Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2016/C 58/14)

(Dz.U.UE C z dnia 13 lutego 2016 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

"FOGAÇA DA FEIRA"

Nr UE: PT-PGI-0005-01342 - 01.06.2015

ChNP ( ) ChOG (X)

1.
Nazwa lub nazwy

"Fogaça da Feira"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Portugalia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 2.3 Chleb, ciasto, ciastka, wyroby cukiernicze, herbatniki i inne wyroby piekarnicze

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Fogaça da Feira" to słodka bułka o lekkim smaku i aromacie cytryny i cynamonu; jest jasnobrązowa, ma kształt stożka zakończonego na górze czterema małymi "wieżyczkami".

Ciasto jest lekkie i luźne o lekko żółtawej barwie, z małymi dziurkami, i jest chrupiące na zewnątrz.

"Fogaça da Feira" może być sprzedawana jako produkt pakowany, luzem lub zamrożony, w różnych rozmiarach, pod warunkiem że wysokość jest o nie więcej niż 35 % mniejsza lub większa od średnicy podstawy.

Produkt może być również być sprzedawany w połówkach lub kawałkach.

3.3.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego) i surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Produkt "Fogaça da Feira" jest wytwarzany z następujących składników: mąki pszennej (typu 45 lub 55 lub podobnego), jaj, cukru, masła, drożdży świeżych lub piekarskich, cynamonu, wody, soli, soku z cytryny i skórki cytryny.

3.4.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym: przygotowanie ciasta, formowanie, krojenie ciasta i pieczenie.

3.5.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itp. produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

-

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania produktu, do którego odnosi się zarejestrowana nazwa

Etykieta musi zawierać słowa "Fogaça da Feira - Indicação Geográfica Protegida" lub "Fogaça da Feira IGP" oraz logo produktu przedstawione poniżej:

grafika

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

"Fogaça da Feira" jest produkowana w gminie Santa Maria da Feira.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Fogaça to słodka bułka, wymieniana już w różnych tekstach średniowiecznych, której tradycja związana była z darem składanym św. Sebastianowi. Jedno z najważniejszych świąt religijnych obchodzonych w gminie Santa Maria da Feira, tj. Festa das Fogaçeiras, zawdzięcza jej swoją nazwę.

Festa das Fogaceiras to wielowiekowa tradycja, która w 2005 roku obchodziła swoje 500-lecie. Przez pięćset lat mieszkańcy "Terras de Santa Maria" pozostawali wierni swojej tradycji i jest to obecnie najważniejsze święto w Santa Maria da Feira.

Dziś obchodzona w dniu 20 stycznia uroczystość Festa das Fogaçeiras nadal jest okazją do organizacji pokazów kulinarnych wyjaśniających sposób wypieku "Fogaça da Feira", w których udział biorą producenci fogaça i zaproszeni degustatorzy. Ma to na celu zwiększenie świadomości producentów, jakie znaczenie ma utrzymanie oryginalnego przepisu i metody produkcji tej wypiekanej od stuleci słodkiej bułki. Uroczystość obejmuje także ceremonię kapituły stowarzyszenia Confraria da Fogaça da Feira, którego celem jest promocja, poznanie i ochrona fogaça ze względu na wartość historyczną tego produktu, a także propagowanie i zachowanie szczególnych cech prawdziwej bułki "Fogaça da Feira".

Znaczenie "Fogaça da Feira" jest w gminie Santa Maria da Feira znane już od wieków. Istnieją odniesienia do fogaça w kontekście dochodzeń (Inquirições) prowadzonych około roku 1220 na zlecenie króla Alfonsa II w Terra de Santa Maria, jak wówczas nazywało się centrum administracyjne i wojskowe tego regionu z siedzibą w miejscowości Vila da Feira i zamkiem, który stał się inspiracją dla kształtu tego produktu.

Jego powiązanie z uroczystością Festa das Fogaçeiras, podczas której fogaça jest składana jako dar dla św. Sebastiana, stawało się coraz silniejsze, zaś kontekst religijny i historyczny sprawił, że Santa Maria da Feira stała się głównym ośrodkiem produkcji.

Cechy szczególne produktu, zwłaszcza jego stożkowaty kształt, opierają się na jego silnym związku z obszarem geograficznym i lokalną wiedza fachową dotyczącą jego wytwarzania; odnosi się to między innymi do mieszania składników, wyrabiania ciasta, kształtowania w wałek, a następnie spłaszczania go, kształtowania w stożek i wreszcie do nacinania go na górze, tak aby stworzyć cztery wieżyczki na kształt zamku w Santa Maria da Feira, co wyraźnie odróżnia "Fogaça da Feira" od innych słodkich bułek.

Aby uzyskać stożkowaty kształt, ciasto musi być zawsze formowanie w tym samym kierunku, z dołu do góry. Etap ten jest w pełni zależny od lokalnej wiedzy fachowej, która pozwala na ocenę warunków pogodowych (które mogą wpłynąć na stopień dojrzałości ciasta), oraz od posiadania sprawności manualnych wymaganych do nadania produktowi charakterystycznego kształtu.

Podczas pieczenia fogaças są wyjmowane z pieca w celu ręcznego uformowania "wieżyczek". Następnie są one z powrotem wkładane do pieca aż do momentu całkowitego upieczenia. Operacja ta ma kluczowe znaczenie, aby zapewnić, że ciepło wnika do wnętrza i fogaças są wypiekane równomiernie we właściwej temperaturze i przez odpowiedni czas, dzięki czemu ciasto jest luźne i lekkie.

Jest to konieczne, aby zagwarantować, że fogaças mają właściwy wygląd z "wieżyczkami" zamku w Santa Maria da Feira. Znalezienie odpowiedniego momentu jest kwestią doświadczenia i intuicji piekarza.

Dziś - dzięki swojej historii, tradycji, smakowi i konsystencji - "Fogaça da Feira" jest gastronomiczną specjalnością gminy oferowaną na targach, pokazach i zgromadzeniach lokalnych.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 6 ust. 1 akapit drugi niniejszego rozporządzenia)

http://www.dgadr.mamaot.pt/images/docs/val/dop_igp_etg/Valor/CE_Fogaca_Feira_IGP.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.58.45

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 13/02/2016
Data ogłoszenia: 13/02/2016