Sprawa T-676/14: Skarga wniesiona w dniu 22 września 2014 r. - Hiszpania przeciwko Komisji.

Skarga wniesiona w dniu 22 września 2014 r. - Hiszpania przeciwko Komisji
(Sprawa T-676/14)

Język postępowania: hiszpański

(2014/C 388/31)

(Dz.U.UE C z dnia 3 listopada 2014 r.)

Strony

Strona skarżąca: Królestwo Hiszpanii (przedstawiciel: A. Rubio González, Abogado del Estado)

Strona pozwana: Komisja Europejska

Żądania

Strona skarżąca wnosi do Sądu o:

-
stwierdzenia nieważności decyzji C (2014) 4856 wersja ostateczna z dnia 11 lipca 2014 r. w sprawie wszczęcia postępowania wyjaśniającego dotyczącego manipulowania danymi statystycznymi w Hiszpanii na podstawie rozporządzenia (UE) nr 1173/2011 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie skutecznego egzekwowania nadzoru budżetowego w strefie euro oraz
-
obciążenia pozwanej instytucji kosztami postępowania.

Zarzuty i główne argumenty

Na poparcie skargi strona skarżąca podnosi trzy zarzuty.

1.
Zarzut pierwszy dotyczący naruszenia zasad pewności prawa i niedziałania prawa wstecz.
-
Skarżąca podnosi, że zasady legalności i niedziałania prawa wstecz, stosowane do rozporządzenia (UE) nr 1173/ 2011 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 listopada 2011 r. w sprawie skutecznego egzekwowania nadzoru budżetowego w strefie euro (Dz.U. L 306, s. 1) oraz decyzji 2012/678/UE oznaczają, że nie można wydawać sądów w przedmiocie okoliczności faktycznych, które miały miejsce przez dniem 13 grudnia 2011 r., w którym okoliczności faktyczne będące przedmiotem sprawy nie podlegały sankcjom. Jedynymi danymi, których mogłyby dotyczyć sankcje, są dane przekazane w kwietniu 2012 r. Okres objęty postępowaniem wyjaśniającym powinien bowiem być ograniczony do danych zawartych w powiadomieniach począwszy od 2012 r.

Objęty postępowaniem wyjaśniającym okres powinien być ograniczony do danych zawartych w powiadomieniach począwszy od 2012 r., gdy dotyczą one okoliczności faktycznych zaistniałych od grudnia 2011 r., kiedy to weszło w życie ww. rozporządzenie. Zatem nie ma podstaw prawnych do wszczęcia postępowania wyjaśniającego dotyczącego okoliczności faktycznych zaistniałych przed dniem 13 grudnia 2011 r.

2.
Zarzut drugi dotyczący naruszenia art. 8 ust. 3 ww. rozporządzenia.
-
Skarżąca podnosi, że nie istnieją poważne poszlaki wskazujące na istnienie faktów, które mogą stanowić wprowadzanie w błąd w zakresie danych dotyczących deficytu i długu. Działanie organów hiszpańskich stanowi jasno i odpowiednio wyjaśniony przegląd tych danych.
3.
Zarzut trzeci dotyczący naruszenia prawa do obrony Królestwa Hiszpanii.
-
Skarżąca podnosi, że przeprowadzono po kryjomu postępowanie wyjaśniające poza ustanowionym postępowaniem, z naruszeniem prawa do obrony Hiszpanii.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024