Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie wniosku Komisji dotyczącego decyzji Rady w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską zasady praworządności.

Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie wniosku Komisji dotyczącego decyzji Rady w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską zasady praworządności

(2018/C 176/03)

(Dz.U.UE C z dnia 23 maja 2018 r.)

EUROPEJSKI KOMITET REGIONÓW (KR),

-
uwzględniając wniosek Komisji z 20 grudnia 2017 r., w którym wzywa się Radę do przyjęcia decyzji zgodnie z art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej,
-
uwzględniając swoją rezolucję z 23 marca 2017 r. w sprawie praworządności w UE z perspektywy lokalnej i regionalnej,
-
uwzględniając swoją opinię z 12 lutego 2015 r. w sprawie władz lokalnych i regionalnych w wielopoziomowej ochronie praworządności i praw podstawowych w UE,
-
uwzględniając rezolucję Parlamentu Europejskiego z 15 listopada 2017 r. w sprawie sytuacji w zakresie praworządności i demokracji w Polsce,
-
uwzględniając przyjętą na 113. sesji plenarnej opinię Komisji Weneckiej z 8-9 grudnia 2017 r. w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa i projektu ustawy o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym, zaproponowanych przez Prezydenta RP, oraz w sprawie ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych,
1.
Przypomina o swoim przywiązaniu do wspólnych podstawowych wartości, na których opiera się Unia Europejska i które obejmują poszanowanie demokracji i praworządności, zgodnie z art. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, Kartą praw podstawowych Unii Europejskiej i europejską konwencją praw człowieka.
2.
Jest zdania, że wartości te stanowią podstawę wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi, między państwami członkowskimi a instytucjami UE, a także między wszystkimi szczeblami sprawowania rządów.
3.
Zaznacza, że większość zasad leżących u podstaw praworządności, a mianowicie zasada legalności, poszanowanie praw podstawowych, równość wobec prawa, wolność słowa i zgromadzeń, przejrzystość, odpowiedzialność, rozdział władzy, demokratyczny i pluralistyczny proces uchwalania przepisów, pewność prawa, zakaz arbitralności w działaniu władz wykonawczych, niezależne i bezstronne sądy oraz skuteczna kontrola sądowa, mają bezpośrednie znaczenie o natychmiastowym skutku dla funkcjonowania władz lokalnych i regionalnych oraz są warunkiem wstępnym udziału tych władz w procesie integracji europejskiej.
4.
Dlatego popiera wniosek Komisji z 20 grudnia 2017 r., w którym wzywa się Radę do przyjęcia decyzji zgodnie z art. 7 ust. 1 Traktatu o Unii Europejskiej, mając na uwadze wyraźne ryzyko poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską zasady praworządności.
5.
Ma nadzieję, że rząd polski i Komisja podejmą konstruktywny dialog na temat sposobów zaradzenia tej sytuacji przed 20 marca 2018 r., tak aby zwłaszcza uniknąć szkodliwych skutków ubocznych dla procesów decyzyjnych UE, w tym dla wniosków, które Komisja ma przedstawić odnośnie do okresu programowania po roku 2020.
6.
Odrzuca wszelką polityczną warunkowość ex post, oznaczałaby ona bowiem, że władze lokalne i regionalne mogą ucierpieć w wyniku polityki rządu centralnego prowadzącej do zawieszenia finansowania unijnego dla miast i regionów. Polityka spójności nie może podlegać warunkowości na poziomie europejskim, na którą władze lokalne i regionalne oraz inni beneficjenci nie mają żadnego wpływu. Jednakże KR zwraca uwagę na istniejące już postanowienia umów partnerstwa umożliwiające zawieszenie finansowania w wypadku naruszenia zasady praworządności przez władze lokalne i regionalne. Wyraża obawy co do zgodności ewentualnych politycznych warunków dostępu miast i regionów do finansowania unijnego z zasadą proporcjonalności.
7.
Podkreśla również, iż w wypadku postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Trybunał Sprawiedliwości może zadecydować o nałożeniu kar pieniężnych na rząd centralny.
8.
Zobowiązuje swego przewodniczącego do przekazania niniejszej rezolucji Komisji Europejskiej, Parlamentowi Europejskiemu, prezydencji bułgarskiej w Radzie oraz przewodniczącemu Rady Europejskiej.

Bruksela, dnia 1 lutego 2018 r.

Karl-Heinz LAMBERTZ
Przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.176.8

Rodzaj: Rezolucja
Tytuł: Rezolucja Europejskiego Komitetu Regionów w sprawie wniosku Komisji dotyczącego decyzji Rady w sprawie stwierdzenia wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez Rzeczpospolitą Polską zasady praworządności.
Data aktu: 01/02/2018
Data ogłoszenia: 23/05/2018