Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr SA. 35484 (2013/C) (ex SA.35484 (2012/NN) Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

POMOC PAŃSTWA - NIEMCY

Pomoc państwa nr SA. 35484 (2013/C) (ex SA.35484 (2012/NN) Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/C 7/02)

(Dz.U.UE C z dnia 10 stycznia 2014 r.)

Pismem z dnia 17 lipca 2013, zamieszczonym w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja powiadomiła Niemcy o swojej decyzji w sprawie wszczęcia postępowania określonego w art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego wyżej wspomnianego środka pomocy.

Zainteresowane strony mogą zgłaszać uwagi na temat środka, w odniesieniu do którego Komisja wszczyna postępowanie, w ciągu jednego miesiąca od daty publikacji niniejszego streszczenia i następującego po nim pisma na następujący adres lub numer faksu:

European Commission

Directorate-General for Agriculture and Rural development

Directorate M2

Building/Office L130 5/138

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Faks: 00 32 2 29 67672

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom niemieckim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio uzasadnionym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

I.

 PROCEDURA

W pismach z dnia 28 listopada 2011 r. do dnia 27 lutego 2012 r. Komisja zwróciła się do władz niemieckich o udzielenie dodatkowych informacji dotyczących sprawozdania rocznego za 2010 r. w sprawie pomocy państwa w sektorze rolnym, które Niemcy złożyły zgodnie z art. 21 ust. 1 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (obecnie art. 108 TFUE (rozporządzenie (WE) nr 659/1999) 1 . Niemcy odpowiedziały na te pytania w pismach z dnia 16 stycznia 2012 r. i 27 kwietnia 2012 r. Z odpowiedzi Niemiec wynika, że Niemcy przyznały pomoc państwa dla niemieckiego sektora mleczarskiego w oparciu o Gesetz über den Verkehr mit milch und fetten, milcherzeugnissen (w skrócie: Milch- und Fettgesetz, czyli ustawy w sprawie mleka i tłuszczu) z 1952 r.

Pismem z dnia 2 października 2012 r. Komisja poinformowała Niemcy, że przedmiotową pomoc zarejestrowano jako pomoc niezgłoszoną pod numerem SA.35484 (2012/NN). Pismem z dnia 16 listopada 2012 r. Niemcy przekazały uwagi związane ze wspomnianą rejestracją niezgłoszonej pomocy. Władze niemieckie przekazały dodatkowe informacje za pośrednictwem różnych komunikatów przekazanych w dniach 7, 8, 11, 13, 14, 15 i 19 lutego, 21 marca i 8 kwietnia 2013 r.

II.

 OPIS

Ustawą ramową regulującą omawiane wsparcie finansowe jest ustawa w sprawie mleka i tłuszczu. Jest to ustawa federalna, która obowiązuje od 1952 r. Od tamtej pory wprowadzono do niej szereg zmian, ostatnio z dniem 31 października 2006 r.

Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu - jako niemiecka ustawa federalna - upoważnia niemieckie kraje związkowe do nakładania opłaty wyrównawczej ("milchumlage" = "opłaty za mleko") na poziomie mleczarni, w oparciu o ilości mleka dostarczane przez rolników do tych mleczarni. Z informacji przekazanych przez władze niemieckie wynika, że dziewięć (z szesnastu) niemieckich krajów związkowych korzysta z tego uprawnienia, tj. Badenia-Wirtembergia, Bawaria, Brandenburgia, Hessen, Dolna Saksonia, Północna Nadrenia-Westfalia, Nadrenia-Palatynat, Kraj Saary i Turyngii. Opłaty stosowane przez kraje związkowe sięgają do 0,0.015 EUR za kg mleka.

Z dochodów z opłaty za mleko niemieckie kraje związkowe finansują szeroką gamę środków wsparcia, w tym obowiązkowe testy jakości mleka oraz inne kontrole jakości, gromadzenie danych dotyczących cen mleka, badania i projekty pilotażowe, składki na krajowe stowarzyszenie mleczarzy (VDM), szkolenia zawodowe, pomoc na dostarczanie mleka i niektórych przetworów mlecznych uczniom placówek oświatowych, wsparcie dla sektora zwierząt gospodarskich i wsparcie techniczne.

