Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NVZaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NV
Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2016/C 369/03)

(Dz.U.UE C z dnia 7 października 2016 r.)

Pismem z dnia 19 maja 2016 r., zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Belgię o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi w terminie jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma. Uwagi należy kierować do Kancelarii ds. Pomocy Państwa w Dyrekcji Generalnej ds. Konkurencji Komisji Europejskiej na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Competition

State Aid Greffe

B-1049 Brussels

Faks: + 32 2 296 12 42

stateaidgreffe@ec.europa.eu

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom belgijskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

TEKST STRESZCZENIA

Przedsiębiorstwo Ducatt NV utworzono w listopadzie 2010 r. Jest to belgijskie przedsiębiorstwo specjalizujące się wytwarzaniu szkła do paneli fotowoltaicznych. Oprócz kilku prywatnych akcjonariuszy przedsiębiorstwo Ducatt posiadało również z biegiem czasu trzech akcjonariuszy należących do państwa, tj. Limburgse Reconversie Maatschappij ("LRM"), ParticipatieMaatschappij Vlaanderen NV ("PMV") (do listopada 2015 r.) oraz Belfius Bank (do kwietnia 2014 r.).

Od chwili utworzenia przedsiębiorstwo borykało się z trudnościami finansowymi i wymagało licznych interwencji akcjonariuszy w postaci pożyczek, których część została później przekształcona w kapitał, oraz podwyższeń kapitału. Na początku interwencje te były prowadzone na równych warunkach przez akcjonariuszy publicznych i prywatnych. Od grudnia 2012 r. udział akcjonariuszy prywatnych zaczął się jednak stopniowo zmniejszać, z kolei udział inwestorów publicznych, w szczególności LRM oraz w mniejszym stopniu - PMV, znacznie wzrósł.

Ponadto szereg podwyższeń kapitału doprowadził do wzrostu udziału LRM do [80-90]% * (od początkowej wielkości [30-40]% w kwietniu 2011 r.), a udziału PMV - do [10-20]% (od początkowych [0-10]% w kwietniu 2011 r.) do początku 2015 r.

W 2015 r. przeprowadzono rekapitalizację skutkującą wycofaniem się wszystkich istniejących akcjonariuszy oprócz LRM oraz wejściem nowych (prywatnych) akcjonariuszy, przeprowadzono ponadto restrukturyzację istniejących pożyczek udzielonych przez istniejących akcjonariuszy. W tym kontekście LRM uzgodniło z przedsiębiorstwem Ducatt, że części niespłaconych pożyczek zostaną odpisane.

Na tym etapie Komisja wstępnie uznaje za pomoc pożyczki udzielone przez LRM i PMV oraz podwyższenia kapitału zadeklarowane przez te przedsiębiorstwa, począwszy od grudnia 2012 r., jak również restrukturyzację pożyczek udzielonych przez istniejących akcjonariuszy oraz rekapitalizację przeprowadzoną w 2015 r., w zakresie w jakim dokonało jej LRM, jako że działania te nie były przeprowadzone na warunkach rynkowych.

Ponadto Komisja wstępnie uznaje, że Ducatt był przedsiębiorstwem znajdującym się w trudnej sytuacji w rozumieniu wytycznych dotyczących pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji 1 ("wytyczne") od końca grudnia 2012 r. Jako że środki pomocy nie spełniają kryteriów zgodności określonych w wytycznych, na obecnym etapie Komisja uważa, że nie są one zgodne z rynkiem wewnętrznym.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka niezgodna z prawem pomoc może podlegać odzyskaniu od beneficjenta.

PISMO

grafika

* Dokładna wartość procentowa jest poufna i została zastąpiona przedziałem liczbowym.
1 Komunikat Komisji - Wytyczne dotyczące pomocy państwa na ratowanie i restrukturyzację przedsiębiorstw niefinansowych znajdujących się w trudnej sytuacji (Dz.U. C 249 z 31.7.2014, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2016.369.27

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Belgia - Pomoc państwa nr SA.39990 (2016/NN) (ex 2014/FC) - domniemana pomoc na rzecz Ducatt NVZaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 07/10/2016
Data ogłoszenia: 07/10/2016