Sprawa C-363/15 P: Odwołanie od wyroku Sądu (druga izba) wydanego w dniu 21 kwietnia 2015 r. w sprawie T-359/12 Louis Vuitton Malletier/Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory), Nanu-Nana Handelsgesellschaft mbH für Geschenkartikel & Co. KG, wniesione w dniu 13 lipca 2015 r. przez Louis Vuitton Malletier.

Odwołanie od wyroku Sądu (druga izba) wydanego w dniu 21 kwietnia 2015 r. w sprawie T-359/12 Louis Vuitton Malletier/Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory), Nanu-Nana Handelsgesellschaft mbH für Geschenkartikel & Co. KG, wniesione w dniu 13 lipca 2015 r. przez Louis Vuitton Malletier
(Sprawa C-363/15 P)

Język postępowania: angielski

(2015/C 414/16)

(Dz.U.UE C z dnia 14 grudnia 2015 r.)

Strony

Wnosząca odwołanie: Louis Vuitton Malletier (przedstawiciele: adwokaci P. Roncaglia, G. Lazzaretti, F. Rossi i N. Parrotta)

Druga strona postępowania: Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory), Nanu-Nana Handelsgesellschaft mbH für Geschenkartikel & Co. KG

Żądania wnoszącej odwołanie

Wnosząca odwołanie wnosi do Sądu o:

-
Uchylenie wyroku Sądu Unii Europejskiej (druga izba) wydanego w dniu 21 kwietnia 2015 r. w sprawie T-359/12, doręczonego wnoszącej odwołanie w dniu 29 kwietnia 2015 r.;
-
obciążenie OHIM i Nanu-Nana kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

1.
W niniejszym odwołaniu Louis Vuitton Malletier (zwana dalej "Louis Vuitton" lub "wnoszącą odwołanie") wnosi do Trybunału Sprawiedliwości o uchylenie wyroku Sądu Unii Europejskiej (druga izba) z dnia 21 kwietnia 2015 r. Louis Vuitton Malletier/OHIM - Nanu-Nana (Przedstawienie wzoru w brązowo-beżową szachownicę) (T-359/12, EU:T:2015:215), w którym Sąd oddalił wniesioną przez Luis Vuitton skargę na decyzję Pierwszej Izby Odwoławczej OHIM z dnia 4 maja 2012 r. w sprawie R 1855/2011-1, w której to decyzji unieważniono w całości rejestrację graficznego wspólnotowego znaku towarowego nr 370445 ze względu na brak charakteru odróżniającego.
2.
Niniejsze odwołanie ma na celu wykazanie, iż Sąd dopuścił się błędu, stwierdzając, że należy zastosować art. 7 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie wspólnotowego znaku towarowego 1 w odniesieniu do spornego znaku towarowego oraz że przepisy art. 7 ust. 3 i art. 52 ust. 2 tego rozporządzenia nie mają zastosowania w niniejszym wypadku.
3.
Po pierwsze, utrzymując w mocy decyzję Izby Odwoławczej, w której unieważniono prawo do spornego znaku towarowego ze względu na to, że nie jest on samoistnie odróżniający, Sąd naruszył zasady odnoszące się do ciężaru dowodu w postępowaniu w sprawie unieważnienia prawa do znaku.
4.
W szczególności wnosząca odwołanie twierdzi, że w celu zapewnienia zgodności z zasadami domniemania ważności wspólnotowych znaków towarowych oraz rozłożenia ciężaru dowodu w postępowaniu w sprawie unieważnienia prawa do znaku Sąd powinien był stwierdzić nieważność zaskarżonej decyzji ze względu na to, że Nanu-Nana nie zadośćuczyniła ciążącemu na niej ciężarowi dowodu, ponieważ nie mogła wykazać, jakie były normy i zwyczaje w istotnej branży w dacie dokonania zgłoszenia spornego znaku towarowego, i z tego względu, że sporny znak towarowy nie odbiegał od nich w istotny sposób.
5.
Po drugie, wymagając, aby dowód charakteru odróżniającego uzyskanego w następstwie używania został przedstawiony w odniesieniu do każdego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Sąd wyraźnie nie uwzględnił wyroku z dnia 24 maja 2012 r. Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli/OHIM (C-98/11 P, EU:C:2012:307), zgodnie z którym "nawet jeżeli [...] prawdą jest, iż uzyskanie przez znak charakteru odróżniającego w następstwie używania musi zostać wykazane dla części Unii, w której nie miał on początkowo takiego charakteru, to wymaganie dowodu takiego uzyskania dla każdego z państw członkowskich osobno byłoby zbyt wygórowane" (pkt 62).
6.
W szczególności wnosząca odwołanie podkreśla, że gdyby Sąd prawidłowo zastosował wyrok Chocoladefabriken Lindt & Sprüngli/OHIM, to stwierdziłby, że sporny znak towarowy uzyskał charakter odróżniający w następstwie używania i w konsekwencji stwierdziłby nieważność decyzji Izby Odwoławczej w tym względzie.
7.
W świetle powyższych rozważań wnosząca odwołanie wnosi do Trybunału Sprawiedliwości o uchylenie zaskarżonego wyroku i o obciążenie OHIM i Nanu-Nana kosztami postępowania.
1 Rozporządzenie Rady (WE) nr 207/2009 z dnia 26 lutego 2009 r. w sprawie wspólnotowego znaku towarowego (Dz.U. L 78, s. 1).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.414.13

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Sprawa C-363/15 P: Odwołanie od wyroku Sądu (druga izba) wydanego w dniu 21 kwietnia 2015 r. w sprawie T-359/12 Louis Vuitton Malletier/Urząd Harmonizacji w ramach Rynku Wewnętrznego (znaki towarowe i wzory), Nanu-Nana Handelsgesellschaft mbH für Geschenkartikel & Co. KG, wniesione w dniu 13 lipca 2015 r. przez Louis Vuitton Malletier.
Data aktu: 14/12/2015
Data ogłoszenia: 14/12/2015