Publikacja, na podstawie art. 8 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014, jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanych na mocy art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1107/96.

Publikacja, na podstawie art. 8 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014, jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanych na mocy art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1107/96

(2015/C 62/07)

(Dz.U.UE C z dnia 20 lutego 2015 r.)

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 1

"GAILTALER ALMKÄSE"

NR WE: AT-PDO-0117-01265-31.3.2008

ChOG () ChNP (X)

1.
Nazwa

"Gailtaler Almkäse"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Austria

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Rodzaj produktu

Klasa 1.3. Sery

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Gailtaler Almkäse" jest serem twardym, produkowanym z surowego mleka krowiego oraz, w razie potrzeby, surowego mleka koziego (maksymalna zawartość 10 %); o minimalnej zawartości 45 % tłuszczu w suchej masie, maksymalnej zawartości 40 % wody i minimalnej zawartości 60 % suchej masy.

Ser ma kształt koła, a jego masa wynosi od 0,5 do 35 kg. Charakteryzuje się suchą, zamkniętą naturalną skórką o złotożółtej barwie. Wewnątrz ser ma kolor żółty i gładką konsystencję z niewieloma okrągłymi i równomiernymi dziurami.

Minimalny okres dojrzewania sera przeznaczonego do sprzedaży wynosi siedem tygodni. W przypadku szczególnych potrzeb gastronomicznych w ramach przemysłu serowarskiego w Gailtal dozwolony jest krótszy okres dojrzewania, wynoszący jednak nie mniej niż pięć tygodni. Jeżeli "Gailtaler Almkäse" jest pakowany próżniowo, minimalny okres dojrzewania nie może być krótszy niż 75 dni.

3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

Mleko z hal górskich w Gailtal; wykorzystywanie mleka wyprodukowanego w dolinie nie jest dozwolone. Przy produkcji sera zezwala się na stosowanie wyłącznie naturalnej podpuszczki i bakterii kwasu mlekowego. Na potrzeby zrównoważonego zapewniania jakości proces produkcji opiera się na protokole pastwisk alpejskich w Gailtal, który zawiera wytyczne dotyczące zarządzania pastwiskami alpejskimi, hodowli zwierząt, dojenia, dojrzewania mleka i produkcji sera.

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym

Mleko musi być przetwarzane na pastwiskach alpejskich w Gailtal.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Ser oznacza się poprzez przymocowanie do niego tabliczek kazeinowych i jednolitych etykiet z napisem "Gailtaler Almkäse - geschützte Ursprungsbezeichnung" [Gailtaler Almkäse - chroniona nazwa pochodzenia].

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji rozciąga się na zboczach górskich, które znajdują się na północ i na południe od górnej doliny Gailtal i obejmuje pasma górskie wschodnich, środkowych i częściowo zachodnich Alp Karnijskich, a także grupy Reißkofel i centralnych Alp Gailtalskich, znajdujące się w granicach gmin Kötschach-Mauthen, Dellach, Kirchbach, Hermagor, Gitschtal, Weißensee, St. Stefan im Gailtal, Feistritz an der Gail oraz Hohenthurn.

5.
Związek z obszarem geograficznym
5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Obszar ten charakteryzuje się znaczną ilością opadów i długim okresem nasłonecznienia. Pastwiska alpejskie znajdują się na niższej wysokości niż w centralnej części Alp, z czego wynikają korzystne warunki klimatyczne i dłuższy okres wegetacyjny. Ponadto obszar charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem gleb i silnie zróżnicowanymi lokalnymi warunkami dla wegetacji, co powoduje powstawanie pastwisk o wysokiej bioróżnorodności obfitujących w zioła i rośliny strączkowe. Dowody na produkcję sera alpejskiego na tym obszarze geograficznym pochodzą z XIV w.

5.2.
Specyfika produktu

Ser ma niepowtarzalny smak czystego mleka alpejskiego.

5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Obfitość paszy z pastwisk alpejskich o wysokiej bioróżnorodności, która wynika z warunków klimatycznych i geologicznych, stwarza idealne warunki dla uzyskania wysokiej jakości mleka, szczególnie odpowiedniego do produkcji serów, w porównaniu z mlekiem produkowanym w dolinie. Oprócz warunków naturalnych równie ważną przyczyną doskonałych warunków do produkcji mleka panujących obecnie na tym obszarze geograficznym jest także wykonywana przez stulecia przez rolników praca w zakresie ochrony krajobrazu. Ponadto alpejscy rolnicy prowadzący gospodarstwa mleczarskie w Gailtal posiadają szczególne kompetencje techniczne wynikające z wielu pokoleń praktycznych doświadczeń. Ich wiedza na temat wyboru najlepszych łąk do wypasu w zależności od pory roku oraz oddziaływania temperatury zewnętrznej i warunków pogodowych na proces wyrobu sera gwarantuje powstanie typowego dla regionu produktu wysokiej jakości.

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 2 )

http://www.patentamt.at/Home/Markenschutz/Herkunftsangaben/Formulare/HA10_07_sp_GailtalerAlmkaese_1.pdf

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Zob. przypis 1.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.62.7

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja, na podstawie art. 8 ust. 1 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) nr 664/2014, jednolitego dokumentu w sprawie nazwy pochodzenia lub oznaczenia geograficznego zarejestrowanych na mocy art. 17 rozporządzenia Rady (EWG) nr 2081/92, zgodnie z rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1107/96.
Data aktu: 20/02/2015
Data ogłoszenia: 20/02/2015