Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.

(2017/C 214/05)

(Dz.U.UE C z dnia 4 lipca 2017 r.)

Decyzja Rady ds. Mediów nr 131/2017 (II.7.)

w sprawie wykazu wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i metody transmisji

Rada ds. Mediów sporządziła wykaz wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym i określiła następujące metody transmisji poszczególnych wydarzeń:

1)
wydarzenia w ramach letnich igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie na żywo, natomiast wydarzenia w ramach zimowych igrzysk olimpijskich z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej lub węgierskich sportowców będą transmitowane w pełnym lub częściowym przekazie z opóźnieniem;
2)
mecze otwarcia, ćwierćfinały, półfinały i finały mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) w piłce nożnej mężczyzn oraz mistrzostw Europy Unii Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) w piłce nożnej mężczyzn będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
3)
mecze piłki nożnej z udziałem węgierskiej narodowej reprezentacji mężczyzn (w tym te rozgrywane podczas mistrzostw świata FIFA i mistrzostw Europy UEFA, jak również mecze kwalifikacyjne do tych wydarzeń sportowych i oficjalne mecze towarzyskie) będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
4)
finał Ligi Mistrzów UEFA i mecze Ligi Mistrzów UEFA oraz Ligi Europy z udziałem węgierskiej drużyny klubowej, z wyjątkiem meczów kwalifikacyjnych, będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo, natomiast mecze kwalifikacyjne będą transmitowane w pełnym przekazie z opóźnieniem;
5)
mecze mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Piłki Ręcznej (IHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej oraz mecze mistrzostw Europy Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHF) mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
6)
mecze Ligi Mistrzów EHF mężczyzn i kobiet w piłce ręcznej z udziałem węgierskich drużyn klubowych będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
7)
wydarzenia w ramach mistrzostw świata Międzynarodowej Federacji Pływackiej (FINA) mężczyzn w piłce wodnej oraz mistrzostw Europy Europejskiej Ligi Pływackiej (LEN) mężczyzn w piłce wodnej z udziałem węgierskiej reprezentacji narodowej będą transmitowane w pełnym przekazie na żywo;
8)
Grand Prix Węgier Formuły 1 będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo.

Dostawca usług medialnych mający wyłączne prawa do transmisji wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (zwany dalej "uprawnionym DUM") może odstąpić od transmisji na żywo, o ile godzina rozpoczęcia wydarzenia o zasadniczym znaczeniu społecznym (lub wydarzenia sportowego organizowanego w ramach tego wydarzenia) przypada między godziną 0.00 a 6.00 czasu środkowoeuropejskiego (CET). W takim przypadku uprawniony DUM rozpoczyna transmisję nie później niż o godz. 21.00 CET danego dnia kalendarzowego. W przypadku wydarzeń o zasadniczym znaczeniu społecznym składających się z kilku części transmisja na żywo nie obejmuje naturalnych przerw między częściami.

Jeśli wydarzenie o zasadniczym znaczeniu społecznym składa się z kilku meczów, rund, programów sportowych lub wydarzeń (serii wydarzeń), które się zazębiają czasowo, przez co ich pełna jednoczesna transmisja na żywo jest niewykonalna, uprawniony DUM decyduje, które wydarzenie z tej serii będzie transmitowane w pełnym przekazie na żywo. W miarę możliwości uprawniony DUM zapewnia, aby w ramach serii wydarzeń wydarzenia ważne dla Węgier były transmitowane w pełnym przekazie na żywo. Uprawniony DUM może transmitować wydarzenie stanowiące część serii, które nie jest transmitowane w przekazie na żywo, zgodnie z zasadami dotyczącymi przekazu z opóźnieniem.

Jeśli zakończenie wydarzenia przypada między godz. 0.00 a 19.00 CET, przekaz z opóźnieniem rozpoczyna się nie później niż o godz. 22.00 tego samego dnia kalendarzowego. Jeśli zakończenie przypada między godz. 19.00 a 24.00 CET, transmisja rozpoczyna się najpóźniej w ciągu ośmiu godzin od zakończenia wydarzenia. Uprawniony DUM,

uwzględniając prawo widzów do odpowiednich informacji, może odstąpić od określonej powyżej godziny rozpoczęcia przekazu z opóźnieniem, pod warunkiem że przekaz rozpocznie się najpóźniej w ciągu dwudziestu czterech godzin od zakończenia wydarzenia.

Uwierzytelniono:

Péterné Sarlós
Kierownik Departamentu

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2017.214.6

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Środki wprowadzone przez Węgry na podstawie art. 14 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/13/UE, o których mowa w motywie 1 decyzji C(2017) 2907 z dnia 8 maja 2017 r.
Data aktu: 04/07/2017
Data ogłoszenia: 04/07/2017