Wyrok Trybunału z dnia 17 października 2014 r. w sprawie E-28/13 - LBI hf. przeciwko Merrill Lynch International Ltd.

WYROK TRYBUNAŁU
z dnia 17 października 2014 r.
w sprawie E-28/13 LBI hf. przeciwko Merrill Lynch International Ltd

(Art. 30 ust. 1 dyrektywy 2001/24/WE - Likwidacja instytucji kredytowych - Prawo obowiązujące - Nieważność, możliwość unieważnienia lub niemożność wprowadzenia w życie aktów prawnych - Akty prawne podlegające prawu innego państwa EOG)

(2015/C 150/10)

(Dz.U.UE C z dnia 7 maja 2015 r.)

W sprawie E-28/13, LBI hf. przeciwko Merrill Lynch International Ltd - WNIOSEK do Trybunału na podstawie art. 34 Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości złożony przez Sąd Okręgowy w Reykjavíku (Héraðsdómur Reykjavíkur) dotyczący wykładni art. 30 ust. 1 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych, Trybunał w składzie: Carl Baudenbacher (prezes) oraz sędziowie: Per Christiansen (sędzia sprawozdawca) i Páll Hreinsson, wydał w dniu 17 października 2014 r. wyrok zawierający sentencję następującej treści:

1.
Wyrażenie "nieważność, możliwość unieważnienia lub niemożność wprowadzenia w życie aktów prawnych" zawarte w art. 30 ust. 1 dyrektywy 2001/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie reorganizacji i likwidacji instytucji kredytowych odnosi się również do unieważnienia przewidzianego w prawie upadłościowym na podstawie odpowiednich przesłanek unieważnienia, takich jak te zawarte w rozdziale XX islandzkiej ustawy o prawie upadłościowym nr 21/1991.
2.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 tiret drugie dyrektywy 2001/24/WE beneficjent musi udowodnić, że zgodnie z prawem, któremu podlega akt prawny mający ujemne skutki dla wierzycieli jako całości, nie ma w ogóle możliwości podważenia tego aktu lub taka możliwość nie jest już dostępna, bez względu na to, czy powołuje się na przesłanki prawa materialnego czy procesowego.

Należy dokonać konkretnej oceny rzeczonego aktu prawnego. W konsekwencji, nawet jeżeli akt można zasadniczo podważyć zgodnie z prawem państwa EOG, któremu akt podlega, wystarczy, że beneficjent udowodni, że w rozpatrywanej sprawie nie zostały spełnione wymagania przewidziane dla takiego podważenia.

Oceny, czy beneficjent udowodnił, że zgodnie z prawem, któremu podlega dany akt prawny, nie przewidziano żadnych środków podważenia, należy dokonać zgodnie z przepisami państwa pochodzenia EOG.

Zmiany w prawie

KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2015.150.10

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Wyrok Trybunału z dnia 17 października 2014 r. w sprawie E-28/13 - LBI hf. przeciwko Merrill Lynch International Ltd.
Data aktu: 07/05/2015
Data ogłoszenia: 07/05/2015