Zmiana przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego.

DECYZJA PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO
z dnia 15 grudnia 2014 r.
zmieniająca przepisy wykonawcze do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego

(2014/C 466/01)

(Dz.U.UE C z dnia 30 grudnia 2014 r.)

PREZYDIUM PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO,

uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, w szczególności jego art. 223 ust. 2,

uwzględniając Statut posła do Parlamentu Europejskiego 1 ("statut"),

uwzględniając art. 10 i art. 25 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Art. 20 ust. 1 statutu stanowi, że "Posłom przysługuje zwrot kosztów związanych z wykonywaniem mandatu.", a w ust. 4 tego samego artykułu doprecyzowano, że "Parlament określa warunki korzystania z tego prawa". Warunki te zostały przedstawione między innymi w art. 22, 24 i 66 przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego 2 ("przepisy wykonawcze").

(2) Podobnie art. 4 przepisów wykonawczych zobowiązuje posłów do przedkładania oryginalnych dokumentów potwierdzających przy składaniu wniosków o zwrot kosztów leczenia. W związku z tym posłowie są często proszeni o własnoręczne wypełnianie długich i skomplikowanych formularzy oraz o załączanie do nich oryginałów rachunków i innych dokumentów potwierdzających w celu otrzymania zwrotu poniesionych kosztów.

(3) Aby ograniczyć biurokrację w ramach tej procedury, należy dać posłom możliwość przedkładania wniosków o zwrot lub pokrycie kosztów drogą elektroniczną. Posłowie będą zobowiązani do przechowywania oryginałów dokumentów potwierdzających przez rozsądny okres czasu, tj. do 31 grudnia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym przedłożono wniosek o zwrot lub pokrycie kosztów. Właściwe służby Parlamentu powinny prowadzić system wyrywkowych kontroli w oparciu o standardową praktykę kontroli w celu zagwarantowania zgodności zeskanowanych dokumentów potwierdzających z oryginałami.

(4) W związku z powyższym przepisy wykonawcze powinny zostać zmienione, aby: umożliwić posłom przedkładanie w formie elektronicznej wniosków o zwrot lub pokrycie kosztów; umożliwić posłom przedstawianie zeskanowanych kopii oryginalnych dokumentów potwierdzających z załączonym oświadczeniem potwierdzającym zgodność kopii z oryginałami oraz wyznaczyć okres przechowywania przez posłów oryginalnych dokumentów potwierdzających, podczas którego administracja Parlamentu może sprawdzić zgodność zeskanowanych dokumentów potwierdzających z dokumentami oryginalnymi.

(5) Ponadto zgodnie z art. 69 ust. 1 przepisów wykonawczych Prezydium może dokonywać corocznie waloryzacji kwot dodatków z tytułu kosztów podróży i pobytu oraz z tytułu kosztów ogólnych do maksymalnej wysokości rocznej stopy inflacji w Unii Europejskiej odnotowanej w październiku poprzedniego roku i opublikowanej przez Eurostat.

(6) Zgodnie z informacją przedstawioną przez Eurostat dnia 14 listopada 2014 r. stopa inflacji w okresie od 1 listopada 2013 r. do 31 października 2014 r. wyniosła 0,5 %. Nowe kwoty wynikające z dostosowania niezbędnego w celu uwzględnienia tej stopy inflacji powinny mieć zastosowanie od dnia 1 stycznia 2015 r., w związku z czym należy odpowiednio dostosować przepisy wykonawcze,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł  1

W przepisach wykonawczych wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 4 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 4

Procedura

Wnioski o zwrot kosztów należy kierować do właściwego działu Parlamentu lub bezpośrednio do biura rozliczeń Komisji na ujednoliconym formularzu wraz z dokumentami potwierdzającymi.";

2)
art. 20 ust. 1 lit. a) otrzymuje brzmienie:

"a) za część trasy od 0 do 50 km: 22,62 EUR;";

3)
w art. 22 wprowadza się następujące zmiany:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Maksymalna kwota rocznego zwrotu z tytułu kosztów podróży poniesionych w przypadkach przewidzianych w art. 10 ust. 1 lit. b) wynosi 4 264 EUR.";

b)
ust. 3 akapit pierwszy otrzymuje brzmienie:

"3. Maksymalna kwota rocznego zwrotu z tytułu kosztów podróży rzeczywiście poniesionych w związku z podróżami przewodniczących komisji lub podkomisji w celu uczestniczenia w konferencjach lub wydarzeniach o wymiarze parlamentarnym, dotyczących tematu o charakterze europejskim, wchodzącego w zakres kompetencji komisji lub podkomisji, której przewodniczą, wynosi 4 264 EUR. Uczestnictwo wymaga uprzedniego zezwolenia przewodniczącego Parlamentu po sprawdzeniu dostępności środków w granicach wyżej wymienionej maksymalnej kwoty.";

4)
art. 24 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Jeżeli działalność oficjalna ma miejsce na terytorium Unii, poseł pobiera zryczałtowaną kwotę w wysokości 306 EUR.";

5)
art. 26 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Wysokość diety przysługująca w ciągu miesiąca z tytułu art. 25 wynosi 4 320 EUR.";

6)
art. 66 otrzymuje brzmienie:

"Artykuł 66

Zastępcze dokumenty potwierdzające

W przypadku utraty dokumentów potwierdzających wymaganych na mocy niniejszych przepisów wykonawczych poseł przedstawia oświadczenie o utracie wraz z dokumentami zastępczymi spełniającymi wymogi określone w niniejszych przepisach wykonawczych.";

7)
dodaje się artykuł w brzmieniu:

"Artykuł 72a

Zeskanowane dokumenty potwierdzające w formie elektronicznej

1. W przypadku gdy w niniejszych przepisach wykonawczych jest mowa o składaniu wniosków o zwrot lub pokrycie kosztów, można je składać w formie elektronicznej z podpisem elektronicznym.

2. W przypadku gdy na mocy niniejszych przepisów wykonawczych wymagane jest przedłożenie dokumentów potwierdzających, dokumenty te można przedłożyć w postaci zeskanowanej, pod warunkiem że poseł złoży oświadczenie o zgodności przedkładanych dokumentów z oryginałami.

3. W związku z możliwością przeprowadzenia kontroli w celu potwierdzenia zgodności zeskanowanych dokumentów potwierdzających z oryginałami posłowie przechowują oryginały do 31 grudnia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym przedłożono wniosek o zwrot lub pokrycie kosztów.

Właściwe służby Parlamentu prowadzą system wyrywkowych kontroli w celu zagwarantowania zgodności zeskanowanych dokumentów potwierdzających z oryginałami.".

Artykuł  2

Niniejsza decyzja wchodzi w życie następnego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Niniejszą decyzję stosuje się od tej samej daty, z wyjątkiem art. 1 ust. 2-5, które mają zastosowanie od dnia 1 stycznia 2015 r.

1 Decyzja Parlamentu Europejskiego 2005/684/WE, Euratom z dnia 28 września 2005 r. w sprawie przyjęcia Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. L 262 z 7.10.2005, s. 1).
2 Decyzja Prezydium Parlamentu Europejskiego z dnia 19 maja i 9 lipca 2008 r. dotycząca przepisów wykonawczych do Statutu posła do Parlamentu Europejskiego (Dz.U. C 159 z 13.7.2009, s. 1).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024