Zawiadomienie Komisji w sprawie wspólnotowych wytycznych dobrej praktyki.

Zawiadomienie Komisji w sprawie wspólnotowych wytycznych dobrej praktyki

(2016/C 418/02)

(Dz.U.UE C z dnia 12 listopada 2016 r.)

Zgodnie z wynikami przeprowadzonej oceny Stały Komitet ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt 1 uzgodnił publikację tytułów i adresów publikacyjnych następujących wspólnotowych wytycznych dobrej praktyki na podstawie art. 22 rozporządzenia (WE) nr 183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 stycznia 2005 r. ustanawiającego wymagania dotyczące higieny pasz 2 :

Tytuł: Wspólnotowe wytyczne dobrej praktyki dla unijnego sektora produkcji mieszanek paszowych i premiksów dla zwierząt, od których lub z których pozyskuje się żywność

Autor: FEFAC - Fédération Européenne des Fabricants d'Aliments Composés (Europäischer Verband der Mischfutterindustrie/European Feed Manufacturers' Federation - Europejska Federacja Producentów Mieszanek Paszowych)

Adres publikacyjny: Wersja 1.2, listopad 2014 r.

http://ec.europa.eu/food/safety/animal-feed/feed-hygiene/guides-good-practice/index_en.htm

Tytuł: Europejskie wytyczne dobrej praktyki dotyczące przemysłowej produkcji bezpiecznych materiałów paszowych

Autor:

-
Starch Europe
-
Europejski przemysł oleju roślinnego i mączki białkowej (FEDIOL)
-
Europejska Rada Biodiesla (EBB)
-
We współpracy z Europejską Certyfikacją Bezpieczeństwa Składników Paszowych (EFISC)

Adres publikacyjny: Wersja 3.1, listopad 2014 r.

Sektorowe dokumenty referencyjne:

-
Dodatek 3, wersja 3.1, listopad 2014 r.: Produkcja bezpiecznych materiałów paszowych w wyniku przetwórstwa skrobi
-
Dodatek 4, wersja 3.1, listopad 2014 r.: Produkcja bezpiecznych materiałów paszowych w wyniku rozdrabniania nasion roślin oleistych i rafinacji oleju roślinnego
-
Dodatek 5, wersja 1.1, listopad 2014 r.: Produkcja bezpiecznych materiałów paszowych w wyniku przetwórstwa biodiesla

http://ec.europa.eu/food/safety/animal-feed/feed-hygiene/guides-good-practice/index_en.htm

Tytuł: Europejskie wytyczne dobrej praktyki higienicznej dotyczące gromadzenia, przechowywania i transportu zbóż, nasion roślin oleistych, roślin wysokobiałkowych, innych produktów roślinnych i produktów z nich uzyskiwanych oraz dotyczące handlu tymi produktami

Autor:

-
Europejskie zrzeszenie ds. handlu zbożami, ryżem, paszami, nasionami roślin oleistych, oliwą z oliwek, olejami i tłuszczami oraz produktami do produkcji rolnej (COCERAL)
-
Europejskie spółdzielnie rolnicze (COGECA)
-
Europejskie zrzeszenie zawodowych podmiotów prowadzących składy portowe masowych towarów rolnych w Unii Europejskiej (UNISTOCK)

Adres publikacyjny: Wersja 2.2, lipiec 2015 r.

http://ec.europa.eu/food/safety/animal-feed/feed-hygiene/guides-good-practice/index_en.htm

1 Od 2014 r. Stały Komitet ds. Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz.
2 Dz.U. L 35 z 8.2.2005, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024