Skarga wniesiona w dniu 2 czerwca 2017 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii (Sprawa E-4/17).

Skarga wniesiona w dniu 2 czerwca 2017 r. przez Urząd Nadzoru EFTA przeciwko Królestwu Norwegii
(Sprawa E-4/17)

(2017/C 271/06)

(Dz.U.UE C z dnia 17 sierpnia 2017 r.)

Skarga przeciwko Królestwu Norwegii została wniesiona do Trybunału EFTA w dniu 2 czerwca 2017 r. przez Urząd Nadzoru EFTA, reprezentowany przez Carstena Zatschlera, Marię Moustakali, Øyvinda Bø oraz Marlene Lie Hakkebo, działających w charakterze pełnomocników Urzędu Nadzoru EFTA, 35 Rue Belliard, 1040 Bruksela, Belgia.

Urząd Nadzoru EFTA występuje do Trybunału EFTA o:

1)
orzeczenie, że błędnie kwalifikując zamówienie publiczne oraz przeprowadzając procedurę przetargu publicznego na budowę i eksploatację podziemnego parkingu samochodowego pod rynkiem Torvet w mieście Kristiansand w sposób niezgodny z wymogami ustanowionymi na mocy przepisów EOG dotyczących zamówień publicznych, Królestwo Norwegii naruszyło zobowiązania aktu, o którym mowa w pkt 2 załącznika XVI do Porozumienia EOG, tj. dyrektywy 2004/18/WE z dnia 31 marca 2004 r. 1  w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi. Konkretnie Królestwo Norwegii:
(i)
w błędny sposób opisało przedmiot zamówienia publicznego, niestosując poprawnego lub kompletnego i wystarczająco precyzyjnego zestawu kodów CPV, co jest niezgodne z art. 58 ust. 2 dyrektywy oraz z art. 1 ust. 14 dyrektywy i aktem, o którym mowa w pkt 6a załącznika XVI do Porozumienia EOG (rozporządzenie (WE) nr 2195/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 5 listopada 2002 r. w sprawie Wspólnego Słownika Zamówień (CPV));
(ii)
nie opublikowało ogłoszenia o zamówieniu w całym EOG w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ani w bazie danych TED zgodnie z wymogami prawa określonymi w art. 58 dyrektywy;
(iii)
oraz nie poszanowało minimalnego terminu składania ofert w procedurze udzielania zamówień, przewidzianego w art. 59 dyrektywy;
2)
Królestwo Norwegii obciąża się kosztami postępowania.

Kontekst prawny i faktyczny oraz zarzuty prawne przytoczone na poparcie skargi:

-
W kwietniu 2015 r. gmina Kristiansand w południowej Norwegii ogłosiła przetarg na budowę i eksploatację dużego podziemnego parkingu samochodowego pod głównym rynkiem zwanym "Torvet" w mieście Kristiansand.
-
Urząd Nadzoru EFTA twierdzi, że przedmiotem przetargu nie było przyznanie koncesji na roboty budowlane. Zamiast tego projekt został błędnie opisany jako dotyczący wyłącznie zapewnienia "usług parkingowych", a procedura przetargowa nie była zgodna ze szczegółowymi zasadami określonymi w prawie EOG dotyczącym przetargów o przyznanie koncesji na roboty budowlane, tj. z dyrektywą 2004/18/WE w sprawie koordynacji procedur udzielania zamówień publicznych na roboty budowlane, dostawy i usługi.
-
Urząd Nadzoru EFTA żąda stwierdzenia, że Norwegia: w błędny sposób opisała przedmiot zamówienia publicznego, niestosując poprawnego lub kompletnego i wystarczająco precyzyjnego zestawu kodów CPV; nie opublikowała ogłoszenia o zamówieniu w całym EOG w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej ani w bazie danych TED; oraz nie poszanowała minimalnego terminu składania ofert w procedurze udzielania zamówień.
-
Odnośne zamówienie sformułowane zostało jako dotyczące "projektu, budowy, finansowania oraz eksploatacji podziemnego parkingu samochodowego". Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane w krajowej norweskiej bazie danych powiadomień o zamówieniach publicznych Doffin dnia 20 kwietnia 2015 r. przy użyciu kodu CPV właściwego dla "usług parkingowych".
-
Zgodnie z ogłoszeniem o zamówieniu wartość zamówienia została oszacowana na kwotę od 24 000 000 do 100 000 000 NOK.
-
W wyznaczonym terminie do dnia 15 maja 2015 r. wpłynęła tylko jedna oferta. Oferta został zmieniona w wyniku negocjacji, a zamówienie zostało ostatecznie udzielone dnia 24 czerwca 2015 r. i podpisane przez strony dnia 29 czerwca 2015 r.
1 Dz.U. L 134 z 30.4.2004, s. 114.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024