Komitet Doradczy ds. Koncentracji dnia 13 maja 2013 r. - Sprawa COMP/M.6690 - Syniverse/Mach - Sprawozdawca: Francja.

Komitet Doradczy ds. Koncentracji

dnia 13 maja 2013 r.

Sprawa COMP/M.6690 - Syniverse/Mach

Sprawozdawca: Francja

(2014/C 60/03)

(Dz.U.UE C z dnia 1 marca 2014 r.)

1.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja stanowi koncentrację w rozumieniu art. 3 ust. 1 lit. b) rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
2.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że zgłoszona transakcja posiada wymiar unijny w następstwie odesłania sprawy zgodnie z art. 4 ust. 5 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw.
3.
Komitet Doradczy zgadza się z podanymi przez Komisję definicjami właściwych rynków produktowych i geograficznych zawartymi w projekcie decyzji.
4.
W szczególności Komitet Doradczy zgadza się z opinią Komisji, że:
rynek outsourcingu usług gromadzenia i przekazywania danych roamingowych za pośrednictwem sieci GSM ("usługi gromadzenia i przekazywania danych") stanowi właściwy rynek produktowy,
rynek outsourcingu usług wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym stanowi właściwy rynek produktowy, jednak kwestia tego, czy jest on częścią rynku o szerszym zasięgu, obejmującego usługi gromadzenia i przekazywania danych, może pozostać otwarta,
kwestia dokładnego zakresu geograficznego rynku usług gromadzenia i przekazywania danych oraz rynku usług wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym może pozostać otwarta, tj. zasięg ten może objąć terytorium EOG bądź rynek ogólnoświatowy, gdyż ocena wpływu na konkurencję byłaby taka sama w przypadku obu alternatywnych definicji rynku,
kwestia dokładnych definicji produktów i definicji zasięgu geograficznego rynków (i) usług rozliczeń finansowych, (ii) usług A2P i P2P oraz (iii) usług typu roaming hub może pozostać otwarta do celów oceny wpływu zgłoszonej transakcji, gdyż problemy w zakresie konkurencji nie występują w ramach żadnej z możliwych definicji rynku.
5.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie spowoduje nieskoordynowanych skutków horyzontalnych, które mogłyby doprowadzić do znacznego zakłócenia skutecznej konkurencji na danych rynkach w obszarze (i) usług rozliczeń finansowych, (ii) usług A2P i P2P oraz (iii) usług typu roaming hub.
6.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja, w formie pierwotnie zaproponowanej przez stronę zgłaszającą, może wywołać nieskoordynowane skutki horyzontalne, które znacząco zakłóciłyby skuteczną konkurencję na rynkach usług gromadzenia i przekazywania danych i wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym.
7.
Komitet Doradczy zgadza się z oceną Komisji, że zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie wywołałaby skutków wertykalnych, które znacząco zakłóciłyby skuteczną konkurencję na rynku usług typu roaming hub.
8.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że środki zaradcze zaproponowane przez strony, w tym umówionego nabywcę, w celu rozwiązania problemów w zakresie konkurencji horyzontalnej na rynku usług gromadzenia i przekazywania danych oraz rynku usług wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym, ipso facto rozwiewają wszelkie obawy związane ze skutkami skumulowanymi w odniesieniu do innych powiązanych rynków.
9.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że ze względu na ryzyko związane z wdrożeniem w odniesieniu do podmiotu przeznaczonego do zbycia niezbędny jest umówiony nabywca.
10.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że ostateczne zobowiązania zaproponowane przez zgłaszającą stronę w dniu 19 kwietnia 2013 r. zaradzają stwierdzonym przez Komisję problemom w zakresie konkurencji na rynkach usług gromadzenia i przekazywania danych i wymiany danych roamingowych w czasie prawie rzeczywistym.
11.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że pod warunkiem wypełnienia wszystkich końcowych zobowiązań zgłoszona transakcja prawdopodobnie nie zakłóci w istotny sposób skutecznej konkurencji na rynku wewnętrznym ani na znacznej jego części.
12.
Komitet Doradczy zgadza się z Komisją, że w związku z powyższym należy uznać zgłoszoną transakcję za zgodną z zasadami rynku wewnętrznego oraz funkcjonowaniem porozumienia EOG, zgodnie z art. 2 ust. 2 i art. 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie kontroli łączenia przedsiębiorstw oraz art. 57 porozumienia EOG.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024