Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.

Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych

(2017/C 65/02)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2017 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ:

1.
PRZYPOMINAJĄC:
-
że w dyrektywie 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych 1  zawarto zasady dotyczące zdolności patentowej materiału biologicznego, takiego jak zwierzęta lub rośliny;
-
decyzje Rozszerzonej Komisji Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z dnia 25 marca 2015 r. w sprawach G2/12 (pomidory II) i G2/13 (brokuły II), która stwierdziła, że produkty uzyskane dzięki korzystaniu z czysto biologicznych sposobów mogą mieć zdolność patentową, nawet jeśli proces wykorzystany do uzyskania danego produktu jest czysto biologiczny, a co za tym idzie, nie ma zdolności patentowej;
-
Międzynarodową konwencję z dnia 2 grudnia 1961 r. (konwencja UPOV) o ochronie nowych odmian roślin wraz z jej późniejszymi zmianami;
-
swoje dyskusje z 13 lipca i 22 października 2015 r. oraz z 29 lutego, 29 września, 28 listopada i 12 grudnia 2016 r.;
-
rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie patentów i praw do ochrony odmian roślin 2 ;
-
sprawozdanie końcowe grupy ekspertów do spraw zmian w prawie patentowym w obszarze biotechnologii i inżynierii genetycznej i skutków tych zmian z dnia 17 maja 2016 r. 3 ;
-
sympozjum prezydencji z dnia 18 maja 2016 r. pt. "Finding the balance: exploring solutions in the debate surrounding patents and plant breeders' rights" (Dążąc do równowagi: analiza rozwiązań w debacie wokół patentów i praw do ochrony odmian roślin).
2.
PRZYZNAJĄC, że decyzje Rozszerzonej Komisji Odwoławczej Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) z dnia 25 marca 2015 r. w sprawach: pomidory II i brokuły II stoją w sprzeczności z przepisami niektórych państw członkowskich i że konieczne są przejrzyste zasady w tej dziedzinie.
3.
Z ZADOWOLENIEM PRZYJMUJE zawiadomienie Komisji z dnia 3 listopada 2016 r. w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 6 lipca 1998 r. w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych 4 , bez uszczerbku dla ewentualnych przyszłych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zawiadomienie zwiększa przejrzystość zasad w UE w tej dziedzinie i przyczynia się do przywrócenia odpowiedniej równowagi pomiędzy prawami patentowymi a prawami do ochrony odmian roślin.
4.
PRZYPOMINA, że zamiarem prawodawcy unijnego przyjmującego dyrektywę 98/44/WE było wyłączenie zdolności patentowej produktów uzyskiwanych sposobami czysto biologicznymi.
5.
ODNOTOWUJE inne kwestie poruszone w zawiadomieniu, a mianowicie kwestie udzielania wzajemnych licencji przymusowych oraz dostępu do materiału biologicznego i jego depozytu.
6.
WZYWA Komisję do:
a)
dalszej analizy - w kontekście warunków udzielania wzajemnych licencji przymusowych - kwestii związanych z istotnym postępem technicznym o zasadniczym znaczeniu gospodarczym w odniesieniu do danej odmiany roślin lub wynalazku, a także dalszej analizy kwestii związanych z zakresem ochrony patentu, ponieważ takie analizy mogłyby być pomocne w rozwoju nowych odmian w oparciu o istniejące opatentowane geny;
b)
przedstawienia w 2017 r. na podstawie art.16 lit. c) dyrektywy 98/44/WE sprawozdania dotyczącego rozwoju i wpływów prawa patentowego w dziedzinie biotechnologii i inżynierii genetycznej, aby podjąć pozostałe kwestie zidentyfikowane przez grupę ekspertów, które mogą wymagać wyjaśnienia w celu zwiększenia pewności prawa w tej dziedzinie.
7.
WZYWA państwa członkowskie, jako członków Europejskiej Organizacji Patentowej, by nawoływały do dostosowania praktyki Europejskiej Organizacji Patentowej do niniejszych konkluzji.
1 Dz.U. L 213 z 30.7.1998, s. 13.
4 Dz.U. C 411 z 8.11.2016, s. 3.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.65.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Konkluzje Rady dotyczące zawiadomienia Komisji w sprawie niektórych artykułów dyrektywy 98/44/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony prawnej wynalazków biotechnologicznych.
Data aktu: 01/03/2017
Data ogłoszenia: 01/03/2017