Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych

(2014/C 432/08)

(Dz.U.UE C z dnia 2 grudnia 2014 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku na podstawie art. 51 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 1 .

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych 2

"VLAAMSE LAURIER"

Nr WE: BE-PGI-0005-01125-2.7.2013

ChOG (X) ChNP ()

1.
Nazwa

"Vlaamse laurier"

2.
Państwo członkowskie lub państwo trzecie

Belgia

3.
Opis produktu rolnego lub środka spożywczego
3.1.
Kategoria produktów

Klasa 3.5. Rośliny kwitnące i ozdobne.

3.2.
Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1

"Vlaamse laurier" to drzewo lub krzew laurowy gatunku Laurus nobilis z rodziny wawrzynowatych (Lauracea) i jego kultywary, w postaci gotowej do sprzedaży. "Vlaamse laurier" ma co najmniej pięć lat i jest symetrycznie przycięty w różne kształty geometryczne.

Roślina ta posiada gładki pień i piękne zielone listki bez widocznych pozostałości. Rośliny te mają zwarty pokrój i krótkie międzywięźla (to jest odcinki między dwoma pąkami liściowymi).

Roślina umieszczona jest centralnie w czystej donicy, tak by wokół niej pozostała odpowiednia ilość miejsca do podlewania, ziemia w donicy pozbawiona jest widocznych chwastów, a w przypadku piennego "Vlaamse laurier" roślina pozbawiona jest pędów odziomkowych.

Po 5 latach rośliny osiągają co najmniej następujące wymiary:

-
piramidy i piramidy na pniu: co najmniej 80 cm wysokości,
-
kule i kule na pniu: co najmniej 30 cm średnicy,
-
kolumny i inne formy geometryczne: co najmniej 80 cm wysokości,
-
formy spłaszczone: co najmniej 80 cm wysokości,
-
w przypadku skręconych lub splecionych pni: kula o średnicy co najmniej 30 cm.
3.3.
Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych)

-

3.4.
Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego)

-

3.5.
Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na określonym obszarze geograficznym

Wszystkie etapy uprawy "Vlaamse laurier", od uzyskania sadzonki aż po produkt końcowy, odbywają się na określonym obszarze geograficznym.

3.6.
Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.

-

3.7.
Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania

Na etykiecie widnieje zarejestrowana nazwa "Vlaamse laurier" i logo ChOG.

4.
Zwięzłe określenie obszaru geograficznego

Obszar produkcji "Vlaamse laurier" jest ograniczony do okręgów administracyjnych: Brugia, Gandawa, Eeklo, Roeselare i Tielt w belgijskich prowincjach Flandria Zachodnia i Flandria Wschodnia.

5.
Związek z obszarem geograficznym

Pochodzenie geograficzne "Vlaamse laurier" ma znaczący wpływ na jego szczególną jakość. Swoje szczególne właściwości "Vlaamse laurier" zawdzięcza wiedzy praktycznej lokalnych hodowców, zgromadzonej na przestrzeni wieków, oraz miejscowemu klimatowi. Renomę produktu potwierdzają statystki eksportu, wysokie ceny detaliczne oraz fakt, że roślina ta jest prezentowana na licznych wystawach cieszących się dużym uznaniem.

5.1.
Specyfika obszaru geograficznego

Klimat morski

Z powodu bliskości Morza Północnego, w którym temperaturę wody podnosi ciepły Prąd Zatokowy z Atlantyku, oraz przewagi wiatru z kierunku zachodniego i południowo-zachodniego na przedmiotowym obszarze geograficznym panuje łagodny klimat morski. Ten umiarkowany klimat morski charakteryzuje się zazwyczaj chłodnym (średnia temperatura wynosi 20 °C), wilgotnym latem oraz stosunkowo łagodnymi zimami z dużą ilością opadów deszczu.

Hodowcy optymalnie wykorzystują możliwość uprawy gruntowej w okresie wiosny, lata i jesieni, której wynikiem są rośliny o bardziej zrównoważonym i zwartym pokroju niż te rosnące w krajach położonych bardziej na południe, w których panują wyższe temperatury, a rośliny są bardziej wybujałe. "Vlaamse laurier" jest bardziej odporny na niższe temperatury (lecz nie na temperatury ujemne) niż wawrzyny rosnące w krajach południowych.

