Zawiadomienie dla producentów i importerów wodorofluorowęglowodorów oraz nowych przedsiębiorstw zamierzających wprowadzić wodorofluorowęglowodory luzem do obrotu w Unii Europejskiej w 2015 r.

Zawiadomienie dla producentów i importerów wodorofluorowęglowodorów oraz nowych przedsiębiorstw zamierzających wprowadzić wodorofluorowęglowodory luzem do obrotu w Unii Europejskiej w 2015 r.

(2014/C 153/07)

(Dz.U.UE C z dnia 21 maja 2014 r.)

1.
Niniejsze zawiadomienie jest skierowane do przedsiębiorstw, których dotyczy rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 517/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych i uchylenia rozporządzenia (WE) nr 842/2006 1 (zwane dalej "rozporządzeniem"):
a)
producenci i importerzy, którzy zamierzają wprowadzić do obrotu na rynku Unii w 2015 r. i w kolejnych latach co najmniej 100 ton ekwiwalentu CO2 wodorofluorowęglowodorów, którzy zgłosili zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006, że w latach 2009-2012 wprowadzili na rynek Unii ponad 1 tonę metryczną wodorofluorowęglowodorów;
b)
przedsiębiorstwa, które zamierzają wprowadzić do obrotu na rynku Unii w 2015 r. co najmniej 100 ton ekwiwalentu CO2 wodorofluorowęglowodorów, które nie zgłosiły zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 842/2006, że w latach 2009-2012 wprowadziły na rynek Unii ponad 1 tonę metryczną wodorofluorowęglowodorów.
2.
Wodorofluorowęglowodory oznaczają substancje wymienione w sekcji 1 załącznika I do rozporządzenia lub mieszaniny zawierające jakiekolwiek z tych substancji:

HFC-23, HFC-32, HFC-41, HFC-125, HFC-134, HFC-134a, HFC-143, HFC-143a, HFC-152, HFC-152a, HFC-161, HFC-227ea, HFC-236cb, HFC-236ea, HFC-236fa, HFC-245ca, HFC-245fa, HFC-365mfc, HFC-43-10mee.

3.
Wprowadzanie do obrotu tych substancji, z wyjątkiem zastosowań wymienionych w art. 15 ust. 2 lit. a)-e) rozporządzenia, musi zostać uwzględnione w systemie kontyngentów ustanowionym w art. 15 i 16 rozporządzenia.
4.
Ponadto wprowadzanie do obrotu wodorofluorowęglowodorów przez poszczególne przedsiębiorstwa podlega limitom ilościowym.

Komisja przydziela kontyngenty przedsiębiorstwom wymienionym w pkt 1 lit. a) i b) niniejszego zawiadomienia. Przydziału kontyngentów dokonuje się:

-
zgodnie z art. 16 ust. 1, 4 i 5 oraz załącznikami V i VI do rozporządzenia w odniesieniu do producentów i importerów, o których mowa w pkt 1 lit. a) niniejszego zawiadomienia,
-
zgodnie z art. 16 ust. 2 i 5 oraz załącznikami V i VI do rozporządzenia w odniesieniu do przedsiębiorstw, o których mowa w pkt 1 lit. b) niniejszego zawiadomienia.

Wyłącznie w odniesieniu do producentów i importerów, którzy zgłosili, że w latach 2009-2012 wprowadzali do obrotu wodorofluorowęglowodory, o czym mowa w pkt 1 lit. a) niniejszego zawiadomienia

5.
Każde takie przedsiębiorstwo, które w 2015 r. zamierza wprowadzać do obrotu wodorofluorowęglowodory na rynku Unii, musi stosować procedurę opisaną w pkt 6-11 niniejszego zawiadomienia.
6.
Przedsiębiorstwo musi zarejestrować się w rejestrze najpóźniej do dnia 1 lipca 2014 r. Komisja Europejska prześle dane kontaktowe zawarte w bazie danych BDR Europejskiej Agencji Środowiska, w której dokonano corocznego sprawozdania w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych zgodnie z wymogami rozporządzenia (WE) nr 842/2006. Przedsiębiorstwa są proszone o aktualizację - w razie potrzeby - swoich danych kontaktowych oraz o przesłanie należycie wypełnionych formularzy zgłoszeniowych na adres [CLIMA-HFC-REGISTRY@ec.europa.eu]. Wzory są również dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej (http://ec.europa.eu/clima/policies/f-gas/reporting/index_en.htm). Rejestracja w wyżej wspomnianym terminie jest warunkiem wstępnym kwalifikowania się do otrzymania kontyngentu.
7.
Do celów obliczenia wartości odniesienia, wymagającego wyłączenia ilości wodorofluorowęglowodorów do zastosowań, o których mowa w art. 15 ust. 2 rozporządzenia, na podstawie dostępnych danych, przedsiębiorstwo jest proszone o poinformowanie Komisji Europejskiej o wodorofluorowęglowodorach wprowadzonych do obrotu w latach 2009-2012 do zastosowań wymienionych w art. 15 ust. 2 lit. a)-e) dla każdej kategorii zastosowania i substancji oraz dla każdego roku od 2009 do 2012.

