Zastąpienie dwóch członków grupy zainteresowanych stron w platformie REFIT.

DECYZJA KOMISJI
z dnia 22 sierpnia 2017 r.
w sprawie zastąpienia dwóch członków grupy zainteresowanych stron w platformie REFIT

(2017/C 281/03)

(Dz.U.UE C z dnia 25 sierpnia 2017 r.)

KOMISJA EUROPEJSKA,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

uwzględniając decyzję Komisji C(2015) 3261 z dnia 19 maja 2015 r. ustanawiającą platformę REFIT, w szczególności jej art. 4,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1)
Decyzja Komisji C(2015) 3261 final ustanawiająca platformę REFIT (dalej zwaną "platformą") stanowi w art. 4, że w skład platformy wchodzić będzie grupa rządowa i grupa zainteresowanych stron oraz że grupa zainteresowanych stron składać się będzie z maksymalnie 20 ekspertów, z których dwoje reprezentować będzie Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny oraz Komitet Regionów, a pozostali będą przedstawicielami przedsiębiorstw, w tym MŚP, oraz partnerów społecznych i organizacji społeczeństwa obywatelskiego, które dysponują bezpośrednim doświadczeniem w stosowaniu przepisów unijnych. Powołani do grupy zainteresowanych stron eksperci działają we własnym imieniu lub reprezentują wspólne interesy szeregu zainteresowanych stron.
(2)
Przepis art. 4 ust. 4 decyzji stanowi, że Komisja, na wniosek pierwszego wiceprzewodniczącego Komisji, mianuje członków grupy zainteresowanych stron wybranych spośród kandydatów, którzy mają bezpośrednie doświadczenie w stosowaniu przepisów unijnych i odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur. Nominacje te zapewniają w możliwie największym stopniu zrównoważoną reprezentację różnych sektorów, interesów i regionów Unii oraz płci. Przepis art. 4 ust. 5 decyzji stanowi, że członkowie zostają powołani na okres do dnia 31 października 2019 r. Zgodnie z art. 4 ust. 6 decyzji członkowie, którzy złożą rezygnację, mogą zostać zastąpieni na pozostały okres swojej kadencji.
(3)
Decyzja Komisji C(2015) 9063 z dnia 16 grudnia 2015 r. w sprawie mianowania członków grupy zainteresowanych stron w platformie REFIT stanowi, że gdyby którykolwiek z członków grupy zainteresowanych stron przestał być jej członkiem w czasie kadencji platformy, pierwszy wiceprzewodniczący może wyznaczyć następcę z pierwotnej listy kandydatów, którzy odpowiedzieli na zaproszenie do składania kandydatur na stanowisko członka grupy zainteresowanych stron.
(4)
W związku z rezygnacją Jeana Naslina i Magdy Stoczkiewicz z funkcji członków grupy zainteresowanych stron z dniem 5 kwietnia 2017 r. i dniem 8 czerwca 2017 r. pierwszy wiceprzewodniczący Komisji mianował Jana Oraveca i Cécile Toubeau, którzy zastąpią Jeana Naslina i Magdę Stoczkiewicz do końca ich kadencji,

STANOWI, CO NASTĘPUJE:

Artykuł

Jan Oravec i Cécile Toubeau zostają mianowani członkami grupy zainteresowanych stron w platformie REFIT na okres do dnia 31 października 2019 r.

W załączniku do decyzji Komisji C(2015) 9063 odesłania do Jeana Naslina i Magdy Stoczkiewicz zastępuje się odesłaniami do Jana Oraveca i Cécile Toubeau określonymi w załączniku do niniejszej decyzji.

Sporządzono w Brukseli dnia 22 sierpnia 2017 r.
W imieniu Komisji
Christos STYLIANIDES
Członek Komisji

ZAŁĄCZNIK

Imię i nazwisko Obywatelstwo Reprezentuje wspólne interesy

zainteresowanych stron

w danym obszarze polityki

Obecny pracodawca
Cécile Toubeau Belgijskie i brytyjskie TAK Europejska Federacja na rzecz Transportu i Środowiska
Jan Oravec Słowackie TAK Stowarzyszenie przedsiębiorców Słowacji

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024