Rezolucja "Rozwój sytuacji na Ukrainie".

Rezolucja Komitetu Regionów "Rozwój sytuacji na Ukrainie"

(2014/C 174/02)

(Dz.U.UE C z dnia 7 czerwca 2014 r.)

KOMITET REGIONÓW

1.
Odnotowuje, że przyszłość Ukrainy jest sprawą wszystkich Ukraińców. Jedynie obywatele Ukrainy mogą demokratycznie zadecydować o przyszłym kierunku rozwoju tego kraju, bez nacisku czy ingerencji ze strony obcych państw.
2.
Ponownie podkreśla 1 swą solidarność z Ukrainą i jej obywatelami i zaznacza, że obecny kryzys trzeba przezwyciężyć pokojowo.
3.
Potępia bezprawne naruszenie ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej przez Federację Rosyjską i uważa, że zorganizowane na Krymie 16 marca 2014 r. referendum w sprawie przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej było całkowicie nielegalne i stanowiło rażące pogwałcenie ukraińskiej konstytucji i traktatów międzynarodowych. Apeluje do Federacji Rosyjskiej i Ukrainy o jak najszybsze rozpoczęcie rozmów w celu powstrzymania eskalacji, powrotu do poprzedniego status quo w regionie i pełnego poszanowania odpowiednich umów międzynarodowych dotyczących Krymu.
4.
Wzywa Federację Rosyjską do powstrzymania się od jakichkolwiek wojskowych, politycznych lub gospodarczych działań zastraszających, które wpływałyby na integralność jej sąsiadów, a także do zaprzestania przygotowań zbrojnych na granicy z Ukrainą i w Naddniestrzu oraz przy granicach z państwami bałtyckimi. Jest zaniepokojony ostatnimi wydarzeniami w Mołdawii - zwłaszcza w kontekście zainicjowanego z zewnątrz referendum w regionie Gagauzji - gdzie, podobnie jak na Ukrainie, obce siły próbują zablokować drogę Mołdawii do Unii Europejskiej. Apeluje do Rosji o zagwarantowanie ochrony praw i majątku wszystkich obywateli na Krymie, zwłaszcza mniejszości rodowitych Ukraińców i Tatarów krymskich.
5.
Potępia niesłabnące, niedopuszczalne zastraszanie przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, prasy i mediów na Krymie.
6.
Popiera postulat wszczęcia rzeczywistych negocjacji w sprawie pokojowego rozwiązania pod auspicjami grupy kontaktowej OBWE i wysłanie na Krym pełnoprawnej misji obserwacyjnej OBWE.
7.
Przyjmuje z zadowoleniem podpisanie rozdziałów politycznych układu o stowarzyszeniu między Ukrainą a Unią Europejską w dniu 21 marca 2014 r. i opowiada się za szybką decyzją w sprawie tymczasowego zniesienia należności celnych od towarów ukraińskich eksportowanych do Unii Europejskiej.
8.
Popiera podjętą na posiedzeniu Rady UE w marcu decyzję w sprawie szybszego podpisania układów o stowarzyszeniu z Mołdawią i Gruzją. Podkreśla, że instrumenty finansowe UE udostępniane Mołdawii powinny szybciej przynosić efekty, by wspierać ten kraj na drodze do Europy.
9.
Ponawia swój apel do władz lokalnych i regionalnych w krajach partnerskich Konferencji Władz Lokalnych i Regionalnych Partnerstwa Wschodniego (CORLEAP-u), by poparły i przyjęły europejskie wartości i europejską perspektywę.
10.
Usilnie popiera żądania Ukraińców dotyczące demokracji, wolności, poszanowania praw człowieka i praworządności.
11.
Apeluje do rządu ukraińskiego, by nadal zapewniał pełne poszanowanie mniejszości w ramach swych zobowiązań międzynarodowych, zgodnie z europejską konwencją praw człowieka, aktem końcowym z Helsinek i Europejską kartą języków regionalnych lub mniejszościowych.
12.
Proponuje, by przestrzeganie zasad pomocniczości i proporcjonalności, a także poszanowanie autonomii lokalnej, zgodnie z Europejską kartą samorządu lokalnego, zostały włączone do znowelizowanej konstytucji, która zostanie sporządzona po wyborach prezydenckich zaplanowanych na maj 2014 r.
13.
Zachęca rząd ukraiński do rozpoczęcia szeroko zakrojonego programu reform administracyjnych i strukturalnych, które obejmowałyby zmiany polityczne, gospodarcze i społeczne, w tym trwały proces decentralizacji, a także przekazywanie uprawnień i zasobów samorządom lokalnym i regionalnym.
14.
Zwraca uwagę, że Krym i Sewastopol posiadają specjalny status autonomiczny w obrębie państwa ukraińskiego. Gwarancja tego specjalnego statusu autonomicznego Krymu musi stanowić podstawę dalszego poszukiwania rozwiązań obecnego konfliktu.
15.
Ponawia swe pełne zobowiązanie do udziału w ogólnej pomocy UE dla władz lokalnych i regionalnych w celu znalezienia odpowiednich rozwiązań kryzysu oraz wymiany najlepszych praktyk i wiedzy fachowej w dziedzinie decentralizacji z partnerami ukraińskimi. Zobowiązuje się do szybkiego nawiązania nowych kontaktów z ukraińskimi miastami i organami regionalnymi oraz z organizacjami obywatelskimi i stowarzyszeniami, które są oddane zasadom demokracji lokalnej i odpowiedzialności, a także do promowania szerszego zaangażowania obywatelskiego z ich udziałem.
16.
Apeluje do Ukrainy o to, aby wybory prezydenckie 25 maja 2014 r. na Ukrainie były demokratyczne i przejrzyste, oraz oczekuje zwołania wczesnych wyborów parlamentarnych.
17.
Poleca przewodniczącemu Komitetu Regionów przedłożyć niniejszą rezolucję przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego, przewodniczącemu Rady Europejskiej, przewodniczącemu Komisji Europejskiej, greckiej prezydencji UE oraz Wysokiemu Przedstawicielowi Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa.

Bruksela, 3 kwietnia 2014 r.

Przewodniczący
Komitetu Regionów
Ramón Luis VALCÁRCEL SISO
1 Zob. rezolucja KR-u w sprawie sytuacji na Ukrainie, przyjęta 31 stycznia 2014 r. (COR-2014-00536-00-00-RES-TRA - RESOL-V-010).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024