworzenie grupy ekspertów służącej jako Rada Sterująca dla działań Unii w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw (zwanej dalej "Radą Sterującą") oraz określenie jej zadań i struktury.

(4) Rada Sterująca powinna umożliwiać państwom członkowskim doradzanie Komisji w kwestiach strategicznych, co zapewni dostosowanie unijnych inicjatyw i instrumentów w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania wszystkim formom brutalnego ekstremizmu i terroryzmu do potrzeb i wymogów zainteresowanych stron w państwach członkowskich oraz do priorytetów na poziomie Unii.

(5) Aby móc zebrać odpowiednie europejskie i krajowe perspektywy oraz wiedzę fachową, Rada Sterująca powinna składać się z przedstawicieli wysokiego szczebla właściwych organów państw członkowskich w charakterze pełnoprawnych członków oraz z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych 3  i Koordynatora UE ds. Zwalczania Terroryzmu 4  w charakterze obserwatorów zgodnie z ich instytucjonalnymi mandatami. Należy określić zasady ujawniania informacji przez członków Rady Sterującej.

(6) Dane osobowe należy przetwarzać zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 5 .

(7) Należy uchylić decyzję C(2017) 5149 final z dnia 27 lipca 2017 r.,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł  1

Przedmiot

Ustanawia się grupę ekspertów pełniącą funkcję Rady Sterującej ds. działań Unii w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw ("Rada Sterująca").

Artykuł  2

Zadania

Rada Sterująca doradza Komisji w odniesieniu do:

a)
strategicznych priorytetów i kierunków unijnej współpracy w obszarze zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw prowadzącej do brutalnego ekstremizmu i terroryzmu;
b)
ewentualnych luk i możliwości poprawy unijnej współpracy w obszarze zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw prowadzącej do brutalnego ekstremizmu i terroryzmu oraz oceny środków i mechanizmów na szczeblu Unii.
Artykuł  3

Członkostwo

1. 
Rada Sterująca składa się z właściwych organów państw członkowskich.
2. 
Organy państw członkowskich wyznaczają maksymalnie dwóch przedstawicieli wysokiego szczebla i maksymalnie dwóch ich zastępców oraz odpowiadają za zapewnienie posiadania przez przedstawicieli wiedzy eksperckiej na wysokim poziomie.
Artykuł  4

Przewodniczący

Radzie Sterującej przewodniczy dyrektor generalny lub zastępca dyrektora generalnego Dyrekcji Generalnej ds. Migracji i Spraw Wewnętrznych Komisji ("DG HOME").

Artykuł  5

Tryb pracy

1. 
Rada Sterująca podejmuje działania na wniosek przewodniczącego zgodnie ze stosowanymi przez Komisję przepisami horyzontalnymi dotyczącymi grup ekspertów ("przepisy horyzontalne") 6 .
2. 
Posiedzenia Rady Sterującej odbywają się co do zasady w pomieszczeniach Komisji.
3. 
Posiedzenia Rady Sterującej odbywają się co najmniej raz w roku.
4. 
Jednostka wspierająca i koordynująca w ramach DG HOME zapewnia Radzie Sterującej wsparcie sekretarskie, przygotowuje jej prace we współpracy z odpowiednimi dyrekcjami generalnymi Komisji, między innymi poprzez gromadzenie od państw członkowskich, naukowców i praktyków wiedzy eksperckiej na temat rozwoju sytuacji, tendencji i potrzeb działań, a także zapewnia odpowiednie działania następcze. W posiedzeniach Rady Sterującej mogą uczestniczyć urzędnicy z właściwych departamentów Komisji zainteresowani określonymi pracami Rady.
5. 
W porozumieniu z przewodniczącym Rada Sterująca może, zwykłą większością głosów swoich członków, podjąć decyzję o otwarciu obrad dla publiczności.
6. 
Protokoły z dyskusji nad poszczególnymi punktami porządku obrad oraz opinie przedstawiane przez Radę Sterującą formułuje się w sposób konstruktywny i wyczerpujący. Protokoły sporządzane są przez jednostkę wspierającą i koordynacyjną pod nadzorem przewodniczącego.
7. 
Rada Sterująca przyjmuje swoje opinie, zalecenia lub sprawozdania w drodze konsensusu. Jeżeli odbywa się głosowanie, jego wynik rozstrzygany jest zwykłą większością głosów członków. Członkowie, którzy zagłosowali przeciwko, mają prawo do załączenia do opinii, zalecenia lub sprawozdania dokumentu przedstawiającego powody zajęcia przez nich takiego stanowiska.
Artykuł  6

Zaproszeni eksperci

Przewodniczący może zapraszać ekspertów posiadających szczególne kompetencje w dziedzinie uwzględnionej w porządku obrad do wzięcia doraźnego udziału w pracach Rady Sterującej. Eksperci ci mogą pochodzić z sektora prywatnego lub publicznego.

