Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej.

Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej

(2017/C 89/06)

(Dz.U.UE C z dnia 22 marca 2017 r.)

Na podstawie art. 9 ust. 1 lit. a) tiret drugie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 1  w Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej 2  wprowadza się następujące zmiany:

Na stronie 344 nota wyjaśniająca do podpozycji CN od 8536 69 10 do 8536 69 90 otrzymuje brzmienie:

"Pozostałe

Podpozycje te obejmują elektromechaniczne wtyki (tak zwane złącza typu męskiego) oraz gniazda (tak zwane złącza typu żeńskiego), które pozwalają na połączenia, na przykład pomiędzy urządzeniami, kablami i płytkami ze złączami.

Złącza mogą mieć wtyk lub gniazdo po obu stronach lub wtyk albo gniazdo z jednej strony, a inny element stykowy z drugiej (na przykład typu do zagniatania, zaciskania, lutowania lub przykręcania) - zob. przykłady na rysunkach 1 i 2.

Rysunek 1:

Z jednej strony przewód podłączony jest do złącza za pomocą połączenia do zagniatania lub zaciskania. Z drugiej strony połączenie jest wykonane przez wetknięcie złącza typu męskiego/złącza typu żeńskiego.

grafika

Rysunek 2:

Z jednej strony przewód podłączony jest do złącza za pomocą połączenia do zagniatania/zaciskania. Z drugiej strony połączenie jest wykonane przez wetknięcie złącza typu żeńskiego. Ponadto złącze to jest również wyposażone w dodatkowe połączenie w postaci złącza typu męskiego.

Podpozycje te obejmują również sprzężenia wtykowe, zawierające parę - wtyk i gniazdo (dwa elementy). Każdy z elementów wtyk i gniazdo ma jedno gniazdo i jeden inny element stykowy.

grafika

Podpozycje te nie obejmują elementów połączeniowych ani stykowych, z którymi połączenie elektryczne jest utworzone wyłącznie za pomocą innych środków (na przykład końcówki do zaciskania, przykręcania, lutowania lub zaciskania). Są one objęte podpozycją 8536 90 (zob. przykłady na rysunkach od 3 do 7).

Jednak wtyki i gniazda z gwintem wewnętrznym lub zewnętrznym są włączone.

Rysunki 3 i 4:

Z jednej strony przewód podłączony jest do złącza za pomocą połączenia do zagniatania lub zaciskania. Z drugiej strony połączenie jest wykonane przez zastosowanie wkrętu lub śruby oraz nakrętki.

grafika

Rysunki 5, 6 i 7:

Połączenie elektryczne nie jest wykonane poprzez wetknięcie. Żadne złącze typu męskiego lub żeńskiego nie jest obecne. Połączenie elektryczne jest wykonane poprzez przykręcenie lub zaciskanie.

grafika

Na stronie 344 nota wyjaśniająca do podpozycji CN 8536 69 10 otrzymuje brzmienie:

"Do przewodów koncentrycznych (współosiowych)

Podpozycja ta obejmuje wyłącznie wtyki i gniazda stosowane do połączeń koncentrycznych (zob. przykłady na rysunkach od 1 do 6).

Rysunek 1 Wtyk koncentryczny

grafika

Rysunek 2 Gniazdo koncentryczne

grafika

Rysunek 3 Wtyk koncentryczny

grafika

Rysunek 4 Gniazdo koncentryczne

grafika

Rysunek 5 Wtyk koncentryczny gwintowany

grafika

Rysunek 6 Adapter do przewodów koncentrycznych

grafika

1 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).
2 Dz.U. C 76 z 4.3.2015, s. 1

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024