Aktualizacja zgłoszenia Litwy zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) - Możliwość ustanowienia przez państwo członkowskie przepisów o obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie papierów i dokumentów zgodnie z art. 21 lit. c).

Aktualizacja zgłoszenia Litwy zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen)

Możliwość ustanowienia przez państwo członkowskie przepisów o obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie papierów i dokumentów zgodnie z art. 21 lit. c)

(2014/C 152/05)

(Dz.U.UE C z dnia 20 maja 2014 r.)

LITWA

Nowe informacje zastępujące informacje dostarczone przez Litwę i opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej (Dz.U. C 98 z 29 kwietnia 2009 r.).

Litewskie ustawodawstwo nie zawiera obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie przez cały czas papierów i dokumentów.

Jednak zgodnie z Ustawą o statusie prawnym cudzoziemców (art. 3 ust. 4) na wezwanie oficera policji lub innego właściwego urzędnika obywatele zagraniczni muszą przedstawić dokument potwierdzający tożsamość (dokument podróżny, zezwolenie na pobyt itp.), jak również inne dokumenty określające cel i warunki ich obecności w Republice Litewskiej i potwierdzające zgodność ich pobytu w tym kraju z prawem.

Ponadto Ustawa o granicach narodowych i ich ochronie (art. 17 ust. 5) i inne akty prawne stanowią, że osoby nieposiadające dokumentów potwierdzających tożsamość nie mają prawa wjazdu na obszary objęte przepisami dotyczącymi ochrony granic. Zakaz ten nie ma zastosowania do obszarów podlegających regulacjom dotyczącym granic, znajdujących się przy granicach wewnętrznych, z wyjątkiem przypadków, w których tymczasowo przywrócono wewnętrzne kontrole graniczne. Obywatelom Republiki Litewskiej i innych państw członkowskich Unii Europejskiej od 16 roku życia korzystającym ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się i nieposiadającym przy sobie dokumentów identyfikacyjnych zabrania się wstępu na obszary przygraniczne. Obywatelom Republiki Litewskiej i innych państw członkowskich Unii Europejskiej poniżej 16 roku życia korzystającym ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się i nieposiadającym przy sobie aktu urodzenia, dziecięcego dokumentu podróży lub innych dokumentów identyfikacyjnych zabrania się wstępu na obszary przygraniczne. Również innym osobom zabrania się wstępu na obszary przygraniczne, jeżeli nie posiadają ważnego paszportu wydanego przez kraj trzeci lub ekwiwalentnego dokumentu podróży, paszportu zagranicznego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość i dokumentu potwierdzającego zgodność ich pobytu w Republice Litewskiej z prawem.

Na strzeżone obszary przygraniczne mają wstęp jedynie osoby posiadające jednorazowe lub stałe zezwolenie wydane przez Służbę Ochrony Granicy Państwowej wraz z dokumentami, o których mowa powyżej. Tego typu zezwolenia nie są niezbędne w przypadku osób przekraczających granicę narodową i wkraczających na strzeżony obszar przygraniczny drogą lądową, wodną i powietrzną zgodnie z procedurami określonymi w ustawach i innych aktach prawnych wydanych przez Republikę Litewską.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2014.152.24

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Aktualizacja zgłoszenia Litwy zgodnie z art. 37 rozporządzenia (WE) nr 562/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady ustanawiającego wspólnotowy kodeks zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) - Możliwość ustanowienia przez państwo członkowskie przepisów o obowiązku posiadania lub posiadania przy sobie papierów i dokumentów zgodnie z art. 21 lit. c).
Data aktu: 20/05/2014
Data ogłoszenia: 20/05/2014