Artykuł  7

Obserwatorzy

1. 
Koordynator UE ds. Zwalczania Terroryzmu oraz Europejska Służba Działań Zewnętrznych powinni otrzymać status obserwatora, zgodnie z przepisami horyzontalnymi, poprzez otrzymanie bezpośredniego zaproszenia od przewodniczącego.
2. 
Po ich powołaniu na obserwatorów wyznaczają oni swoich przedstawicieli.
3. 
Przewodniczący może zezwolić obserwatorom i ich przedstawicielom na wzięcie udziału w dyskusjach Rady Sterującej i udostępnienie swojej wiedzy fachowej. Nie mają oni jednak prawa głosu i nie uczestniczą w formułowaniu zaleceń ani porad Rady Sterującej.
Artykuł  8

Regulamin wewnętrzny

Na wniosek przewodniczącego i w porozumieniu z nim Rada Sterująca przyjmuje swój regulamin wewnętrzny zwykłą większością głosów swoich członków na podstawie wzoru regulaminu wewnętrznego grup ekspertów i zgodnie z przepisami horyzontalnymi 7 .

Artykuł  9

Tajemnica służbowa i przetwarzanie informacji niejawnych

Członkowie Rady Sterującej i ich przedstawiciele oraz zaproszeni eksperci i obserwatorzy podlegają wymogom zachowania tajemnicy służbowej, które na mocy Traktatów i ich przepisów wykonawczych dotyczą wszystkich członków instytucji i ich pracowników, a także przepisom Komisji dotyczącym bezpieczeństwa w zakresie ochrony informacji niejawnych UE, określonym w decyzjach Komisji (UE, Euratom) 2015/443 8  i (UE, Euratom) 2015/444 9 . W przypadku naruszenia przez nich powyższych obowiązków Komisja może zastosować wszelkie właściwe środki.

Artykuł  10

Przejrzystość

1. 
Rada Sterująca zostaje wpisana do rejestru grup ekspertów.
2. 
Jeśli chodzi o skład Rady Sterującej, w rejestrze grup ekspertów publikowane są nazwy organów państw członkowskich oraz obserwatorów.
3. 
Wszystkie stosowne dokumenty, takie jak porządki obrad, protokoły i opinie uczestników, są udostępniane w rejestrze grup ekspertów albo za pomocą wskazanego we wspomnianym rejestrze linku do strony internetowej, na której można znaleźć odpowiednie informacje. Dostęp do stron internetowych poświęconych tej tematyce nie wymaga rejestracji przez użytkowników ani nie podlega innym ograniczeniom. W szczególności porządek obrad oraz inne istotne dokumenty referencyjne publikuje się w odpowiednim czasie przed posiedzeniem, a protokoły - terminowo po posiedzeniu. Wyjątki od zasady publikowania przewiduje się jedynie w przypadku uznania, że ujawnienie dokumentu naruszyłoby ochronę interesu publicznego lub prywatnego, jak określono w art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady 10 .
Artykuł  11

Koszty związane z posiedzeniami

1. 
Uczestnicy prac Rady Sterującej nie otrzymują wynagrodzenia za świadczone usługi.
2. 
Koszty podróży i pobytu ponoszone przez uczestników prac Rady Sterującej są zwracane przez Komisję. Zwrot kosztów następuje zgodnie z obowiązującymi przepisami Komisji oraz w granicach dostępnych środków przyznanych departamentom Komisji w ramach rocznej procedury przydziału zasobów.
Artykuł  12

Decyzja C(2017)5149 final z dnia 27 lipca 2017 r. traci moc.

Sporządzono w Brukseli dnia 9 sierpnia 2018 r.
W imieniu Komisji
Dimitris AVRAMOPOULOS
Członek Komisji
1 Decyzja Komisji C(2017) 5149 final z dnia 27 lipca 2017 r. ustanawiająca Grupę Ekspercką Komisji na Wysokim Szczeblu ds. Radykalizacji Postaw (Dz.U. C 252 z 3.8.2017, s. 3).
2 http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm? do=groupDetail.groupDetail&groupID=3552&NewSearch=1&NewSearch=1&Lang=PL
3 Decyzja Rady (2010/427/UE) z dnia 26 lipca 2010 r. określająca organizację i zasady funkcjonowania Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (Dz.U. L 201 z 3.8.2010, s. 30).
4 Deklaracja Rady Europejskiej w sprawie zwalczania terroryzmu z dnia 25 marca 2004 r.
5 Rozporządzenie (WE) nr 45/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2000 r. o ochronie osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez instytucje i organy wspólnotowe i o swobodnym przepływie takich danych (Dz.U. L 8 z 12.1.2001, s. 1).
6 Decyzja Komisji C(2016) 3301 final z dnia 30 maja 2016 r. ustanawiająca przepisy horyzontalne dotyczące tworzenia i funkcjonowania grup ekspertów Komisji.
7 Art. 17 przepisów horyzontalnych.
8 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/443 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie bezpieczeństwa w Komisji (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 41).
9 Decyzja Komisji (UE, Euratom) 2015/444 z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie przepisów bezpieczeństwa dotyczących ochrony informacji niejawnych UE (Dz.U. L 72 z 17.3.2015, s. 53).
10 Rozporządzenie (WE) nr 1049/2001 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 30 maja 2001 r. w sprawie publicznego dostępu do dokumentów Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji (Dz.U. L 145 z 31.5.2001, s. 43).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.281.3

Rodzaj: Decyzja
Tytuł: Ustanowienie grupy ekspertów pełniących funkcję Rady Sterującej ds. działań Unii w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania radykalizacji postaw.
Data aktu: 09/08/2018
Data ogłoszenia: 10/08/2018
Data wejścia w życie: 09/08/2018