Niemcy twierdziły jak dotąd, że większość tych środków nie stanowi pomocy. W odniesieniu do niektórych projektów badawczych realizowanych przez Bayern, wsparcia dla sektora zwierząt gospodarskich oraz niektórych środków wsparcia technicznego, Niemcy utrzymywały, że środki te stanowią pomoc państwa zgodną z rynkiem wewnętrznym.

III.

 OCENA

Po tym, jak Komisja zarejestrowała wszelkie formy pomocy udzielonej na podstawie ustawy w sprawie mleka i tłuszczu jako pomoc niezgłoszoną, władze niemieckie poinformowały o zastosowaniu do niektórych innych środków zasad dotyczących pomocy de minimis na mocy rozporządzenia (WE) nr 1998/2006.

Jeśli chodzi o kilka działań finansowanych w ramach ustawy w sprawie mleka i tłuszczu, a mianowicie pomoc w zakresie szkoleń zawodowych i pomoc na dostarczanie mleka i niektórych przetworów mlecznych uczniom placówek oświatowych, Komisja stwierdza, że nie stanowią one pomocy, gdyż nie obejmują żadnej formy działalności gospodarczej.

W odniesieniu do wszystkich pozostałych środków wspieranych w ramach ustawy w sprawie mleka i tłuszczu wstępne dochodzenie Komisji wykazało, że na pierwszy rzut oka wszystkie warunki dotyczące istnienia pomocy zgodnie z art. 107 ust. 1 TFUE, zostały spełnione. W szczególności finansowanie z wykorzystaniem opłat za mleko uznaje się za finansowanie parafis-kalne, a zatem należy je uważać za pochodzące z zasobów państwa.

Zgodność pomocy została oceniona w świetle art. 107 ust. 3 lit. c) TFUE w oparciu o zasady mające zastosowanie w chwili przyznania pomocy.

Na podstawie wstępnej oceny niektóre środki można już uznać za zgodne z rynkiem wewnętrznym, w szczególności pomoc na rzecz niektórych wstępnych projektów badawczych w Bayern, wsparcie dla sektora zwierząt gospodarskich i wsparcie techniczne.

Jeśli chodzi o inne środki, w tym obowiązkowe testy jakości mleka oraz inne kontrole jakości, gromadzenie danych dotyczących cen mleka, badania i projekty pilotażowe oraz składki na krajowe stowarzyszenie mleczarzy, Komisja ma wątpliwości, czy są one zgodne z rynkiem wewnętrznym.

W odniesieniu do parafiskalnego finansowania środków, Komisja uważa, że metoda finansowania, tzn. w oparciu o dochody z opłat nałożonych ustawą federalną, stanowi integralną część środka pomocy, że wysokość opłaty ma bezpośredni wpływ na kwotę pomocy państwa oraz że pobieranie tej opłaty nie jest sprzeczne z celami odpowiedniej wspólnej organizacji rynku. Ponadto Komisja stwierdza, że opłata za mleko nie wprowadza dyskryminacji między produktami przywożonymi a produktami krajowymi, ani między wywożonymi produktami krajowymi a produktami krajowymi wprowadzanymi do obrotu na rynku krajowym.

Zgodnie z art. 14 rozporządzenia Rady (WE) nr 659/1999, wszelka bezprawnie przyznana pomoc może podlegać windykacji od jej beneficjenta. Ponadto wydatki z tytułu środków krajowych wpływających bezpośrednio na środki Unii mogą nie kwalifikować się do finansowania w ramach budżetu EFRG.

PISMO

grafika

1 Dz.U. L 83 z 27.3.1999, s. 1. Rozporządzenie ostatnio zmienione rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1791/2006 (Dz.U. L 363 z 20.12.2006, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.7.8

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Pomoc państwa - Niemcy - Pomoc państwa nr SA. 35484 (2013/C) (ex SA.35484 (2012/NN) Ustawa w sprawie mleka i tłuszczu - Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 108 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Data aktu: 10/01/2014
Data ogłoszenia: 10/01/2014