Zaproszenie do składania kandydatur na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA KANDYDATUR NA STANOWISKO EUROPEJSKIEGO RZECZNIKA PRAW OBYWATELSKICH

(2014/C 293/04)

(Dz.U.UE C z dnia 2 września 2014 r.)

Uwzględniając art. 24 i 228 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej oraz art. 106a Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Energii Atomowej,

uwzględniając postanowienia i ogólne warunki wykonywania zadań przez Rzecznika Praw Obywatelskich, przyjęte przez Parlament Europejski w dniu 9 marca 1994 r. 1 , w szczególności ich art. 6 i 7, zawarte w załączniku X do Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

uwzględniając art. 219 Regulaminu Parlamentu Europejskiego,

mając na uwadze, że Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich zostanie wybrany przez Parlament Europejski na okres kadencji Parlamentu w latach 2014-2019,

mając na uwadze, że Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich może być wybrany ponownie,

mając na uwadze, że Europejski Rzecznik Praw Obywatelskich jest wybierany spośród osób, które są obywatelami Unii, korzystają z pełni praw cywilnych i politycznych, dają pełne gwarancje niezależności oraz spełniają warunki wymagane w kraju ich pochodzenia do sprawowania najwyższych stanowisk sądowych lub posiadają doświadczenie i uznane kompetencje do sprawowania urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich,

1.
Niniejszym zaprasza się do składania kandydatur na stanowisko Europejskiego Rzecznika Praw Obywatelskich wybieranego przez Parlament Europejski.
2.
Kandydaci muszą mieć poparcie co najmniej czterdziestu posłów do Parlamentu Europejskiego wywodzących się z co najmniej dwóch państw członkowskich oraz muszą dostarczyć wszelkie dokumenty pozwalające stwierdzić w sposób niebudzący wątpliwości, że spełniają oni warunki określone w postanowieniach i ogólnych warunkach wykonywania zadań przez Rzecznika Praw Obywatelskich, a także muszą złożyć uroczyste zobowiązanie, zgodnie z którym w przypadku wyboru na stanowisko nie będą podczas swojej kadencji prowadzić żadnej innej zarobkowej lub niezarobkowej działalności.
3.
Kandydatury należy przesłać do Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego najpóźniej w dniu 30 września 2014 r. 2 .
M. SCHULZ
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego
1 Dz.U. L 113 z 4.5.1994, s. 15.
2 Kandydatury należy przesłać na adres: The President of the European Parliament (Nominations to the post of European Ombudsman) PHS 06A055

Adres pocztowy:

Louise Weiss Building

Allée du Printemps

BP 1024/F

67070 Strasbourg Cedex

FRANCJA

lub

Paul-Henri Spaak Building

rue Wiertz/Wiertzstraat

1047 Bruxelles/Brussel

BELGIQUE/BELGIË

Kandydatury powinny obejmować odpowiednie dane kontaktowe, w tym adres poczty elektronicznej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024