Informacje przekazane przez państwa EFTA, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 1j załącznika XV do Porozumienia EOG (rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych)).

Informacje przekazane przez państwa EFTA, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 1j załącznika XV do Porozumienia EOG (rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych))

(2014/C 434/04)

(Dz.U.UE C z dnia 4 grudnia 2014 r.)

CZĘŚĆ  I

Oznaczenie środka pomocy GBER 12/2014/R&D&I
Państwo EFTA Norwegia
Numer referencyjny nadany przez państwo EFTA
Region Nazwa regionu(-ów) Status pomocy regionalnej
Organ przyznający pomoc Nazwa Fiskeri og havbruksnæringens forskningsfond (FHF) (Norweski Fundusz Badań nad Żywnością Pochodzenia Morskiego)
Adres pocztowy Strona internetowa Universitetsgaten 10

PO Box 6921

St.Olavs plass

N-0130 Oslo

NORWEGIA

http://www.fhf.no/

Nazwa środka pomocy Prosjekt i bedrift (zintegrowane projekty gospodarcze)
Krajowa podstawa prawna (odesłanie do właściwego promulgatora krajowego) FHF jest finansowany z podatku od wywozu ryb, który został ustanowiony norweską ustawą nr 68 z dnia 7 lipca 2000 r. oraz dalszymi przepisami wydanymi na podstawie tej ustawy. Roczne środki są przydzielane przez Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa Norwegii. W ostatnich latach (2010-2013) roczny dochód wynosił 167- 185 mln NOK. Zarząd FHF postanowił stworzyć program finansowania mający na celu wsparcie działalności badawczej i rozwojowej w przypadku beneficjentów będących przedsiębiorstwami. Program ten został zatwierdzony przez Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Rybołówstwa Norwegii.
Adres strony internetowej pełnego tekstu środka pomocy http://www.fhf.no/ Industry Integrated Projects /

(Strona FHF w budowie - pełen adres nie jest jeszcze dostępny. Zostanie on podany do dnia 1 października 2014 r.)

Rodzaj środka pomocy Program pomocy Zintegrowane projekty gospodarcze to nazwa nowego ogólnego programu udzielania przedsiębiorstwom dotacji na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną.
Czas trwania pomocy Program pomocy Od 1 sierpnia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r.
Sektor(y) gospodarki Wszystkie sektory kwalifikujące się do pomocy W ramach programu pomocy dotacje będą udzielane przedsiębiorstwom ze wszystkich sektorów gospodarki, o ile mogą prowadzić one działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną mającą znaczenie dla sektora rybołówstwa.
Rodzaj beneficjenta MŚP
Duże przedsiębiorstwa
Budżet Całkowity planowany roczny budżet programu pomocy Roczny budżet będzie wynosił poniżej 50 mln NOK. Budżet na pozostałą część 2014 r. będzie wynosił około 10 mln NOK.
Instrument pomocy Dotacja/Dotacja na spłatę odsetek
Proszę wskazać, do której z poniższych szerokich kategorii należałoby przypisać środek pod względem jego wpływu/funkcji:
Dotacje Dotacje będą przyznawane na podstawie programu
Pożyczka
Gwarancja
Korzyść podatkowa
Środki finansowania ryzyka

CZĘŚĆ  II

Główny cel pomocy - Cele ogólne (lista) Cele

(lista)

Maksymalna intensywność pomocy MŚP - premie
Pomoc dla przedsiębiorstw na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną mającą znaczenie dla sektora rybołówstwa. Program pomocy zostanie wdrożony na mocy art. 25, 26, 27 i 28 ogólnego rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych (GBER) Celem jest wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy i technologii w dalszym rozwoju sektora rybołówstwa. Celem jest nie tylko zwiększenie wydajności, ale także ochrona środowiska i zasobów morskich. 100 % 35 %
Pomoc na działalność badawczą, rozwojową (art. 25 - 30) Pomoc na projekty badawczo-rozwojowe (art. 25) Badania podstawowe (Art. 25 ust. 2 lit. a)) 100 %
Badania przemysłowe (art. 25 ust. 2 lit. b)) 50 % 30 %
Eksperymentalne prace rozwojowe (art. 25 ust. 2 lit. c)) 25 % 35 %
Studia wykonalności (art. 25 ust. 2 lit. d)) 50 % 20 %
Pomoc inwestycyjna na infrastrukturę badawczą (art. 26) 50 %
Pomoc dla klastrów innowacyjnych (art. 27) 50 %
Pomoc dla MŚP na wspieranie innowacyjności (art. 28) 50 %

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.434.5

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Informacje przekazane przez państwa EFTA, dotyczące pomocy państwa przyznanej na mocy aktu, o którym mowa w pkt 1j załącznika XV do Porozumienia EOG (rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 uznające niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych)).
Data aktu: 04/12/2014
Data ogłoszenia: 04/12/2014