Komunikat - Pomoc państwa - publikacja istniejących środków pomocy państwa w Chorwacji w sektorze rolnictwa.

KOMUNIKAT KOMISJI
Pomoc państwa - publikacja istniejących środków pomocy państwa w Chorwacji w sektorze rolnictwa

(2014/C 414/08)

(Dz.U.UE C z dnia 20 listopada 2014 r.)

Zgodnie z procedurą określoną w pkt 3 lit. b) załącznika IV do traktatu o przystąpieniu Chorwacja powiadomiła Komisję, w terminie czterech miesięcy, licząc od dnia przystąpienia, o środkach pomocy państwa, które chce uznać za istniejącą pomoc państwa w rozumieniu art. 108 ust. 1 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), do końca trzeciego roku następującego po dniu przystąpienia. Zgodnie z wymienionym przepisem Komisja powinna opublikować wykaz przedmiotowych środków pomocy.

Niniejszym publikuje się poniżej wykaz środków pomocy państwa istniejących w Chorwacji, w języku urzędowym tego państwa.

Pełny tekst środków opublikowano na następującej stronie internetowej:

http://ec.europa.eu/agriculture/stateaid/index_en.htm

Niniejszej publikacji nie należy w żadnym przypadku uważać za publikację odzwierciedlającą oficjalne stanowisko Komisji wskazujące, że środki te spełniają wszystkie pozostałe warunki przewidziane w TFUE lub traktacie o przystąpieniu, w szczególności że środki te wprowadzono w życie w Chorwacji przed dniem przystąpienia oraz że pozostają one w mocy po tym dniu.

1.
Plaćanja za iznimno osjetljive sektore (mliječne krave, krmače, šećemu repu, maslinovo ulje, duhan).
2.
Dodjela prava na godišnju potrošnju plinskog ulja obojanog plavom bojom za namjene u poljoprivredi, ribolovu i akvakulturi.
3.
Vijeće za istraživanja u poljoprivredi - sufinanciranje razvojnih i primijenjenih istraživanja u poljoprivredi i ruralnim područjima.
4.
Sufinanciranje rada uzgojnih udruženja.
5.
Sufinanciranje selekcijskog rada uzgojnih organizacija.
6.
Sufinanciranje udruge Sinjska alka.
7.
Referentni laboratorij za mlijeko.
8.
Katastar pčelinjih paša.
9.
Državna ergela Ðakovo i Lipik.
10.
Potpora za očuvanje izvornih i zaštićenih vrsta i kultivara poljoprivrednog bilja.
11.
Osiguranje od mogućih šteta u proizvodnji u poljoprivredi.
12.
Potpora za ekološku poljoprivrednu proizvodnju.
13.
Potpora za integriranu poljoprivrednu proizvodnju.
14.
Potpora za područja s tezim uvjetima gospodarenja u poljoprivredi.
15.
Potpora za organizaciju manifestacija.
16.
Potpora za očuvanje izvornih i zaštićenih pasmina domaćih životinja.
17.
Program posebnih nadzora štetnih organizama bilja u 2013. godini - 2. dio: Štetni organizmi za koje se poseban nadzor provodi zbog pojave u šumskim sastojinama i na poljoprivrednim kulturama od gospodarskog interesa RH.
18.
Projekt tehničke suradnje IAEA, FAO/IAEA TCP RER 5018: Suzbijanje sredozemne voćne muhe (Ceratitis capitata) SIT tehnikom (Sterile Insect Technique) na području doline Neretve za razdoblje 2012./2013.
19.
Postojeće državne potpore u poljoprivredi jedinica lokalne, područne (regionalne) samouprave.
20.
Jamstveni program "Poljoprivrednici" - Hrvatska agencija za malo gospodarstvo i investicije (HAMAG INVEST).
21.
Programi kreditiranja - Hrvatska banka za obnovu i razvoj (HBOR).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024