Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 17 sierpnia 2016 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7758 - Hutchison 3G Italy/WIND/JV - Sprawozdawca: Irlandia.

Opinia Komitetu Doradczego ds. Koncentracji wydana na posiedzeniu w dniu 17 sierpnia 2016 r. dotycząca projektu decyzji w sprawie M.7758 - Hutchison 3G Italy/WIND/JV

Sprawozdawca: Irlandia

(2016/C 391/03)

(Dz.U.UE C z dnia 22 października 2016 r.)

Koncentracja

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw 1 .
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja ma wymiar unijny zgodnie z art. 1 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.

Definicja rynku

3.
Komitet Doradczy zgadza się z definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych określonymi przez Komisję w projekcie decyzji.
4.
W szczególności Komitet Doradczy zgadza się, że należy wyróżnić następujące rynki:
a)
detaliczny rynek usług telefonii komórkowej we Włoszech;
b)
hurtowy rynek usług dostępu do sieci i rozpoczynania połączeń w sieciach telefonii komórkowej we Włoszech.

Ocena wpływu na konkurencję

5.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja może wywołać nieskoordynowane skutki horyzontalne, które w istotny sposób utrudnią skuteczną konkurencję na detalicznym rynku usług telefonii komórkowej we Włoszech, głównie w wyniku wyeliminowania istotnych czynników presji konkurencyjnej wywieranej wzajemnie przez H3G S.p.A. ("H3G") i WIND Telecomunicazioni S.p.A. ("WIND") w połączeniu ze zmniejszeniem presji konkurencyjnej wywieranej na pozostałych konkurentów.
6.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja może wywołać skoordynowane skutki horyzontalne, które w istotny sposób utrudnią skuteczną konkurencję na rynku usług detalicznych telefonii komórkowej we Włoszech.
7.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja może wywołać nieskoordynowane skutki horyzontalne, które w istotny sposób utrudnią skuteczną konkurencję na hurtowym rynku usług dostępu do sieci telefonii komórkowej i rozpoczynania połączeń w sieciach telefonii komórkowej we Włoszech, głównie w wyniku wyeliminowania istotnych czynników presji konkurencyjnej wywieranej wzajemnie przez H3G i WIND w połączeniu ze zmniejszeniem presji konkurencyjnej wywieranej na pozostałych konkurentów.
8.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że nie jest prawdopodobne, aby zgłoszona transakcja spowodowała znaczne zakłócenie skutecznej konkurencji, uwzględniając wpływ, jaki wywiera ona na następujące rynki:
a)
hurtowy rynek usług roamingu międzynarodowego we Włoszech;
b)
rynek hurtowych usług zakańczania połączeń w sieciach ruchomych w każdej z sieci H3G i WIND;
c)
hurtowe rynki usług zakańczania połączeń w sieciach stacjonarnych WIND;
d)
rynek hurtowych usług dosyłu w sieciach stacjonarnych we Włoszech.

Środek zaradczy

9.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zobowiązania zaproponowane przez strony zgłaszające w dniu 18 lipca 2016 r. zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw odnoszą się do problemów w zakresie konkurencji zidentyfikowanych przez Komisję na detalicznym rynku usług telefonii komórkowej we Włoszech. Mniejszość państw członkowskich wstrzymuje się od głosu.
10.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zobowiązania zaproponowane przez strony zgłaszające w dniu 18 lipca 2016 r. zgodnie z art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw odnoszą się do problemów w zakresie konkurencji zidentyfikowanych przez Komisję na hurtowym rynku usług dostępu do sieci telefonii komórkowej i rozpoczynania połączeń w sieciach telefonii komórkowej we Włoszech. Mniejszość państw członkowskich wstrzymuje się od głosu.
11.
Komitet Doradczy zgadza się ze stwierdzeniem Komisji, że pod warunkiem zachowania pełnej zgodności ze zobowiązaniami zaproponowanymi przez strony zgłaszające w dniu 18 lipca 2016 r. nie jest prawdopodobne, aby zgłoszona transakcja spowodowała znaczne zakłócenie skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym lub na znacznej jego części. Mniejszość państw członkowskich wstrzymuje się od głosu.
12.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszoną transakcję należy zatem uznać za zgodną z rynkiem wewnętrznym zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Mniejszość państw członkowskich wstrzymuje się od głosu.
1 Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1 ("rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw").

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024