Jesienią rośliny przenoszone są do pomieszczeń i zabezpieczane w celu uchronienia ich przez mrozem. Podczas przezimowywania rośliny wstrzymują swój wzrost. Natomiast w krajach położonych bardziej na południe wzrost roślin trwa praktycznie przez cały rok. W okresie wzrostu "Vlaamse laurier" (5 lat), a także po jego zakończeniu, dzięki łagodnemu klimatowi morskiemu rośliny te nie są narażone ani na zbyt wysokie, ani zbyt niskie temperatury. W wyniku tego uzyskuje się "Vlaamse laurier" wysokiej jakości. Już w XVI wieku botanicy Dodoens i Lobelius donosili, że w tym obszarze wawrzyn bardzo dobrze rośnie: "Drzewa wawrzynu rosną bujnie w Hiszpanii oraz w innych równie ciepłych krajach. W Niderlandach wawrzyn sadzi się w ogrodach i troskliwie chroni w zimie przez zimnem - z wyjątkiem Zelandii i obszaru nadmorskiego, gdzie gleba jest zasolona".

Wiedza praktyczna lokalnych producentów

Wiedza praktyczna lokalnych hodowców, którą wykorzystują oni przy produkcji "Vlaamse laurier", przyczynia się w znaczącym stopniu do wyjątkowej jakości produktu końcowego. Już od ponad 500 lat wawrzyn we Flandrii jest uprawiany z sadzonek, a nie siany. Dzięki temu rośliny wyrosłe z sadzonek są klonami i posiadają ten sam genotyp i fenotyp. W wyniku długotrwałej i starannej selekcji prowadzonej przez producentów uprawy "Vlaamse laurier" dostarczają roślin w wysokim stopniu jednorodnych. Co roku producenci wybierają najlepiej rosnące, najbardziej rozgałęzione sadzonki o najciemniejszym odcieniu zieleni, które najlepiej rozwijają się w łagodnym klimacie morskim.

"Vlaamse laurier" uprawiany jest w doniczkach i bardzo regularnie przesadzany, w zależności od stosunku donica/ roślina, stopnia wzrostu i ilości dostępnego substratu. Poprzez ograniczanie rozmiaru korzeni ograniczony zostaje wzrost rośliny, co przynosi korzyści w zakresie jej formowania.

Po upływie roku producent podejmuje decyzję, na podstawie wzrostu i ilości gałęzi, które rośliny nadają się do ukształtowania w jakie formy.

Przycinanie ma podstawowe znaczenie w uprawie "Vlaamse laurier", zarówno dla formowania rośliny, jak i dla uzyskiwania krótszych międzywęźli. Rozróżnia się przy tym przycinanie zimowe i letnie. Podczas przycinania w zimie formuje się symetryczną roślinę o charakterystycznym geometrycznym kształcie. Przycinanie w lecie odbywa się w zależności od stopnia wzrostu i potrzeby poprawy jakości. Poprzez przycinanie w okresie letnim zapewnia się dobre ugałęzienie, a tym samym gęstą koronę rośliny.

Fakt, iż 95 % przedsiębiorstw, w których uprawia się "Vlaamse laurier", prowadzi uprawę wyłącznie tej rośliny, stanowi sytuację niespotykaną gdzie indziej na świecie. Ten daleko idący rodzaj specjalizacji wprowadzono już w XVII wieku, najpierw we Flandrii Zachodniej na obszarze wokół Brugii, a następnie również we Flandrii Wschodniej. W pozostałej części Belgii nigdy nie uprawiano wawrzynu.

Przed pierwszą wojną światową na przedmiotowym obszarze geograficznym działało około 100 producentów wawrzynu, uprawiających głównie "Vlaamse laurier". W 1996 r. utworzono związek producentów "Vlaamse laurier". Liczba producentów z czasem zmniejszyła się, obecnie uprawę prowadzi jeszcze około 15 producentów, z których każdy uprawia średnio 15 000-20 000 roślin.

5.2.
Specyfika produktu

Wiedza praktyczna lokalnych producentów specjalizujących się w uprawie tej rośliny oraz łagodny klimat morski sprawiają, że "Vlaamse laurier" jest najwyższej jakości produktem z flamandzkich upraw roślin ozdobnych. Sposób jego produkcji zapewnia zgodność "Vlaamse laurier" z opisem zawartym w pkt 3.2.