Informacje te, zawierające co najmniej elementy określone we wzorze dotyczącym "wyłączonych zastosowań" dostępnym na stronie internetowej (http://ec.europa.eu/clima/policies/f-gas/reporting/index_en.htm) należy przesłać Komisji Europejskiej pocztą elektroniczną na adres [CLIMA-HFC-REGISTRY@ec.europa.eu] do dnia 1 lipca 2014 r.

8.
Jeżeli przedsiębiorstwo zamierza wprowadzić do obrotu dodatkowe ilości wodorofluorowęglowodorów na podstawie art. 16 ust. 4 rozporządzenia, musi wypełnić i przedłożyć "oświadczenie dotyczące zapotrzebowania na kontyngent na 2015 r." dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej (http://ec.europa.eu/clima/ policies/f-gas/reporting/index_en.htm). Należycie wypełniony formularz należy przesłać na adres [CLIMA-HFC-REGISTRY@ec.europa.eu].
9.
Komisja uzna za ważne wyłącznie należycie wypełnione formularze "oświadczenia dotyczącego zapotrzebowania na kontyngent na 2015 r.", niezawierające błędów i złożone do dnia 1 lipca 2014 r.
10.
Zachęca się przedsiębiorstwa do składania jednocześnie "formularzy rejestracyjnych", informacji dotyczących wprowadzania do obrotu do "zastosowań wyłączonych" oraz "deklaracji" i tak szybko, jak to możliwe, aby umożliwić wprowadzenie ewentualnych korekt i ponowne ich złożenie przed upływem terminu składania.
11.
Samo złożenie "formularzy rejestracyjnych" lub "oświadczeń dotyczących zapotrzebowania na kontyngent na 2015 r." nie uprawnia do wprowadzania wodorofluorowęglowodorów do obrotu od 2015 r.

Wyłącznie w odniesieniu do producentów i importerów, którzy nie zgłosili, że w latach 2009-2012 wprowadzali do obrotu wodorofluorowęglowodory, o czym mowa w pkt 1 lit. b) niniejszego zawiadomienia

12.
Każde takie przedsiębiorstwo, które w 2015 r. zamierza wprowadzać do obrotu wodorofluorowęglowo-dory, musi stosować procedurę opisaną w pkt 13-17 niniejszego zawiadomienia.
13.
Przedsiębiorstwo musi zarejestrować się w rejestrze do dnia 1 lipca 2014 r. Rejestracja odbywa się poprzez wysłanie należycie wypełnionych formularzy rejestracyjnych na adres [CLIMA-HFC-REGISTRY@ec.europa.eu]. Wzory są dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej (http://ec.europa.eu/clima/policies/f-gas/reporting/index_en.htm). Komisja uzna za ważne wyłącznie należycie wypełnione formularze rejestracyjne, niezawierające błędów i złożone do dnia 1 lipca 2014 r.
14.
Ponadto przedsiębiorstwo musi wypełnić "oświadczenie dotyczące zamiaru wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu" dostępne na stronie internetowej Komisji Europejskiej (http://ec.europa.eu/clima/policies/f-gas/reporting/index_en.htm) i wysłać je na adres [CLIMA-HFC-REGISTRY@ec.europa.eu].
15.
Komisja uzna za ważne wyłącznie należycie wypełnione formularze "oświadczenia dotyczącego zamiaru wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu", niezawierające błędów i złożone do dnia

1 lipca 2014 r.

16.
Zachęca się przedsiębiorstwa do składania "formularzy rejestracyjnych i oświadczeń dotyczących zamiaru wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu" jednocześnie i tak szybko, jak to możliwe, aby umożliwić wprowadzenie ewentualnych korekt i ponowne złożenie ich przed upływem terminu składania.
17.
Samo złożenie "formularzy rejestracyjnych" lub "oświadczeń dotyczących zamiaru wprowadzenia wodorofluorowęglowodorów do obrotu" nie uprawnia do wprowadzania wodorofluorowęglowodorów do obrotu w 2015 r.
1 Dz.U. L 150 z 20.5.2014, s. 319.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024