Konkluzje Rady w sprawie standardowego postanowienia UE dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na potrzeby umów z państwami trzecimi.

Konkluzje Rady w sprawie standardowego postanowienia UE dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych na potrzeby umów z państwami trzecimi

(2018/C 193/04)

(Dz.U.UE C z dnia 6 czerwca 2018 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ:

1.
PRZYWOŁUJE konkluzje Rady z 14 maja 2008 r. w dziedzinie postanowień podatkowych w umowach z państwami trzecimi z myślą o zwalczaniu oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania oraz o wzmocnieniu działań służących zwalczaniu oszustw podatkowych i uchylania się od opodatkowania w wymiarze transgranicznym, a także ODWOŁUJE SIĘ do szczególnego postanowienia dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, które ma być ujmowane w stosownych umowach zawieranych z państwami trzecimi przez Unię i jej państwa członkowskie i które zostało przy tej okazji przyjęte.
2.
PRZYWOŁUJE konkluzje Rady z 25 maja 2016 r. w sprawie strategii zewnętrznej na rzecz efektywnego opodatkowania i środków przeciwdziałających nadużyciom postanowień konwencji podatkowych, w których zaapelowano o nową standardową regułę zgodnie z rozwojem międzynarodowych standardów w dziedzinie opodatkowania.
3.
PODKREŚLA, jak ważne jest wprowadzenie zaktualizowanego postanowienia dotyczącego dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych w bieżących i przyszłych negocjacjach z państwami trzecimi, w odniesieniu do jak najszerszego obszaru geograficznego, przy jednoczesnym uwzględnieniu konkretnej sytuacji każdego państwa trzeciego. Główne elementy zaktualizowanego postanowienia obejmowałyby globalne standardy dotyczące przejrzystości, wymiany informacji i uczciwego opodatkowania oraz standardy przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków. Dobre zarządzanie w kwestiach podatkowych nie tylko jest jednym z podstawowych narzędzi walki z oszustwami podatkowymi i z uchylaniem się od opodatkowania w wymiarze transgranicznym, lecz mogłoby także wesprzeć walkę z praniem pieniędzy, korupcją i finansowaniem terroryzmu.
4.
UZNAJE w związku z tym, że do stosownych umów z państwami trzecimi zawieranych przez Unię i jej państwa członkowskie, bez uszczerbku dla ich odnośnych kompetencji, trzeba włączyć zaktualizowane postanowienie dotyczące dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, i jest zdania, że następujący tekst jest w tym kontekście odpowiedni:

"Strony uznają zasady dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, w tym globalne standardy dotyczące przejrzystości, wymiany informacji i uczciwego opodatkowania, oraz minimalne standardy przeciwdziałania erozji bazy podatkowej i przenoszeniu zysków (BEPS), a także zobowiązują się do wdrażania tych zasad i standardów. Strony będą promowały dobre zarządzanie w kwestiach podatkowych, usprawniały współpracę międzynarodową w kwestiach podatkowych i ułatwiały pobór dochodów podatkowych.".

5.
ZAZNACZA, że zależy jej na promowaniu dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych w odniesieniu do bieżących i przyszłych negocjacji.
6.
W ramach mających zastosowanie postanowień TFUE Komisja z należytą starannością i terminowo będzie - stosownie do sytuacji - informować odpowiednie organy Rady o wszelkich kwestiach związanych z powyższym szczególnym postanowieniem dotyczącym dobrego zarządzania w kwestiach podatkowych, które mogą się pojawić podczas negocjowania wspomnianych wyżej międzynarodowych umów, oraz konsultować się w tych kwestiach z odpowiednimi organami Rady.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024