Zmiana załącznika do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.

KOMUNIKAT KOMISJI
zmieniający załącznik do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych

(2015/C 28/01)

(Dz.U.UE C z dnia 28 stycznia 2015 r.)

I. WPROWADZENIE

1.
W komunikacie Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych 1 ("komunikat") określa się w pkt 13, że ubezpieczyciele państwowi 2 nie mogą oferować krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do ryzyka zbywalnego. Zgodnie z pkt 9 ryzyko zbywalne oznacza ryzyko polityczne i handlowe o maksymalnym okresie ryzyka krótszym niż dwa lata, odnoszące się do nabywców publicznych i niepublicznych w państwach umieszczonych w wykazie znajdującym się w załączniku do komunikatu.
2.
W wyniku trudnej sytuacji panującej w Grecji w 2012 r. i 2013 r. zaobserwowano brak zdolności ubezpieczeniowej lub reasekuracyjnej do pokrycia wywozu do Grecji. Z tego powodu Komisja zmieniła komunikat, tymczasowo wykluczając Grecję z wykazu państw o ryzyku zbywalnym w 2013 r. 3 i 2014 r. 4 . Ostatnia zmiana wygasa z dniem 31 grudnia 2014 r. W rezultacie od dnia 1 stycznia 2015 r. Grecja byłaby zasadniczo ponownie uznawana za kraj o ryzyku zbywalnym, ponieważ wszystkie państwa członkowskie są zawarte w wykazie państw o ryzyku zbywalnym znajdującym się w załączniku do komunikatu.
3.
Jednak zgodnie z pkt 36 komunikatu kilka miesięcy przed zakończeniem okresu tymczasowego usunięcia z wykazu Komisja rozpoczęła przegląd sytuacji, aby stwierdzić, czy obecna sytuacja na rynku uzasadnia wygaśnięcie usunięcia Grecji z listy krajów o ryzyku zbywalnym w 2015 r., czy też zdolności rynkowe nadal są niewystarczające, aby objąć ubezpieczeniem wszelkie ekonomicznie uzasadnione ryzyko, i w związku z tym konieczne jest przedłużenie usunięcia.

