Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej.

Noty wyjaśniające do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej

(2016/C 30/04)

(Dz.U.UE C z dnia 27 stycznia 2016 r.)

Na podstawie art. 9 ust. 1 lit. a) tiret drugie rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 1 w Notach wyjaśniających do Nomenklatury scalonej Unii Europejskiej 2 wprowadza się następujące zmiany:

Na s. 279, Nota wyjaśniająca do pozycji:

"7019 Włókna szklane (włącznie z wełną szklaną) oraz artykuły z nich (na przykład przędza, tkaniny)"

otrzymuje brzmienie:

"7019 Włókna szklane (włącznie z wełną szklaną) oraz artykuły z nich (na przykład przędza, tkaniny)

Włókna szklane obejmują dwie główne kategorie:

a) tekstylne włókna szklane (włókna szklane ciągłe) produkowane ze szkła tekstylnego, tzn. produkty szklane, w których włókna ciągłe są w większości ułożone równolegle w stosunku do siebie; tekstylne włókna szklane są głównie wykorzystywane do wzmacniania innych materiałów, np. kompozytów, tworzyw sztucznych;

b) włókna wełny szklanej; włókna wełny szklanej (włókna ułożone przypadkowo) wytwarzane w procesie przędzenia obrotowego i są głównie wykorzystywane do celów izolacyjnych.

Istnieją dwa rodzaje tekstylnych włókien szklanych:

a) tekstylne włókno szklane (ciągłe) składające się z dużej liczby ciągłych równoległych włókien o średnicach zwykle pomiędzy 3 μm a 34 μm (mikronów); po ukształtowaniu te ciągłe włókna są utrzymywane razem w paśmie za pomocą kleju (zwane również »klejaniem«), zaprojektowane, aby ułatwić kolejne etapy produkcji (cięcie, zwijanie, skręcanie, tkanie itd.); produkty pośrednie są następnie wykorzystywane w produkcji niektórych artykułów handlowych z włókna szklanego (nici szklane cięte, niedoprzędy, przędze itp.);

b) tekstylne włókno szklane nieciągłe (włókno szklane odcinkowe) składające się z włókien ciętych lub łamanych w procesie produkcji na krótkie odcinki oraz ciągnięte w ciągłe pasmo o luźno łączonych włóknach; są one zwykle wykorzystywane w tkaninach, na przykład do pokrywania ścian w sektorze remontowo-budowlanym.

Tekstylne włókna szklane mogą być dalej przetwarzane w następujące artykuły objęte niniejszą pozycją:

- maty i siatki z włókien chemicznie związanych, tj. maty z nici szklanych ciętych, maty z pasma ciągłego oraz typowe produkty włókninowe, jak cienkie arkusze (woale), siatki nakładane itp.,

- materiały z włókien mechanicznie związanych, tj. tkaniny, materiały niegniotące, dzianiny, materiały zszywane, włókniny podobne do niedoprzędów, materiały siatkowe o otwartych oczkach, ekrany."

1 Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2658/87 z dnia 23 lipca 1987 r. w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej (Dz.U. L 256 z 7.9.1987, s. 1).
2 Dz.U. C 76 z 4.3.2015, s. 1.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024