Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające - Munksjö/Ahlstrom (M.6576).

Sprawozdanie końcowe urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające 1
Munksjö/Ahlstrom
(M.6576)

(2015/C 152/06)

(Dz.U.UE C z dnia 8 maja 2015 r.)

I.

 KONTEKST

1.
W dniu 31 października 2012 r., zgodnie z art. 4 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw 2 , Komisja Europejska otrzymała zgłoszenie planowanej koncentracji, w wyniku której przedsiębiorstwo Munksjö Corporation przejmuje, w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, wyłączną kontrolę nad przedsiębiorstwem Münksjo AB oraz działalnością przedsiębiorstwa Ahlstrom "etykiety i przetwarzanie".
2.
Proponowana transakcja nie ma wymiaru unijnego w rozumieniu art. 1 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw. Na wniosek łączących się stron skierowano ją jednak do Komisji zgodnie z art. 4 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
3.
Komisja wszczęła postępowanie zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. c) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw w dniu 7 grudnia 2012 r. W dniach 14 i 20 grudnia 2012 r. stronom zgłaszającym udzielono dostępu do nieopatrzonej klauzulą poufności wersji niektórych najważniejszych dokumentów pochodzących od stron trzecich, zebranych w trakcie pierwszego etapu postępowania wyjaśniającego.

II.

 PROCEDURA

Pisemne zgłoszenie zastrzeżeń
4.
W dniu 21 lutego 2013 r. Komisja przyjęła pisemne zgłoszenie zastrzeżeń zgodnie z art. 18 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
5.
W pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń Komisja wstępnie stwierdziła, że proponowana transakcja budzi zastrzeżenia co do konkurencji na następujących rynkach: (i) podkładów papieru ściernego ogólnie i podkładów ciężkich, w EOG i na całym świecie; oraz (ii) papieru preimpregnowanego w EOG i na całym świecie, z wyłączeniem Chin.
6.
Adresaci nie odpowiedzieli na pisemne zgłoszenie zastrzeżeń, ani nie złożyli wniosku o przeprowadzenie spotkania wyjaśniającego.

Dostęp do akt

7.
Strony zgłaszające uzyskały dostęp do akt w postaci płyt CD-ROM, które otrzymały odpowiednio w dniach 22 lutego 2013 r. i 11 kwietnia 2013 r.

Osoby trzecie

8.
Jeden konkurent oraz jeden klient zgłaszających stron, odpowiednio Papierfabrik August Koehler AG oraz IKEA of Sweden AB 3 , wykazali uzasadniony interes w rozumieniu art. 18 ust. 4 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw, w związku z czym uznano ich za zainteresowane osoby trzecie. Otrzymali oni informacje o charakterze i przedmiocie postępowania oraz możliwość przedstawienia swoich stanowisk.

Zobowiązania

9.
W celu rozwiązania problemów w zakresie konkurencji, opisanych w pisemnym zgłoszeniu zastrzeżeń, strony zgłaszające przedstawiły zobowiązania w dniu 19 marca 2013 r. Zobowiązania te zostały zaktualizowane dnia 22 marca 2013 r. W dniu 25 marca 2013 r. Komisja poddała te zobowiązania badaniu rynku. Na podstawie wyników badania rynku Komisja stwierdziła, że zobowiązania są niewystarczające do rozwiązania problemów w zakresie konkurencji wynikających z połączenia. W związku z tym, w dniu 17 kwietnia 2013 r. zgłaszające strony przedstawiły ostateczne zobowiązania zakładające sprzedaż niektórych aktywów osobie trzeciej. Komisja stwierdziła, że ostateczne zobowiązania są odpowiednie i wystarczające do wyeliminowania obaw w zakresie konkurencji na rynkach ciężkich podkładów papieru ściernego i papieru preimpregnowanego.

III.

 PROJEKT DECYZJI

10.
Uważam, że projekt decyzji dotyczy jedynie zastrzeżeń, co do których zgłaszające strony miały możliwość przedstawienia swoich stanowisk.

IV.

 UWAGI KOŃCOWE

11.
Stwierdzam, że wszyscy uczestnicy postępowania mieli możliwość skutecznego skorzystania w przedmiotowej sprawie z przysługujących im praw procesowych.
Bruksela, 13 maja 2013 r.
Michael ALBERS
1 Zgodnie z art. 16 i 17 decyzji 2011/695/UE Przewodniczącego Komisji Europejskiej z dnia 13 października 2011 r. w sprawie funkcji i zakresu uprawnień urzędnika przeprowadzającego spotkanie wyjaśniające w niektórych postępowaniach z zakresu konkurencji (Dz.U. L 275 z 20.10.2011, s. 29).
2 Rozporządzenie Rady (WE) nr 139/2004 z dnia 20 stycznia 2004 r. w sprawie kontroli koncentracji przedsiębiorstw (rozporządzenie w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw) (Dz.U. L 24 z 29.1.2004, s. 1).
3 Decyzja obejmowała także belgijską spółkę zależną NV IKEA Service Center S.A.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024