II. OCENA

4.
Przy określaniu, czy brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka uzasadnia przedłużenie tymczasowego wykluczenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym, Komisja zasięgnęła opinii i informacji od państw członkowskich, prywatnych ubezpieczycieli kredytów oraz innych zainteresowanych stron. W dniu 13 listopada 2014 r. Komisja opublikowała wezwanie do udzielenia informacji w sprawie dostępności krótkoterminowych ubezpieczeń kredytów eksportowych w odniesieniu do wywozu do Grecji 5 . Termin nadsyłania odpowiedzi upłynął w dniu 28 listopada 2014 r. Wpłynęło 20 odpowiedzi od państw członkowskich i ubezpieczycieli prywatnych.
5.
Informacje przekazane Komisji w ramach publicznego wezwania do udzielenia informacji wskazują, że zdolność prywatna do ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do Grecji rośnie. W 2014 r. całkowity ubezpieczony obrót w odniesieniu do ryzyka związanego z Grecją znacznie wzrósł. Prywatni ubezpieczyciele kredytów eksportowych wykazali zwiększoną gotowość do objęcia ubezpieczeniem wywozu do Grecji we wszystkich sektorach wymiany handlowej. Jednocześnie ubezpieczyciele państwowi nadal odnotowywali spadający popyt na ubezpieczenia kredytu eksportowego w odniesieniu do wywozu do Grecji, co łączy się ze zwiększoną dostępnością ubezpieczenia prywatnego.
6.
Poprawiają się również prognozy gospodarcze dla Grecji 6 . Według jesiennej europejskiej prognozy gospodarczej Komisji z 2014 r. grecka gospodarka po sześciu latach recesji ma powrócić na ścieżkę wzrostu w 2014 r. Przewiduje się, że w 2014 r. grecka gospodarka wzrośnie o 0,6 % w ujęciu realnym. Ożywienie gospodarcze ma nasilić się w 2015 r. Oczekuje się, że spożycie prywatne będzie szybko rosnąć, a wywóz nadal będzie sprawnie funkcjonować. Z drugiej strony warunki kredytowe są wciąż w odniesieniu do Grecji trudne.
7.
W związku ze stopniową poprawą nastrojów wobec Grecji do początku września 2014 r. następowała dalsza poprawa spreadów rentowności obligacji rządowych i indeksu giełdowego (ATHEX). Niemniej w ostatnim kwartale 2014 r. w związku z rozwojem sytuacji politycznej w Grecji doszło do odwrócenia tej tendencji. Odzwierciedla to opinię inwestorów, że pomimo stałej poprawy warunków makroekonomicznych dla Grecji nadal brak jest pewności co do zakresu i tempa ożywienia gospodarczego.
8.
W tym kontekście Komisja oczekuje, że prywatni ubezpieczyciele kredytów eksportowych będą ostrożnie podchodzić do zwiększenia swojej ekspozycji i objęcia ubezpieczeniem wywozu do Grecji. Pomimo pozytywnych oznak ożywienia gospodarczego obserwowanych w 2014 r. na rynku prywatnych ubezpieczeń (zob. motyw 5) wydarzenia z ostatniego kwartału 2014 r. prawdopodobnie doprowadzą do ograniczenia podaży ubezpieczenia kredytów eksportowych przez ubezpieczycieli prywatnych. W związku z tym istnieje duże ryzyko, że prywatna podaż ubezpieczenia kredytów eksportowych w odniesieniu do Grecji utrzyma się w najbliższej przyszłości poniżej popytu.
9.
Komisja przewiduje zatem brak wystarczającej zdolności prywatnej do pokrycia wszelkiego ekonomicznie uzasadnionego ryzyka. Jednocześnie, jeżeli zwiększy się jasność co do przyszłej strategii politycznej i gospodarczej Grecji, istnieje prawdopodobieństwo, że prywatni ubezpieczyciele ponownie zaczną zwiększać swoją ekspozycję, tak jak to miało miejsce w pierwszych dziewięciu miesiącach 2014 r. W związku przedłużenie wykluczenia Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym o 12 miesięcy może okazać się zbyteczne. W tym kontekście Komisja postanowiła przedłużyć wykluczenie Grecji z wykazu państw o ryzyku zbywalnym do dnia 30 czerwca 2015 r.

III. ZMIANA KOMUNIKATU

10.
W okresie od dnia 23 stycznia 2015 r. do dnia 30 czerwca 2015 r. zostanie zastosowana następująca zmiana komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych:
-
załącznik otrzymuje brzmienie:

"LISTA PAŃSTW O RYZYKU ZBYWALNYM

Wszystkie państwa członkowskie oprócz Grecji

Australia

Kanada

Islandia

Japonia

Nowa Zelandia

Norwegia

Szwajcaria

Stany Zjednoczone Ameryki".

1 Dz.U. C 392 z 19.12.2012, s. 1.
2 Zgodnie z definicją zawartą w komunikacie ubezpieczyciel państwowy oznacza przedsiębiorstwo lub inną organizację oferującą ubezpieczenie kredytów eksportowych, przy wsparciu państwa członkowskiego lub działając w jego imieniu, lub państwo członkowskie oferujące ubezpieczenie kredytów eksportowych.
3 Dz.U. C 398 z 22.12.2012, s. 6.
4 Dz.U. C 372 z 19.12.2013, s. 1.
6 Przykładowo: S&P i Fitch: B z B- we wrześniu/maju 2014 r.; Moody's: Caa1 z Caa2 we wrześniu.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.28.1

Rodzaj: Komunikat
Tytuł: Zmiana załącznika do komunikatu Komisji do państw członkowskich w sprawie zastosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do krótkoterminowego ubezpieczenia kredytów eksportowych.
Data aktu: 28/01/2015
Data ogłoszenia: 28/01/2015
Data wejścia w życie: 28/01/2015