Pomoc państwa - Rumunia - Pomoc państwa SA.43785 (2018/C) (ex 2015/PN, ex 2018/NN) - Pomoc na restrukturyzację na rzecz Complexul Energetic Hunedoara - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - RUMUNIA
Pomoc państwa SA.43785 (2018/C) (ex 2015/PN, ex 2018/NN) - Pomoc na restrukturyzację na rzecz Complexul Energetic Hunedoara

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2018/C 158/03)

(Dz.U.UE C z dnia 4 maja 2018 r.)

Pismem z dnia 12 marca 2018 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Rumunię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianej pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat pomocy, w odniesieniu do której Komisja wszczyna postępowanie, w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General Competition

State Aid Greffe

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks + 32 22961242

Stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom Rumunii. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

CE Hunedoara jest należącym w całości do państwa zintegrowanym pionowo przedsiębiorstwem wytwarzającym energię elektryczną (posiadającym 4,2 % udziału w rumuńskim rynku wytwarzania energii elektrycznej), eksploatującym również kopalnie węgla. Przedsiębiorstwo utworzono w listopadzie 2012 r. poprzez połączenie dwóch przedsiębiorstw państwowych, które były wcześniej w stanie upadłości, a obecnie zostały zlikwidowane; CE Hunedoara początkowo przejęła Electrocentrale Paroseni oraz Electrocentrale Deva, a następnie w sierpniu 2013 r. przejęła cztery z siedmiu kopalni węgla od krajowego przedsiębiorstwa wydobycia węgla kamiennego JSC Petroș ani.

W 2012 r., tj. w pierwszym roku działalności, CE Hunedoara odnotowała zysk, jednak począwszy od 2013 r. przedsiębiorstwo zaczęło generować rosnące straty. Na koniec 2015 r. CE Hunedoara miała ujemny kapitał własny w wysokości około - 232,7 mln EUR, który do dnia 30 czerwca 2017 r. uległ podwojeniu do poziomu -465 mln EUR. W styczniu 2016 r. CE Hunedoara została objęta postępowaniem upadłościowym, którego wynik jest niepewny (obecnie zawieszone).

Sprawa dotyczy następujących pięciu publicznie finansowanych lub wspieranych pożyczek, które mogłyby stanowić pomoc państwa w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, z których nadal nie spłacono ogółem kwoty 337 mln RON (ok. 73 mln EUR):

-
pożyczki stanowiącej pomoc przyznaną zgodnie z decyzją Komisji z dnia 21 kwietnia 2015 r. w sprawie SA. 41318 (2015) wraz z odsetkami (102 mln RON),
-
niespłaconej pożyczki zaciągniętej na spłatę pomocy niezgodnej z rynkiem wewnętrznym, o której odzyskanie zwrócono się decyzją Komisji z dnia 20 kwietnia 2015 r. w sprawie SA.33475, wraz z odsetkami (36,8 mln RON),
-
kredytu od BCR zaciągniętego przez Ministerstwo Finansów na rzecz CE Hunedoara (87,7 mln RON),
-
kredytu od BRD zaciągniętego przez Ministerstwo Finansów i podporządkowanego CE Hunedoara (58,1 mln RON),
-
pożyczki od IBRD gwarantowanej przez państwo rumuńskie za pośrednictwem Ministerstwa Finansów Publicznych (52 mln RON).

Na obecnym etapie istnieją wątpliwości, czy spełnione zostały warunki dotyczące zgodności z rynkiem wewnętrznym zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. c) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej w odniesieniu do pomocy na restrukturyzację, określone w Wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji 1 . Władze rumuńskie nie zgłosiły ważnego planu restrukturyzacji ani jasnego planu likwidacji, które obejmowałyby horyzont czasowy realistyczny z perspektywy przedsiębiorstwa. Na obecnym etapie nie udało się stwierdzić dostrzegalnego wkładu CE Hunedoara ani środków ograniczających zakłócenia konkurencji. Ponadto przedsiębiorstwo nie spłaciło zatwierdzonej pomocy na ratowanie ani pożyczki, która umożliwiła mu spłatę wcześniejszej pomocy niezgodnej z rynkiem wewnętrznym.

TEKST PISMA

grafika

1 Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2018.158.47

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Rumunia - Pomoc państwa SA.43785 (2018/C) (ex 2015/PN, ex 2018/NN) - Pomoc na restrukturyzację na rzecz Complexul Energetic Hunedoara - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 04/05/2018
Data ogłoszenia: 04/05/2018