Sprawa F-112/14: EJ v. Komisja Europejska.

Wyrok Sądu do spraw Służby Publicznej (pierwsza izba) z dnia 16 lipca 2015 r. - EJ/Komisja
(Sprawa F-112/14) 1

(Służba publiczna - Urzędnicy - Reforma regulaminu pracowniczego - Rozporządzenie nr 1023/ 2013 - Kategorie stanowisk - Przepisy przejściowe dotyczące przypisania do kategorii stanowisk - Artykuł 30 ust. 2 załącznika XIII do regulaminu pracowniczego - Administratorzy prawnicy służby prawnej Komisji należący do grupy zaszeregowania AD 13 - Sytuacja "doradców prawnych" i "członków służby prawnej" - Możliwości wejścia do grupy zaszeregowania AD 13 na podstawie regulaminu pracowniczego z 2004 r. - Awans na podstawie art. 45 regulaminu pracowniczego - Powołanie na podstawie art. 29 ust. 1 regulaminu pracowniczego - Przypisanie do kategorii stanowisk "radca lub stanowisko równoważne" i "administrator w okresie przejściowym" - Akt niekorzystny - Pojęcie "znaczącego zakresu odpowiedzialności" - Pojęcie "szczególnych obowiązków" - Równe traktowanie - Możliwość ubiegania się o awans do grupy zaszeregowania AD 14 - Uzasadnione oczekiwania - Zasada pewności prawa)

Język postępowania: francuski

(2015/C 279/64)

(Dz.U.UE C z dnia 24 sierpnia 2015 r.)

Strony

Strona skarżąca: EJ (przedstawiciel: adwokat S. Orlandi)

Strona pozwana: Komisja Europejska (przedstawiciele: J. Currall, C. Ehrbar i G. Gattinara, pełnomocnicy) Interwenient popierający stronę pozwaną: Rada Unii Europejskiej (przedstawiciele: M. Bauer i M. Veiga, pełnomocnicy)

Przedmiot sprawy

Żądanie stwierdzenia nieważności decyzji organu powołującego o przypisaniu skarżących według nowych zasad przebiegu kariery zawodowej i awansowania, które znajdują zastosowanie po zmianie regulaminu pracowniczego urzędników z dnia 1 stycznia 2014 r., do stanowiska "główny administrator w okresie przejściowym", pozbawiających ich, ich zdaniem, możliwości ubiegania się o awans do grupy zaszeregowania AD 14, oraz stwierdzenie niezgodności z prawem art. 30 ust. 3 załącznika XIII do regulaminu pracowniczego.

Sentencja wyroku

1)
Stwierdza się nieważność decyzji indywidualnych, które zostały wyrażone w postaci wpisu dodanego po dniu 1 stycznia 2014 r. w elektronicznych aktach osobowych skarżących, podjętych przez organ powołujący Komisji Europejskiej i dotyczących przypisania EJ oraz pozostałych skarżących, którzy bez oznaczenia nazwisk zostali wymienieni w załączniku, do stanowiska zatytułowanego w Komisji Europejskiej "główny administrator w okresie przejściowym" odpowiadającemu kategorii stanowiska w regulaminie pracowniczym "administrator w okresie przejściowym".
2)
Komisja Europejska pokrywa własne koszty oraz zostaje obciążona kosztami poniesionymi przez EJ i pozostałych skarżących, którzy bez oznaczenia nazwisk zostali wymienieni w załączniku.
3)
Rada Unii Europejskiej pokrywa własne koszty.
1 Dz.U. C 26 z 26.1.2015, s. 47.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.279.51

Rodzaj: Wyrok
Tytuł: Sprawa F-112/14: EJ v. Komisja Europejska.
Data aktu: 16/07/2015
Data ogłoszenia: 24/08/2015