Informacja o zamknięciu akt skargi zbiorowej CHAP(2014) 1984.

Informacja o zamknięciu akt skargi zbiorowej CHAP(2014) 1984

(2017/C 94/10)

(Dz.U.UE C z dnia 25 marca 2017 r.)

W 2014 r. do Komisji wpłynęła skarga zbiorowa, zarejestrowana pod numerem referencyjnym CHAP(2014) 1984, dotycząca możliwego niewłaściwego stosowania art. 12 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1380/2013 1  w odniesieniu do przyjęcia środków nadzwyczajnych w przypadku poważnego zagrożenia dla ochrony morskich zasobów biologicznych. Skarga dotyczyła projektu pozyskiwania danych sejsmicznych w formacie 3D w wodach Zatoki Walenckiej służących poszukiwaniom ewentualnych zasobów węglowodorów. Po zbadaniu przedmiotowej skargi i podniesionych w niej zarzutów Komisja nie zdołała wykryć żadnych dowodów złamania unijnego prawa.

Zgodnie z dostępnymi informacjami procedura oceny oddziaływania na środowisko kwestionowanego projektu w momencie składania skargi nie była jeszcze nawet zakończona. W związku z tym nie można było określić poważnego zagrożenia, na które należałoby zareagować zastosowaniem środków nadzwyczajnych, o których mowa w art. 12 przywołanego rozporządzenia (UE) nr 1380/2013, gdyż oznaczałoby to antycypację wyników wspomnianej oceny. Z drugiej strony Komisja nie otrzymała żadnych dowodów naukowych, które wykazałyby, że konkretna technologia poszukiwań mogłaby - w przypadku dopuszczenia jej stosowania - spowodować poważne lub nieodwracalne szkody w morskich zasobach Zatoki Walenckiej. Z powyższych powodów służby Komisji uznały, że zastosowanie środków nadzwyczajnych zgodnie z art. 12 rozporządzenia (UE) nr 1380/2013 nie ma uzasadnienia.

Ponadto rozporządzeniem ministerialnym IET/2204/2015 Ministerstwa Przemysłu, Energii i Turystyki z dnia 13 października 2015 r. ogłoszono wygaśnięcie pozwoleń na poszukiwania zasobów węglowodorów pod nazwami "Benifayó", "Gandía", "Alta Mar 1" i "Alta Mar 2" z mocą od dnia następującego po publikacji przedmiotowego rozporządzenia we właściwym promulgatorze: Boletín Oficial del Estado 2 . Wspomniane rozporządzenie ministerialne zostało wydane w wyniku rezygnacji z pozwoleń na poszukiwania przez podmiot, któremu zostały wydane. Powodem rezygnacji z pozwoleń była przeciągająca się procedura środowiskowa związana z projektem, która uniemożliwiła zainteresowanemu podmiotowi realizację planowanego projektu dotyczącego danych sejsmicznych w okresie, na który został on zaplanowany. Wspomniane wyżej zezwolenia zostały więc wycofane z powodów, za które ich posiadacz nie był odpowiedzialny.

W tych okolicznościach służby Komisji stwierdziły, że należy zamknąć przedmiotowe postępowanie.

Jeżeli ktokolwiek ze zgłaszających naruszenie będzie dysponował nowymi informacjami, które mogłyby wykazać istnienie lub utrzymywanie się przypadku naruszenia prawa Unii Europejskiej, powinien on przekazać te informacje Komisji w terminie czterech tygodni od daty niniejszego komunikatu. Po upływie tego terminu Komisja przystąpi do zamknięcia przedmiotowego postępowania.

1 Dz.U. L 354 z 28.12.2013, s. 22.
2 Boletín Oficial del Estado, nr 253, czwartek, 22 października 2015 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024