Komunikat na podstawie art. 9 ust. 3 dyrektywy 96/67/WE - Powiadomienie przekazane przez Republikę Chorwacji o zastosowaniu art. 9 ust. 1 lit. b) i art. 9 ust. 1 lit. d) dyrektywy 96/67/WE do międzynarodowego portu lotniczego Zagrzeb.

KOMUNIKAT KOMISJI NA PODSTAWIE ART. 9 UST. 3 DYREKTYWY 96/67/WE
Powiadomienie przekazane przez Republikę Chorwacji o zastosowaniu art. 9 ust. 1 lit. b) i art. 9 ust. 1 lit. d) dyrektywy 96/67/WE do międzynarodowego portu lotniczego Zagrzeb
(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2014/C 360/02)

(Dz.U.UE C z dnia 11 października 2014 r.)

Zgodnie z art. 9 ust. 3 dyrektywy Rady 96/67/WE z dnia 15 października 1996 r. w sprawie dostępu do rynku usług obsługi naziemnej w portach lotniczych Wspólnoty w dniu 1 września 2014 r. Komisja otrzymała powiadomienie o decyzji Ministerstwa Gospodarki Morskiej, Transportu i Infrastruktury rządu Republiki Chorwacji przyznającej Międzynarodowemu Portowi Lotniczemu Zagrzeb (Zagreb International Airport Jsc.) poniższe odstępstwo:

-
zakaz obsługi własnej w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Zagrzeb w odniesieniu do następujących kategorii usług, o których mowa w pkt 3, 4 i 5 załącznika do dyrektywy: obsługa bagażu; obsługa ramp; oraz obsługa ładunku i poczty w zakresie obsługi fizycznej ładunku i poczty przy przyjmowaniu, wydawaniu lub przekazywaniu między terminalem lotniczym a statkiem powietrznym, oraz
-
zastrzeżenie dla zarządzającego portem lotniczym (Zagreb International Airport Jsc.) monopolu na świadczenie osobom trzecim w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Zagrzeb, za pośrednictwem jednostki zależnej MZLZ-Zemaljske Usluge d.o.o., w której posiada on 100 % udziałów, następujących kategorii usług, o których mowa w pkt 3, 4 i 5 załącznika do dyrektywy: obsługa bagażu; obsługa ramp; oraz obsługa ładunku i poczty w zakresie obsługi fizycznej ładunku i poczty przy przyjmowaniu, wydawaniu lub przekazywaniu między terminalem lotniczym a statkiem powietrznym.

Przedmiotowe odstępstwo, którego podstawę stanowi art. 9 ust. 1 lit. b) i d) dyrektywy, przyznaje się na okres dwóch lat, począwszy od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2016 r.

Przedmiotowe odstępstwo zostaje przyznane przez Republikę Chorwacji głównie z określonych niżej względów. Ograniczenia obecnego terminalu pod względem infrastruktury i operacji nie pozwalają na opłacalne i skuteczne wprowadzenie dodatkowych podmiotów świadczących usługi obsługi naziemnej w odniesieniu do kategorii usług, o których mowa powyżej, w okresie budowy nowego terminalu pasażerskiego. W szczególności:

-
Umiejscowienie i wielkość obecnej sortowni bagażu uniemożliwia udostępnienie przestrzeni dodatkowym podmiotom świadczącym usługi obsługi bagażu. Umiejscowienie obecnej sortowni wyklucza możliwość zmiany tej sytuacji przed otwarciem nowego terminalu pasażerskiego.
-
Brak jest dostępnej przestrzeni do przechowywania nowych urządzeń, które byłyby konieczne dla dodatkowych podmiotów świadczących usługi obsługi ramp.
-
Obecny obiekt przeznaczony do obsługi ładunku i poczty nie ma odpowiedniej wielkości ani nie jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwiać działalność dodatkowych dostawców usług, a sytuacja ta nie ulegnie zmianie przed otwarciem nowego terminalu pasażerskiego.

Władze Chorwacji przedstawiły również środki mające na celu przezwyciężenie wspomnianych wyżej ograniczeń - termin wygaśnięcia odstępstwa zbiega się w czasie z planowanym ukończeniem budowy nowego terminalu pasażerskiego w porcie lotniczym.

Zgodnie z art. 9 ust. 3 dyrektywy Komisja zaprasza zainteresowane strony do przekazywania swoich uwag w terminie 15 dni od daty opublikowania niniejszego komunikatu na adres:

European Commission

Directorate-General for Mobility and Transport (unit E4 internal market and airports)

Office: DM24 05/84

1049 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

E-mail: emmanuelle.maire@ec.europa.eu

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.360.2

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Komunikat na podstawie art. 9 ust. 3 dyrektywy 96/67/WE - Powiadomienie przekazane przez Republikę Chorwacji o zastosowaniu art. 9 ust. 1 lit. b) i art. 9 ust. 1 lit. d) dyrektywy 96/67/WE do międzynarodowego portu lotniczego Zagrzeb.
Data aktu: 11/10/2014
Data ogłoszenia: 11/10/2014