Konkluzje w sprawie wzmacniania pracy z młodzieżą w celu tworzenia spójnych społeczeństw.

Konkluzje Rady w sprawie wzmacniania pracy z młodzieżą w celu tworzenia spójnych społeczeństw

(2015/C 170/02)

(Dz.U.UE C z dnia 23 maja 2015 r.)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

PRZYPOMINAJĄC O:

1.
Odnowionych ramach europejskiej współpracy na rzecz młodzieży na lata 2010-2018 1 , w których kładzie się nacisk na pomoc w rozwijaniu pracy z młodzieżą.
2.
Rezolucji Rady i przedstawicieli rządów państw członkowskich zebranych w Radzie na temat pracy z młodzieżą 2 .
3.
Konkluzjach Rady w sprawie wpływu dobrej jakościowo pracy z młodzieżą na rozwój, dobrostan i włączenie społeczne młodych ludzi 3 .
4.
Obecnym planie prac UE na rzecz młodzieży na lata 2014-2015 4 , w którym za jeden z trzech głównych priorytetów uznano rozwijanie pracy z młodzieżą oraz uczenia się pozaformalnego i nieformalnego.
5.
Oświadczeniu członków Rady Europejskiej po nieformalnym posiedzeniu w dniu 12 lutego 2015 r., w którym podkreślono, że inicjatywy dotyczące m.in. kształcenia i integracji społecznej mają ogromne znaczenie w zapobieganiu radykalizacji 5 .
6.
Oświadczeniu przyjętym przez unijnych ministrów edukacji na nieformalnym posiedzeniu w Paryżu w dniu 17 marca 2015 r., w którym podkreślono znaczenie wysiłków na rzecz zapobiegania marginalizacji, nietolerancji, rasizmowi i radykalizacji oraz stawiania czoła tym zjawiskom, a także na rzecz zachowania ram odnoszących się do równych szans dla wszystkich 6 .

ODNOTOWUJE

7.
Prace przeprowadzone przez grupę ekspercką ds. systemów jakości w pracy z młodzieżą w państwach członkowskich UE 7 , ustanowioną planem prac UE na rzecz młodzieży na lata 2014-2015, a także opracowanie "Working with Young People: the Value of Youth Work in the EU" (Praca z młodymi ludźmi; wartość pracy z młodzieżą w Unii Europejskiej) 8 .

PODKREŚLA

8.
Znaczenie pracy z młodzieżą w przyczynianiu się do rozwoju osobistego - w tym do rozwoju zawodowego - promowaniu wartości, jakimi są włączenie społeczne, różnorodność kulturowa, aktywność obywatelska, oraz zapewnianiu partnerskiego środowiska opierającego się na wzajemnym szacunku i tolerancji.
9.
Kluczową rolę, jaką praca z młodzieżą może odegrać w docieraniu do wszystkich młodych ludzi z różnych środowisk, w tym do młodzieży zmarginalizowanej oraz tych młodych ludzi, którzy się nie kształcą, nie pracują ani się nie szkolą.

PODKREŚLA

10.
Znaczenie dalszego rozwijania pracy z młodzieżą w całej Europie i dalszego wzmacniania unijnej współpracy w tej dziedzinie.

ZWRACA SIĘ ZATEM DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH, BY Z POSZANOWANIEM ZASADY POMOCNICZOŚCI

11.
Wykazały stałe zaangażowanie na rzecz rozwijania jakości i oferty profesjonalnej pracy z młodzieżą, w tym pracy wykonywanej przez opłacanych pracowników i wolontariuszy, poprzez rozwijanie struktur wspomagających na wszystkich szczeblach, w tym możliwości w zakresie kształcenia i szkolenia dla osób pracujących z młodzieżą.
12.
Zwiększyły zasięg pracy z młodzieżą poprzez skoncentrowanie się również na starszych grupach wiekowych wśród młodzieży (osobach w wieku 18 lat i powyżej) oraz na młodych ludziach o mniejszych szansach.

ZWRACA SIĘ DO PAŃSTW CZŁONKOWSKICH I KOMISJI, BY W RAMACH SWOICH KOMPETENCJI

13.
Ustanowiły elastyczne ramy wzajemnego uczenia się i wymiany sprawdzonych rozwiązań odnośnie do jakości w pracy z młodzieżą oraz zaangażowały się w nie, zwłaszcza w celu dotarcia do wszystkich młodych ludzi.
14.
Dalej wzmacniały "jakość" w pracy z młodzieżą poprzez rozważenie rozwijania wskaźników, narzędzi zarządzania jakością i systemów jakości, które mogłyby zostać wykorzystane w różnych formach pracy z młodzieżą w zróżnicowanych sytuacjach w państwach członkowskich na wszystkich szczeblach.
15.
Wzmocniły uznawanie pracy z młodzieżą poprzez eksponowanie nie tylko aspektów ilościowych, ale także jakościowych oraz wpływu tej pracy na życie młodych ludzi i na spójność społeczną.
16.
Rozważyły - we wszelkich przyszłych przeglądach zalecenia Rady z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie walidacji uczenia się pozaformalnego i nieformalnego oraz innych procesach powiązanych z tym zaleceniem i jego skutecznym wdrożeniem - kwestie dotyczące wiedzy, umiejętności i kompetencji nabywanych w drodze uczenia się pozaformalnego i nieformalnego w sektorze młodzieżowym.

ZWRACA SIĘ DO KOMISJI EUROPEJSKIEJ, BY

17.
Przeprowadziła - z uwzględnieniem wyników prac grupy eksperckiej ds. systemów jakości w pracy z młodzieżą - badanie skupiające się na opracowaniu podstawowych zasad jakości w pracy z młodzieżą w Europie (oraz podręcznika mającego pomóc w ich realizacji). W stosownym przypadku mogłoby to służyć za punkt odniesienia i wytyczne dla pracujących z młodzieżą krajowych służb i placówek, zapewniając przejrzystość i jakość z pożytkiem dla młodych ludzi, również tych korzystających z mobilności.
18.
Rozważyła - w świetle wyników odpowiednich badań i prac grupy eksperckiej oraz działań przeprowadzonych w ramach różnych forów międzynarodowych - przedstawienie wniosku w sprawie zalecenia Rady dotyczącego pracy z młodzieżą, w którym podkreślono by, że należy promować włączenie młodych ludzi, postawy obywatelskie i spójniejsze społeczeństwo.
1 Dz.U. C 311 z 19.12.2009, s. 1.
2 Dz.U. C 327 z 4.12.2010, s. 1.
3 Dz.U. C 168 z 14.6.2013, s. 5.
4 Dz.U. C 183 z 14.6.2014, s. 5.
5 Nieformalne posiedzenie szefów państw lub rządów - Bruksela 12 lutego 2015 r.
6 Oświadczenie w sprawie promowania, poprzez kształcenie, obywatelstwa i wspólnych wartości, jakimi są wolność, tolerancja i niedyskryminacja.
7 Quality Youth Work. A common framework for the further development of youth work. (Dobra jakościowo praca z młodzieżą. Wspólne ramy dalszego rozwijania pracy z młodzieżą.) Sprawozdanie grupy eksperckiej ds. systemów jakości w pracy z młodzieżą w państwach członkowskich UE, 2015 r.
8 Working with Young People: the Value of Youth Work in the EU. (Praca z młodymi ludźmi; wartość pracy z młodzieżą w UE). ICF GHK, 2014.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024