"Vlaamse laurier" charakteryzuje się następującymi cechami:

-
uprawa z sadzonek zapewniająca wysoki stopień jednorodności,
-
zrównoważony wzrost i zwarty pokrój,
-
dobre ugałęzienie i krótkie międzywęźla,
-
ciemnozielone liście,
-
symetryczne przycinanie, w którego wyniku uzyskuje się kształty geometryczne (piramidy, kule, kolumny itp.),
-
odporność na zimno.
5.3.
Związek przyczynowy zachodzący między charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególne cechy jakościowe, renoma lub inne właściwości produktu (w przypadku ChOG)

Związek między charakterystyką obszaru geograficznego a wyjątkową jakością "Vlaamse laurier"

Panujący na przedmiotowym obszarze geograficznym klimat morski, a także przekazywana z pokolenia na pokolenie wiedza praktyczna lokalnych producentów, gwarantują wyjątkową jakość produktu. Dzięki umiarkowanym temperaturom na tym obszarze w okresie letnim i zimowym rośliny mają bardziej zwarty pokrój, a ich wzrost jest bardziej zrównoważony w porównaniu z wawrzynami, które rosną na południu. Wysoki stopień ich jednorodności jest wynikiem uprawy z sadzonek. Poprzez intensywne i staranne zabiegi przycinania "Vlaamse laurier" uzyskuje swój charakterystyczny symetryczny kształt (kule, piramidy, kolumny itp.), a także dobre ugałęzienie i krótkie międzywęźla.

Związek między obszarem geograficznym a renomą "Vlaamse laurier"

Fakt, że obecnie 90 % rocznej produkcji "Vlaamse laurier" przeznaczone jest na eksport i sprzedawane za cenę średnio o 30-40 % wyższą niż cena wawrzynów z innych krajów, stanowi dowód na to, iż "Vlaamse laurier" jest dobrze znany poza obszarem geograficznym jego uprawy i cieszy się dużą renomą. Producenci wypożyczają również swe najcenniejsze (najstarsze) okazy "Vlaamse laurier" jako rośliny ozdobne przy okazji takich wydarzeń, jak mistrzostwa świata w piłce nożnej w Niemczech (2006 r.) lub na potrzeby stworzenia przez markę Tommy Hilfiger labiryntu z tych roślin w Amsterdamie. "Vlaamse laurier" zdobi również posiadłości rodzin królewskich w Danii i Belgii, filię firmy Cartier w Sankt Petersburgu, dom aukcyjny Christie's w Paryżu, a także prywatny apartament piosenkarki Madonny w Zjednoczonym Królestwie. Klienci z krajów północnych chętniej kupują "Vlaamse laurier" niż inne gatunki wawrzynu ze względu na jego większą odporność na zimno.

W Belgii "Vlaamse laurier" jest regularnie przedmiotem zainteresowania, tak jak w 2010 r. na rynku w Brugii, gdzie najsłynniejszy belgijski bukieciarz Daniël Ost stworzył ogród z wawrzynów, który odwiedziło 80 000 osób. W 2013 r. rynek główny w Brukseli ozdobiono okazami "Vlaamse laurier".

Odesłanie do publikacji specyfikacji

(art. 5 ust. 7 rozporządzenia (WE) nr 510/2006 3 )

http://lv.vlaanderen.be/nlapps/data/docattachments/Vlaamse%20laurier.pdf

lub

www.vlaanderen.be/landbouw → beleid → kwaliteitssystemen → Europese kwaliteitssystemen → vlaamse dossiers

1 Dz.U. L 343 z 14.12.2012, s. 1.
2 Dz.U. L 93 z 31.3.2006, s. 12. Zastąpione rozporządzeniem (UE) nr 1151/2012.
3 Zob. przypis 2.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.432.12

Rodzaj: Ogłoszenie
Tytuł: Publikacja wniosku zgodnie z art. 50 ust. 2 lit. a) rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1151/2012 w sprawie systemów jakości produktów rolnych i środków spożywczych.
Data aktu: 02/12/2014
Data ogłoszenia: 02/12/2014